utorak, 28. ožujka 2017.

brinuti o sebi

L&Z eksperti predlažu nekoliko jednostavnih principa kojima treba održati super zdravlje tokom cele godine! Svakoga dana, svake nedelje i meseca, biti sebi najvažniji!

DNEVNO
Ne zaboravite da pijete dovoljno vode
Dehidratacija je jedan od uzroka pada koncentracije. Zato popijte osam čaša vode svakoga dana.

Šetajte pola sata
To je dovoljno da smanjite rizik od gojaznosti, srčanih oboljenja, raka dojke i dijabetesa.

NEDELJNO
Ponedeljkom izostavite meso
Zamenite ga voćem, povrćem i integralnim žitaricama koje imaju brojne zdravstvene koristi.

Jačajte mišiće
Nakon četrdesete godine života, počinjete da gubite 2 odsto mišićne mase godišnje. Održavajte fizičku formu jogom, pilatesom ili vežbama sa tegovima.

MESEČNO
Pregledajte grudi
Mali broj žena to čini redovno. Ako niste sigurni šta su atipične pojave na grudima, obratite se lekaru.

Pregledajte kožu
Jednom mesečno pomno pregledajte kožu celog tela da biste uočili promene na mladežima. Ako vam nešto izgleda sumnjivo, obavezno zakažite pregled kod dermatologa.

POLUGODIŠNJE
Očistite zubni kamenac
Ne samo što ćete tako sprečiti nastanak karijesa, već će uklanjanje naslaga i bakterija smanjiti rizik od pojave srčanih oboljenja.

Isplanirajte godišnji odmor
Odmor je neophodan radi oslobađanja od stresa i promene sredine. Zato, obavezno odvojte vreme za pauzu, bar jednom godišnje.

GODIŠNJE
Zakažite pregled kod oftalmologa
Vid se brzo menja u zrelom dobu, pa je jedan godišnji pregled kod oftalmologa obaveza koju morate ozbiljno shvatiti. Ukoliko svakodnevno koristite kompjuter, ovaj pregled je apsolutno neophodan.

Zakažite pregled kod zubara
Stomatološki pregled je od esencijalnog značaja ne samo zbog uočavanja bolesti zuba i desni, već i zbog ranog otkrivanja oralnog kancera.

zdravo mršanje

ZDRAVI RECEPTI ZA MRŠAVLJENJE PRIRODNIM PUTEM

Za mršavljenje i skidanje kilograma je do dana današnjeg  napisano bezbroj knjiga,snimljeno puno video materijala,online treninga,raznih kurseva i dijeta.U eri novih tehnologija,internet je zahvaljujući mnogobrojnim portalima,forumima,društvenim mrežama odigrao značajnu ulogu u celoj priči jer okuplja ljude i odlična je motivacija za mršavljenje ,svakog pojedinca.Na taj način svako može da se obrati široj zajednici,da prenese svoja znanja i iskustva,može se voditi online dnevnik i slično.Nadamo se da  će vam i naša stranica u tome pomoći pre svega da otvoreno razgovarate i prenosite vaša iskustva i podelite koji recept ukoliko imate.U ovom članku potrudili smo se da vam skrenemo pažnju i na alternativne metode o kojima se dosta manje piše makar na ex yu jezicima i prikupili smo odlične domaće recepte,pa da krenemo ..

MRŠAVLJENJE SA TOPLOM VODOM

Ova metoda uopšte nije nepoznata i provereno je delotvorna.Svako jutro na prazan želudac popijte 2 do 3 dl mlake vode i slobodno dodajte limuna po ukusu.Mlaka i topla voda postižu jako dobre rezultate za mršavljenje.Stručnjaci su otkrili da često posežemo za hranom kada smo žedni, jer su centri za glad i žeđ u mozgu locirani jedan pored drugog. Zato, kada osetite glad, najpre popijte, gutljaj po gutljaj, čašu vode, pa ako nakon 15 minuta i dalje osećate potrebu za hranom, prezalogajite nešto manje kalorično. Takođe, pojačan apetit se sreće i kod osoba koje ne spavaju dovoljno, a poželjno je između 7 i 8 sati sna svake noći. Kratkotrajna dnevna dremka u trajanju od pola sata okrepiće organizam i smanjiti apetit.Za mršavljenje sa toplom vodom se odavno već zna da je to odlična metoda na duge staze,pomaže bolju probavu i izuzetna je za detoksikaciju organizma.Mi vam preporučujemo da pročitate i tekst sassy voda .

AKUPUNKTURA ZA MRŠAVLJENJE

Sve veći broj ljudi širom sveta u borbi protiv suvišnih kilograma praktikuje i neku od alternativnih metoda koje podstiču mršavljenje i uspostavljaju narušeni psihofizički balans.Akupunktura je drevna metoda i primenjuje se u lečenju raznih tegoba, a zahvaljujući iglicama koje se postavljaju duž određenih meridijana, otklanjaju se blokade koje usporavaju protok životne energije. Ona ubrzava metabolizam,pospešuje topljenje masnih naslaga i uspostavlja psihofizičku ravnotežu .Mršavljenje akupunkturom svakako više nije novost i ova metoda ima sve veći broj pristalica.

HIPNOZA ZA MRŠAVLJENJE

Naučna istraživanja pokazuju da osobe koje se podvrgavaju hipnozi s vremenom počinju da usvajaju zdrave životne navike.Korenite promene na psihičkom nivou povećavaju svest o značaju konzumiranja zdravih namirnica, a pritom se lakše kontroliše želja za hranom što pogoduje za mršavljenje.Ova metoda zasad još uvek nema baš velik broj pristalica,makar na našem podneblju..

REFLEKSOTERAPIJA PODSTIČE SKIDANJE KILOGRAMA

Masažom stopala koja su podeljena na refleksne zone i tačke, šalju se refleksni impuls do odgovarajućih organa. Na taj način otklanjaju se blokade koje onemogućavaju normalno funkcionisanje tela, dok se određivanjem osetljivosti pojedinih tačaka mogu otkriti konkretna oboljenja ili poremećaji. U ovom slučaju, terapeut „cilja“ na organe i funkcije koji doprinose mršavljenju, čime se ubrzava metabolizam i kontroliše apetit. Više o ovoj metodi za mršavljenje i lečenje pročitajte u članku : refleksologija stopala .

AROMATERAPIJA SMANJUJE APETIT

U borbi protiv gojaznosti mogu da pomognu i razna eterična ulja koja suzbijaju apetit i deluju opuštajuće. Kao najefikasnije za mršavljenje, pokazale su se arome zelene jabuke, banane, lavande, ruže, kiparisa, bora, kleke, limuna,pomorandže, grejpa, anisa, bosiljka, karanfilića, djumbira, lovora, cimeta, koriiandera, majorana, muskatnog oraha, ružmarina,celera, timijana. Dovoljno je dva-tri puta dnevno po desetak minuta mirisati neko od ovih ulja.

MEDITACIJA ZA MRŠAVLJENJE

Osim što otklanja negativne misli i uspostavlja psihičku ravnotežu, meditacija pomaže i za skidanje kilograma. Konstantna izloženost stresu usporava metabolizam i ubrzava taloženje masnih naslaga, pa se savetuje svakodnevna, tridesetominutna meditacija kako bi se poboljšalo opšte stanje organizma.Ova alternativna metoda je odlična preventiva za zdravlje u celini i preporučili bi je svakom da proba...

DOMAĆI RECEPTI ZA MRŠAVLJENJE

Ako su vam ove gore-pomenute alternativne metode dosta nepoznate i ne spadate u osobe koje se rado upuštaju u avanture tog tipa ,niti vam to finansije dozvoljavaju ,preporučujemo vam da ostanete sa nama jer slede provereni narodni recepti za mršavljenje koji se veoma lako pripremaju i pri tom postižu jako dobre rezultate.

LIMUN I MED ZA MRŠAVLJENJE

Limun i med veoma dobro eliminišu gojaznost u predelu stomaka ,a recept je krajnje jednostavan:

- U čašu tople vode sipati kašičicu meda i sok od pola limuna i popiti u gutljajima.

Ovaj napitak za mršavljenje ubrzava metabolizam i pospešuje topljenje masnoća i naročito je efikasan ako se konzumira izjutra, pola sata pre doručka.

LIMUN MED I REN – TROJKA KOJA TOPI KILOGRAME

Ako u prvu kombinaciju uključimo i ren ,dobijamo još bolji čarobni napitak za mršavljenje .
- Pomešati 125 g korena rena narendanog na sitno rende, 3 kašike meda i 3 limuna, prethodno dobro oprana i samlevena zajedno sa korom, ali bez koštica.
- Mešati sve dok se ne dobije ujednačena mešavina i čuvati u staklenoj tegli u frižideru.
- Uzimati 2 puta dnevno po kašicicu mesavine uz obrok.
- Koristiti 21 dan.

JABUKE I CELER ZA MRŠAVLJENJE

- Narendati na krupno rende 2 kisele jabuke, 50 g korena celera i komadić korena rena, pa sve promešati i začiniti kefirom.
Salatu treba konzumirati umesto večere u dužem vremenskom periodu.

ČAJ OD ŠIPURKA ČISTI ORGANIZAM

- Preliti kašiku sitno seckanog šipurka sa 2 dl ključale vode i ostaviti poklopljeno da odstoji pola sata.
- Procediti, po želji zasladiti medom i piti u gutljajima 2 šolje čaja dnevno.
Pored toga što smanjuje apetit, ovaj čaj čisti organizam i snabdeva ga dragocenim vitaminom C.

KOMPOT OD ŠLJIVA TOPI MASNE NASLAGE

Kompot od suvih šljiva brzo izaziva osećaj sitosti, poboljšava varenje i sprečava zatvor, problem sa kojim se susreću skoro sve gojazne osobe.Odličan je za mršavjenje i jednostavno se priprema..

-Skuvati šaku suvih šljiva u pola litra vode i pojesti uveče, najmanje dva sata pre spavanja.
Nikako ne dodavati šećer u ovaj kompot.

MED I CIMET SKIDAJU KILOGRAME U KRATKOM ROKU

- Prokuvati nekoliko minuta kašičicu cimeta u 2 dl ključale vode, a kada se malo prohladi, dodati kašičicu meda i piti u gutljajima.
Napitak za mršavljenje  se konzumira dva puta dnevno: po čaša ujutru. 30 minuta pre jela i naveče, pola sata pre spavanja.
Takođe, pomešati 5 kašika cimeta u prahu sa pola kilograma meda i uzimati svako jutro po kašičicu, pola sata pre doručka.

SEMENKE KOMORAČA

- Preliti 4 kašike semenki komorača sa litrom ključale vode i kuvati na blagoj temperaturi oko 5 minuta,a zatim ostaviti poklopljeno da se prohladi.
- Procediti i piti u toku dana u gutljajima.
- Piti mesec dana.

ČAJNA MEŠAVINA PROTIV OPSTIPACIJE

- Pomešati po 25 g krušine i matičnjaka, 15 g zove, po 10 g sene i rastavića i po 5 g breze, žalfije i pirevine.
- Uzeti jednu supenu kašiku ove mešavine i preliti sa 2 deciltra proključale vode i ostaviti da odstoji desetak minuta.
- Procediti i piti 3 puta dnevno po 2 dl nezasladenog čaja posle obroka, umesto vode.

Napomena: ne konzumirati duže od 5 dana, a zatim napraviti pauzu od 10 dana, pa po potrebi ponoviti.

ZELENI ČAJ ZA MRŠAVLJENJE ISKUSTVA

Ovaj čaj je veoma poznat zbog svog antioksidativnog dejstva i ima značajnu ulogu u očuvanju celokupnog zdravlja. Idealno je sredstvo za prevenciju i lečenje mnogih oboljenja, a u poslednje vreme postao je neizostavan sastojak kod dijeta za mršavljenje.Razlog se krije u njegovoj sposobnosti da ubrza metabolizam i snizi nivo holesterola u krvi. Jedno novije naučno istraživanje koje je sprovedeno u Čikagu dokazalo je da zeleni čaj značajno utiče na smanjenje apetita i da je stoga odličan za mršavljenje.

ZDRAVO MRŠAVLJENJE ISKUSTVA

Nadamo se da će vam predloženi recepti za mršavljenje poslužiti svrsi,i da ćete nas obavestiti kako napredujete ,kao i  koji je od njih pokazao najbolje rezultate.Neke od recepata smo i ponovili da bi ste ih imali dobar pregled na jednom mestu.Naša iskustva sa ovim recepturama su veoma pozitivna i postali su deo naše svakodnevne rutine.Ukoliko planirate mršavljenje bez dijete i počnete da primenjujete neki od ovih predloga,imajte na umu samo jedno,kilogrami ne silaze preko noći.Pravilna ishrana je presudna kao i svakodnevno bavljenje sportom,šetnjom i rekreacijom.

Pisali smo ranije  koliko je dobro maslinovo i laneno ulje,djumbir i med,kao i jabukovo sirće za mršavljenje  pa svakako pročitajte još jednom ako dosad niste…



antioksidansi i mršanje

Ovi antioksidanti potiču mršavljenje!

Novo istraživanje američkih znanstvenika, čiji su rezultati objavljeni u časopisu BMJ, otkriva da flavonoidi, antioksidanti koje pronalazimo u nekim vrstama namirnica, mogu pomoći u prevenciji nakupljanja suvišnih kilograma.

U istraživanju je sudjelovalo 12000 osoba. Znanstvenici su pratili njihove životne navike, uključujući prehrambene navike, u razdoblju od 4 godine. Flavonoidi su antioksidanti koje pronalazimo u različitim vrstama voća i povrća, čajevima, začinskim biljkama i orašastim plodovima.

Rezultati istraživanja su pokazalo da je oko 200 miligrama flavonoida dnevno dovoljno za smanjenje rizika od nastanka pretilosti. Postizanje i zadržavanje zdrave tjelesne težine je vrlo važno za prevenciju niza bolesti, uključujući bolesti srca i krvožilnog sustava, dijabetes tipa 2, srčani i moždani udar.

Naše istraživanje potvrđuje rezultate prethodnih istraživanja, odnosno da prehrana igra važnu ulogu u postizanju i održavanju zdrave tjelesne težine, izjavila je voditeljica istraživanja prof. Monica Bertoia.

Dnevnu potrebu tijela za flavonoidima možete zadovoljiti unosom sljedećih namirnica:

- 1.5 šalica naribanog crvenog kupusa
- 1.5 šalica nasjeckanog peršina
- 2 šljive
- 1 šalica jagoda
- 3/4 šalice pistacija
- 1 jabuka
- 1.5 šalica kupina


antioksidacijski smoothie

Antioksidacijski smoothie od bobičastog voća i chia sjemenki

*Chia sjemenke su jako dobar izvor dijetalnih vlakana i mangana.

Sastojci:

- 1 šalica smrznutog bobičastog voća
- 1/2 šalice soka od šipka
- 1/2 šalice vode
- 1/2 žlice chia sjemenki

Priprema:

Stavite sve sastojke u blender i dobro izmiješajte.

šta su antioksidansi?

Antioksidansi su tvari ili nutrijenti u našoj hrani koji mogu spriječiti ili usporiti oksidativnu štetu na tijelu. Kada naše stanice koriste kisik, one proizvode slobodne radikale (nusproizvode) koji mogu uzrokovati štetu. Antioksidansi djeluju kao čistači slobodnih radikala, a time sprječavaju i popravljaju štetu koju nanose slobodni radikali. Zdravstveni problemi poput bolesti srca, makularne degeneracije, dijabetesa i raka nastaju zbog oksidativnih oštećenja. Nedavna studija koju su proveli istraživači iz Londona otkriva da 5 serviranja voća i povrća dnevno smanjuje rizik od moždanog udara za 25 posto. Antioksidansi također mogu poboljšati imunitet i time smanjiti rizik od raka i infekcija.

Iako možda nećete vidjeti nikakve neposredne znakove, tijelo je stalno u stanju borbe. Toplina i energija koju tijelo treba proizvedi se putem metaboliziranja masti i glukoze, procesa poznatog kao oksidacije.

Isto tako ovaj vitalni proces oksidacije stvara štetne spojeve poznate kao slobodni radikali koji oštećuju tkivo kože i tako smanjuju zaštite protiv bolesti i starenja. Antioksidansi blokiraju put slobodnih radikala štiteći tkiva od njihovog utjecaja.

Idealno je održavanje optimalne razine antioksidansa potrebnih za jačanje imuniteta, iako je pronalaženje ravnoteže izazov. Antioksidansi su prisutni u visokim razinama u zelenom povrću kao što su brokula i špinat, a također se mogu naći u soku od grožđa, zelenom i crnom čaju, i raznim drugim prehrambenim proizvodima i pićima.

Antioksidansi se mogu podijeliti na hranjive tvari i enzime. Hranjive tvari su najbolje poznate i uključuju vitamine i minerale. Enzimi su proteini koji pomažu tijelu održavati zdravu kemijsku ravnotežu.

Svijest o utjecaju oksidacije na starenju i ozbiljne bolesti uvelike se povećala tijekom posljednjih nekoliko desetljeća. Širenje svijesti o zdravlju lako dokazuje brz rast potražnje za vitaminima i hranom koji se smatraju bogatim antioksidansima.

U antičko doba češnjak se smatrao lijekom za razne probleme i stanja. Moderna znanstvena istraživanja su uočila njegove koristi na zdravlje i potvrdila teorije da redovita konzumacija može pomoći zadržati razinu kolesterola niskom i krvni tlak pod kontrolom.

Stariji čitatelji mogu se sjetiti popularnog lika iz crtanih filmova koji se zvao Popaj. Popaj je nevjerojatnu snagu dobivao zbog redovite konzumacije špinata. Zanimljivo je da je lutein koji se nalazi se u špinatu jedan od najsnažnijih antioksidansa koji pomaže se spriječiti gubitak vida.

Čak je i šalica čaja koja je postala simbol engleske civilizacije dobila svoju potvrdu. Redovita konzumacija čaja može smanjiti rizik od ozbiljnih srčanih i drugih bolesti. Iako se donedavno mislilo da samo zeleni čaj ima ove prednosti, novije studije pokazuju su da redovita konzumacija crnog čaja može biti jednako korisna.
Neki od antioksidativnih vitamina koji su nam poznati su vitamini C, E i K. Možda je vitamin C jedan od najpoznatiji antioksidansa. Gotovo svatko zna da se nalazi u agrumima i špinatu, kao i u nizu drugih namirnica. U posljednjih sedamdeset godina postaje poznata njegova važnost za jačanje imunološkog sustava i borbu protiv bolesti.

Vitamin E također dobar antioksidans. Vitamin E štiti stanice od napada slobodnih radikala, a to je potrebno za pomoć tijelu u kontroli opasnog LDL ili lošeg kolesterola.

Ovaj vitamin se nalazi u mnogim namirnicama kao što su masline, avokado, bademi i zeleno povrće. Vitamin E je široko priznat zbog važnosti za održavanje zdravog imunološkog sustava. Slučajevi velikih nedostatak vitamina E su rijetki, s iznimkom prerano rođenih beba.

Vitamin K je još jedan od antioksidativnih vitamina, ali je mnogo manje poznat od prethodno spomenutih. Vrlo je značajan za proces zgrušavanja krvi i zdravlje kostiju, pa je zato važan sportašima i ostalima koji redovito sudjeluju u napornim aktivnostima koje bi mogle dovesti do ozljede.

ponedjeljak, 27. ožujka 2017.

serotonin

Serotonin - imate li ga dovoljno?

Otkrijte kako povećati razinu serotonina, vašeg hormona sreće

Serotonin ili kako ga neki nazivaju - hormon sreće, ponaša se u tijelu kao neurotransmiter, prenosi živčane impulse u mozak. Nalazi se u mozgu i probavnom traktu, a na njegovo stvaranje utječu brojne vrste namirnica - primjerice tamna čokolada, kompleksni ugljikohidrati, voće i povrće i mliječni proizvodi. Izrazito je potreban hormon  za regulaciju mnogih tjelesnih funkcija, a kada ga nemate dovoljno u organizmu, dolazi do sindroma deficita serotonina, koji sa sobom nosi i određene simptome. 
Poremećaji raspoloženja

Serotonin djeluje na naše raspoloženje, a njegov nedostatak najčešći je uzročnik depresije. Prema podacima Mayo klinike, kada je ravnoteža neurotransmitera, posebice serotonina, izmijenjena, izravno se mijenja i naše raspoloženje. Što je razina ovog hormona niža u mozgu, to je veći rizik za razvoj depresije. Ovo je ujedno i načelo na kojemu su temeljeni antidepresivi, od kojih se neki nazivaju selektivnim inhibitorima ponovne pohrane serotonina (SSRI)  i djeluju na neurotransmiterske sustave. Pomoću antidepresiva, serotonin se pohranjuje u zalihe mozga, što značajno smanjuje osjećaj depresije i popravlja vaše raspoloženje.

Poremećaji spavanja

Razina serotonina u mozgu također može utjecati i na san. Prema članku iz studije objavljenje prije osam godina pod nazivom „Current Biology“, znanstvenici su iskoristili vinsku mušicu kao glavnu zvijezdu u istraživanju spavanja, s obzirom da ima jednostavan živčani sustav. Ovo istraživanje nadogradili su znanstvenici sa Sveučilišta u Pennsylvaniji te otkrili da se vinska mušica naspava više i kvalitetnije kad joj je povećana razina ovog hormona. Znanstvenicima je općepoznato da serotonin ima jak učinak na spavanje.

Prekomjerna žudnja za hranom

I za to je kriv serotonin. Hipoglikemijska znanstvena udruga iz Australije u davno objavljenom članku, objašnjava kako je dio posla serotonina i reguliranje osjećaja zadovoljenosti kad je u pitanju hrana i apetit. Kada se regulacija apetita poremeti, dolazi do poremećaja u prehrani, poput prejedanja koje vodi do pretilosti. Šećer pokreće proizvodnju serotonina u tijelu, ako je njegova razina u tijelu preniska, organizam počinje žudjeti za slatkišima i ugljikohidratima. Nažalost, to češće dovodi i do šećerne bolesti.

Želučana nervoza

Serotonin se može naći i u želucu, a prema izvješću istraživanja vitaminskih dodataka prehrani, ako je značajan nedostatak ovog neurotransmitera u tijelu, probavni sistem postaje ranjiv na zatvor ili želučane nervoze. Kako bi poboljšali razinu serotonina i spriječile sve gore navedene simptome, donosimo vam nekoliko savjeta.
Ako ih se budete pridržavali, vjerujemo da ćete izbjeći česte odlaske liječniku.

Sunce je vaš prijatelj

Pokušajte barem trideset minuta provesti na suncu svaki dan. Studije američkog Nacionalnog Instituta za zdravlje pokazuju jak i pozitivan učinak djelovanja sunca na razinu serotonina. Ako se zbog posla ne stignete izložiti suncu, i jača osvijetljenost prostorije ima dobar učinak.

Ništa bez dobrog, starog vježbanja

Odvojite i pola sata svakog dana za bilo kakvu fizičku aktivnost, jer vježbanje podiže razinu dostupnog serotonina u tijelu. U vama stvara osjećaj ispunjenosti i relaksacije, što je i karakteristika  ovog hormona. Fizičke aktivnosti poput brzog hodanja, biciklizma te plivanja su odličan način za bolje djelovanje serotonina, a k tome će i vama pomoći da se osjećate bolje i nastavite vježbati.

Ono ste što jedete

Triptofana, aminokiseline koja se u organizmu pretvara u serotonin, ima najviše u purećem mesu. Jedite namirnice koje sadrže zdrave izvore proteina i povećajte unos one prehrane koja je bogata aminokiselinama, poput bijelog mesa peradi, jaja te mliječnih proizvoda.

Na kraju – optimizam!

Izaberite pozitivan način razmišljanja. U studiji ranije spomenutog instituta, dokazano je kako su ljudi koji su skloniji pesimističnom pogledu na svijet, imali i niske razine hormona serotonina. Odbojnost i neprijateljstvo povezani su i s nedostatkom prijateljstava i druženja, a sve to vodi do izoliranosti i depresije. Simptomi depresije i niske razine serotonina čvrsto su povezani. Optimistično razmišljanje ima produktivan učinak na cijeli organizam, uključujući i smanjen rizik od kardiovaskularnih oboljenja.

napadi panike

Kako kontrolirati panične napadaje?

Napadi panike mogu biti vrlo neugodni, a često izazivaju strah i kod same pomisli na to da bi se mogli ponoviti. Međutim, važno je znati kako su oni fizički bezopasni te se mogu kontrolirati uz pomoć lijekova, ali i uz pomoć nekoliko metoda opuštanja.

Ako se nađete u situaciji paničnog napadaja, za početak je važno imati na umu da se ništa strašno neće dogoditi. Na ovaj način možete ublažiti posljedice takozvanog ´drugog straha´, koji predstavlja strah od paničnog napadaja, a često i sam može dovesti do njega.

Razni strahovi, bili oni stvarni ili iracionalni, javljaju se kod većine osoba. Međutim, problemi nastaju onda kada ih prate simptomi koji strah pretvaraju u napadaj panike.

Upravo iz ovog razloga potrebno je odvojeno promatrati strah i reakcije našeg tijela na strah.

Kod napadaja panike, strah je na određeni način njegov uzrok, a sve reakcije koje ga prate su posljedica. Kako bi uspješno prevladali panične napadaje, za početak je potrebno suočiti se sa samim strahom, a potom i upoznati sve simptome koji ga prate te ih naučiti kontrolirati.

Kako kontrolirati strah?

Kako smo već spomenuli, napadaji panike mogu se javiti bez vidljivog uzroka, no oni su najčešće posljedica nekih stvarnih strahova koje nosimo u sebi, premda ih često ni sami ne možemo prepoznati – bilo da se radi o strahu od odbacivanja, nesigurnosti i manjku samopouzdanja ili nečem sličnom.

Pokušajte shvatiti i vizualizirati svoj strah i događaje koji potiču napadaje panike. Ukoliko prepoznate uzroke koji dovode do napada panike, lakše i jednostavnije ćete ih moći kontrolirati. Onda kada ne znamo zašto se napadi panike javljaju, oni se mogu činiti ozbiljnijima i težima za prevladati.

No, ukoliko osvijestimo svoj strah, u trenutku paničnog napadaja moći ćemo shvatiti što dovodi do njega, a s obzirom da su to u pravilu iracionalni strahovi, na ovaj način se lakše možemo nositi s njima.

Primjerice, ukoliko se panični napadaji javljaju prije nastupa pred velikim brojem ljudi, postoji mogućnost da do njih dolazi zbog nesigurnosti ili straha od toga da ćemo reći nešto pogrešno.

U ovakvim situacijama, poznavajući uzrok paničnog napadaja moći ćemo djelovati na njega uz pomoć iduća dva koraka:

Zamislite najgoru moguću situaciju. Često su naši strahovi puno veći od same ozbiljnosti situacije. Premda ćete u većini slučajeva dobiti savjet da razmišljate pozitivno i da nema razloga za strah, činjenica je da on postoji. Ukoliko ga budete ´gurali pod tepih´ i tjerali se da razmišljate na taj način, on će vjerojatno biti još veći. Pokušajte vizualizirati najgoru moguću situaciju, kako biste uvidjeli da ona sama po sebi i nije toliko strašna.

U prethodnom primjeru, razmislite o tome što bi se uistinu dogodilo da kažete nešto pogrešno i koje bi bile posljedice. Vjerojatno nikakve, no ukoliko dozvolite strahu da vas kontrolira posljedicu bi mogli sami izazvati.

Suočite se sa situacijama koje izazivaju panične napadaje. Najgore što možete učiniti je izbjegavanje svih situacija i mjesta koje mogu dovesti do paničnih napadaja. U ovom slučaju, vi svjesno dozvoljavate tzv. ´drugom strahu´ da prevlada nad vama. Bježanje i strah od paničnih napadaja često mogu biti njihov uzrok, no ukoliko se suočite s takvim situacijama, prije i jednostavnije ćete shvatiti kako za njih ne postoji stvaran razlog.

U navedenom primjeru, umjesto da izbjegavate nastupe pred velikim brojem ljudi, pokušajte što više participirati u njima. Premda će se u početku možda činiti teško, nakon nekog vremena naučit ćete se ponašati u takvim situacijama i kontrolirati simptome koji prate panične napadaje. Također, izloženost takvim situacijama će pomoći da nadvladate paniku i pošaljete poruku svojim strahovima da imate kontrolu nad njima.

Kod prepoznavanja i kontroliranja samog straha, od velike pomoći može biti razgovor sa psihoterapeutom, koji vam može pomoći da lakše prepoznate i suočite se sa svojim strahovima. Međutim, i bez stručne pomoći moguće je napraviti prethodne korake i tako, barem djelomično, utjecati na kontrolu napadaja panike.

Kako kontrolirati reakcije tijela na strah?

Prethodno smo govorili o kontroliranju samog uzroka paničnih napadaja. Međutim, čak i onda kada znamo uzrok i svjesni smo toga da on nije racionalan, panični napadaji se i dalje mogu javljati.

U ovim slučajevima, potrebno je naučiti kontrolirati simptome koji prate panični napadaj, s obzirom da upravo strah od njih čini tzv. ´drugi strah´.

Općenito govoreći, napadi panike su najčešće su tretirani tehnikama opuštanja. Meditacija, joga i opuštanje u prirodi mogu biti izvrstan način postizanja unutarnje ravnoteže, koja će pomoći i u trenucima suočavanja s paničnim napadajima.

Budući da tvari poput kofeina, alkohola i droga mogu pogoršati napade panike, navedeno treba izbjegavati. Utvrđeno je da tjelesna aktivnost poput redovite tjelovježbe pomaže smanjiti napade panike.

Osim toga, ukoliko su napadi panike praćeni drugim poremećajima, kao što su depresija, alkoholizam ili zlouporaba droga, takve poremećaje je potrebno liječiti zasebno.

Ako do napada panike dođe, pokušajte slijediti idućih nekoliko savjeta:

 - Dišite duboko i polako. Upravljanje promjenama u disanju može biti ključno za smanjenje simptoma napada panike, a duboko i sporo disanje umirit će tijelo i duh.
 - Opustite mišiće. U slučaju paničnog napada možda ćete primijetiti bol, ukočenost i napetost tijela. Zategnite i opustite svaki skup mišića. Usredotočite se na zasebne grupe mišića, uključujući ruke i noge, ramena i leđa te mišiće lica. Pokušajte se usredotočiti na opuštanje tijela jer to može olakšati nelagodu te umanjiti tjeskobne misli.
 - Skrenite pažnju na nešto drugo. Ovo je izvrsna metoda izbjegavanja simptoma paničnih napadaja. Ukoliko budete razmišljali o samom napadaju, vjerojatno ćete još više povećati strah i njegove posljedice. Umjesto toga, pjevajte u sebi omiljenu pjesmu, ako ste u mogućnosti pustite glasnu glazbu, pogledajte humorističnu emisiju ili rješavajte neke matematičke zadatke. Učinite bilo što kako biste odvratili pažnju od paničnog napadaja.
 - Obratite se liječniku. U slučaju izrazito teško kontroliranih napadaja panike, razgovarajte s vašim liječnikom, koji vam može odrediti terapiju uz koju ćete lakše i jednostavnije kontrolirati napadaje panike. Međutim, važno je da ste svjesni toga kako lijekovi ublažavaju posljedice, ali ne i uzrok samog paničnog napadaja. Uz medikamente, psihoterapija ima jednako važnu ulogu. Djelujući istodobno na uzrok i posljedicu, jednostavnije ćete prebroditi panične napadaje.

Uz strpljenje, upornost i dosljednost napadima panike se može upravljati. Tijekom vremena moći ćete prepoznati početne simptome i ovladati napadima panike.


subota, 25. ožujka 2017.

liječenje prstima

Evo kako da se za 15 minuta uz pomoć prstiju riješite svih bolova u tijelu!

Ovo je jedna zanimljiva i jednostavna metoda harmonizaciju čitavog tela. Ako potrošite samo 15 minuta dnevno, rešićete se mnogih tegoba u organizmu. Saznajte kako

Džin sin džicu – je drevni oblik japanske umetnosti isceljenja, koja pomaže balansiranju emocija, zahvaljujući stimulaciji tačaka na rukama.

Osnova ovog učenja zasniva se na sledećem principu – svaki prst na ruci povezan je sa određenim organom kojem odgovara i određena emocija.

Ako treba da delujete na neki organ, uhvatite prst drugom rukom i držite ga 3-5 minuta. Za to vreme duboko dišite. Takođe, možete uraditi opštu harmonizaciju vašeg tela, tako što ćete to uraditi sa svakim prstom na ruci.

Evo kako su organi povezani sa prstima šake:

PALAC

Organi: želudac i slezina.
Emocije: anksioznost, depresija i zabrinutost
Fizički simptomi: bolovi u stomaku, problemi sa kožom, glavobolja, neuroza.

KAŽIPRST
Organi: bubrezi i bešika
Emocije: razočaranje, strah i konfuzija.
Fizički simptomi: bolovi u mišićima, leđima, zubobolja, probavne smetnje.

SREDNJI PRST

Organi: jetra i žučna kesa.
Emocije: neodlučnost, bes, razdražljivost.
Fizički simptomi: problemi sa cirkulacijom krvi, menstrualni bolovi, problemi sa vidom, umor, frontalna glavobolja, migrena.

DOMALI PRST

Organi: pluća i debelo crevo.
Emocije: negativnost, tuga, strah od odbacivanja, žalost.
Fizički simptomi: zujanje u ušima, respiratorni problemi, astma, kožne bolesti, problemi sa varenjem

MALI PRST

Organi: srce i tanko crevo
Emocije: briga, anksioznost, nervoza, odsustvo samopoštovanja
Fizički simptomi: bolesti srca, bol u grlu, nadimanje stomaka, problemi sa kostima.


petak, 24. ožujka 2017.

čokobanana - recept

Čokobanana super smoothie: slatki napitak od čokolade i banane

Napravimo zdravi, zabavni slatkiš za užinu, za dobru energiju tokom čitavog dana...
Pošto svi želimo najbolje za sebe, zašto ne bi probali i ovaj super smoothie?
Ispratite recept za veganski napitak bez glutena, i dozvolite njegovom super-ukusu da vas okrepi tokom hladnih dana.

Sastojci:

    jedna i po šolja bademovog mleka
    pola kašike organskog cimeta
    1 do 2 kašike organskog sirovog kakao praha
    1 kašika proteinskog praha od smeđeg pirinča
    1 banana

Priprema:

Sve izmiksujte u blenderu, ili malom mutilicom umutite sve direktno u šolji iz koje ćete piti. Poslužite odmah pošto napravite.
Udvostručite sastojke ukoliko želite da napravite nekoliko šolji ovog super smoothija.

vegan čokoladice

Domaće mint čokoladice (bez glutena, vegan)

Ukoliko ste ljubitelj čokolade i mente, onda će ovaj kolač biti pravi izbor za vas.

Sastojci (za 12 čokoladica):

Za smesu:

    1 šolja bademovog brašna
    2 kašike kokosovog ulja
    prstohvat morske soli ili himalajske ružičaste soli
    1/4 šolje soka od agave ili nekog drugog tečnog zaslađivača (med je pogodan ako niste vegan) ili 3 kapi tečne stevije pomešane sa 3-4 kašike sojinog ili bademovog mleka
    1/2 kašike prirodnog ekstrakta nane

Za čokoladni preliv:

    2 kašike kokosovog ulja
    2 kašike kakao praha
    2 kašike sirupa od agave (ili med ili javorov sirup ili kap stevije)

Priprema:

Prvo otopite kokosovo ulje za oba dela kolača tako da bude bude toplo ali ne i prevruće.

U posudi pomešajte bademovo brašno i polovinu kokosovog ulja, so, zaslađivač i ekstrakt nane. Formirajte čokoladice od mešavine, a ako vam je suviše mekana, stavite je na 10 ili 15 minuta u frižider da malo očvrsne.

U posudu srednje veličine, pomešajte bademovo brašno, 1/2 kašike kokosovog ulja, so, zaslađivač i pepermint ekstrakta. Formirajte čokoladice od mešavine, a ako vam je suviše mekana, stavite je na 10 ili 15 minuta u frižider da malo očvrsne.

U međuvremenu, u drugoj manjoj posudi, pomešajte sve sastojke za preliv pa ga poprskajte po kolačićima. Možda će biti potrebno da radite u dva sloja, kako biste ih potpuno prekrili a u međuvremenu ih držite u frižideru.

Kad budu gotove, držite ih u frižideru do serviranja, a u hermetički zatvorenoj posudi mogu da stoje do nedelju dana.


hipoglikemija

Šta je hipoglikemija i kako se leči

Hipoglikemija je bolest koja nastaje kada nivo šećera u krvi (glukoza) padne na suviše niske vrednosti. Manifestuje se tako što se javlja pojačano znojenje, malaksalost, iznenadna drhtavica, poremećaj vida, vrtoglavica, pojačan osećaj gladi i dr. Ona je najučestalija kod osoba koje boluju od dijabetesa i pri tom koriste insulin, a može da pogodi i one koji su potpuno zdravi.

Iako su početni znaci ovog zdravstvenog poremećaja bezazleni, njih ne treba olako prihvatati niti ignorisati. Nizak šećer u krvi može biti pokazatelj nekih ozbiljnijih oboljenja i procesa u organizmu, pa je potrebno na vreme delovati. U nastavku saznajte šta je hipoglikemija, koji su simptomi ove bolesti, kako se adekvatno leči i čega se treba pridržavati.

Šta uzrokuje nagli pad šećera u krvi

Tokom procesa varenja, telo razlaže ugljene hidrate iz namirnica koje konzumiramo. Oni si najprisutniji u hlebu, pirinču, testeninama, povrću, voću i mlečnim proizvodima. Najvažnija je glukoza, koja je glavni izvor energije za čoveka, a ona se apsorbuje kroz krvotok ali ne može da uđe u ćelije bez pomoći insulina kojeg luči pankreas.

Hipoglikemija kod dijabetičara je veoma česta, jer se dešava da njihov organizam ima hronični nedostatak šećera zbog uzimanja insulina ili drugih lekova, koji je zapravo veoma potreban za pravilno funkcionisanje organa. Razloga za to je mnogo, a obično je uzrok svega loša, nepravilna i neredovna ishrana. Osim toga, nizak nivo šećera u krvi može biti posledica korišćenja određenih lekova, a u retkim slučajevima pojačana fizička aktivnost.

Kada je u pitanju hipoglikemija uzroci mogu da leže i u preteranom konzumiranju alkohola. Morate biti oprezni, jer pojačan unos takvih pića bez uzimanja hrane može da blokira rad jetre. To direktno dovodi do toga da se glukoza iz ovog organa otpušta i razgrađuje, što za posledicu ima nagli pad šećera u krvi. Hepatitis takođe može biti uzrok ovog stanja, jer on takođe pogađa jetru.

Osim toga, rak pankreasa dovodi do hiperprodukcije insulina što direktno utiče na nizak nivo šećera u krvi. Sa ove liste ne treba izostaviti i hormonalne poremećaje, naročito one vezane za rad hipofize i nadbubrežnih žlezda. Kod ovih zdravstvenih problema hipoglikemija nastaje usled nedostatka ključnih hormona koji regulišu produkciju glukoze.

Ukoliko ste se pitali zašto se javlja hipoglikemija kod zdravih ljudi, u tom slučaju ona može biti posledica gladi, smanjenog unosa hrane, restriktivnih dijeta, kao i u vreme posta.

Ponekad se dešava da nastupi nagli pad šećera u krvi i nakon obroka, naročito ukoliko je bio obiman, jer se tada insulin luči u većim količinama. Ovaj tip hipoglikemije naziva se reaktivni i najučestaliji je kod osoba koje su imale operaciju želuca.

Simptomi hipoglikemije koje ne smemo zanemariti

Ukoliko uporedimo čoveka sa automobilom kojem je potrebno gorivo da bi funkcionisalo, tako je i nama, a pre svega našem mozgu, potreban šećer kako bi naš organizam pravilno radio. Ukoliko je njegov nivo ispod normalnih vrednosti, nastupa hipoglikemija. Ona se manifestuje kroz sledeće simptome:

lupanje srca,
vrtoglavica,
umor i malaksalost,
zbunjenost,
pojačano znojenje,
razdražljivost,
iznenadna drhtavica,
peckanje oko usta,
bleda boja kože lica,
pojačani osećaj gladi.

Ukoliko se ovaj zdravstveni problem ne leči i ne tretira na valjan način, mogu nastupiti veći problemi i komplikacije. Ako je nizak šećer u krvi učestala pojava, simptomi hipoglikemije su sledeći:

apsolutna konfuzija, nemogućnost obavljanja čak i rutinskih stvari,
loša koordinacija i gubitak koncentracije,
poremećaj vida, osećaj izmaglice ispred očiju,
ukočenost usta i jezika,
hronična nesanica,
nesvestica i hipoglikemijska koma.

Ljudi sa ovim poremećajem mogu da deluju kao da su pod dejstvom alkohola. U momentima napada hipoglikemije veoma teško izgovaraju reči, a njihovi pokreti su često veoma nespretni i mogu da dovedu do pada i ozbiljnih fizičkih povreda.

Kako bi se ova bolest što efikasnije lečila, potrebno je proveriti nivo šećera u krvi putem lekarskih pregleda, nakon čega se ustanovljava i šta je uzrok hipoglikemije.

Kako se postavlja dijagnoza i započinje lečenje

Kada je u pitanju hipoglikemija lečenje se započinje inicijalnim tretmanom koji predstavlja svojevrsnu „prvu pomoć“ za obolelu osobu. On može da se svodi na uzimanje tableta glukoze, bezalkoholnih pića, kandiranog voća, slatkiša ili, jednostavno, čaše vode sa šećerom. Ako je sve u redu, potrebno je da pojedete nešto od hrane koju inače konzumirate kako bi se organizam vratio u normalu.

Ukoliko neposredno nakon toga simptomi hipoglikemije ne prestanu, potrebno ne zatražiti pomoć lekara. Naročito je važno da se osobe obolele od dijabetesa što pre jave doktoru, jer je nizak šećer u krvi veoma opasan po njih.

Da bi se hipoglikemija kod dece i odraslih lečila, neophodan je medicinski tretman koji za cilj ima postizanje i održavanje normalne vrednosti šećera u krvi.

Lečenje se vrši uzimanjem injekcija glukagona ili korišćenjem intravenske infuzije sa dodatkom rastvora glukoze. Njen nivo u krvi treba da bude u rasponu od 70 do 110 miligrama do decilitru, odnosno 3,9 do 6,1 mmola po litru.

Kako ne bi imali nizak šećer u krvi, savetujemo vam da obavezno uz sebe imate neku čokoladicu, bombone, šećer ili voćni sok.

Ako se simptomi hipoglikemije nastave manifestovati ili ukoliko ih pak budete ignorisali i ne obratite se lekaru, mogu se javiti veoma ozbiljne posledice. One su neretko i fatalne, zato morate biti obazrivi i izbegavati nizak šećer u krvi. Ukoliko se stanje pogorša, mogu se javiti sledeći simptomi:

– osećaj oduzetosti u rukama i nogama,
– gubitak svesti,
– hipoglikemijska koma i smrt.

Ishrana i dijeta za bolju kontrolu šećera

Najbolji način za kontrolu hipoglikemije je kroz adekvatnu ishranu. Ona je slična režimu kojeg se pridržavaju dijabetičari, a ona podrazumeva smanjen (ili gotovo nikakav) unos prostih šećera. Sa druge strane, fokus je na konzumaciji hrane koja sadrži složene ugljene hidrate.

Lekari i nutricionisti savetuju da se izbegavaju sokovi i slatkiši, jer njihova česta konzumacija može da ima brojne negativne posledice, kao što su povišeni šećer, gojenje, problemi sa srcem i holesterol u krvi.

Kada je u pitanju hipoglikemija ishrana treba da je bogata namirnicama koje obiluju proteinima. Veoma je bitno da jedete hranu koja sadrži magnezijum, kalijum, hrom i gvožđe, jer su oni od suštinske važnosti za pravilno funkcionisanje srca, jetre i mozga.

Podelićemo sa vama savet kako treba da izgledaju obroci za jedan dan, na osnovu čega možete da korigujete svoju ishranu tokom cele nedelje.

Hipoglikemijska ishrana za jedan dan

Doručak:

    Šolja toplog mleka sa zrnima žitarica, ovsene mekinje.

Užina:

    Kriška integralnog hleba, sveža ili kuvana šargarepa i štap celera.

Ručak:

    Salata sa sirovim povrćem po želji, kuvani pasulj, kriška integralnog hleba, bezmasni jogurt, komad voća po izboru.

Užina:

    Nekoliko integralnih krekera, banana ili dve kajsije.

Večera:

    Kuvani pirinač, testenina (tamna), jedan kuvani krompir, kuvano povrće po izboru, jedna jabuka.

Obavezno jedite pet obroka dnevno, jer ćete tako ubrzati metabolizam i navići ćete telo da održava adekvatan nivo šećera u krvi. Konzumacija alkohola treba biti svedena na minimum, a poželjno je da ga potpuno izbacite iz upotrebe. Nipošto ne preskačite obroke, naročito ako bolujete od dijabetesa. Ukoliko ne želite da se vrati hipoglikemija ishrana mora da bude redovna i umerena.
Lekovito bilje koje pomaže u lečenju hipoglikemije

Kao što smo napomenuli, ovaj zdravstveni problem zahteva lekarski nadzor i redovnu kontrolu nivoa šećera u krvi. Ukoliko ste ljubitelj alternativne i narodne medicine, sigurno ćete se obradovati kada vam kažemo da se hipoglikemija leči i prirodnim putem. Ovo su sjajna i proverena rešenja koja će vam pomoći da eliminišete nizak šećer:

Moćni zeleni čaj

On je veoma bogat antioksidansima koji će očistiti vašu jetru od otrova. Slobodni radikali i toksini mogu biti jedan od uzročnika hipoglikemije. Svakog jutra popijte šolju ovog napitka i obezbedite svom organizmu prirodnu zaštitu.

Ženšen reguliše šećer

Ovo je sjajna biljka koja omogućava regulaciju šećera u krvi. Podstiče rad hipofize čime se vrši jače otpuštanje glukoze u krvi. Ujedno, reguliše i nivo hormona i povećava energiju u telu.

Dragoceni koren maslačka

Poznat je kao bogat izvor kalcijuma, a ima efektivno dejstvo na pankreas. Reguliše rad kako gušterače, tako i jetre. Konzumirajte čaj od korena maslačka u poslepodnevnim satima, najbolje posle užine.

Koren sladića je odličan izbor

Ova lekovita biljka se u tradicionalnoj medicini koristi za stimulisanje rada nadbubrežne žlezde. Postoje pokazatelji i da se uspešno bori protiv stanja kakvo je hipoglikemija i to tako što podiže nivo šećera u krvi bez podsticanja lučenja insulina. Konzumira se voda u kojoj je prokuvan, jednom dnevno posle obroka.

Koren lincure je izuzetno lekovit

Njegov gorak ukus nekima može biti neprijatan, ali je on zapravo pokazatelj da poseduje brojna lekovita svojstva. Možete napraviti čaj od korena lincure tako što ga potopite u ključalu vodu, a potom ostavite da se malo ohladi. Pijte dok je još topao, jer ovaj napitak veoma uspešno vrši regulaciju nivoa šećera u krvi.

Sikavica detoksikuje ceo organizam

Biljka neobičnog imena i izgleda, veoma podseća na čičak. Jedna je od najboljih primeraka iz prirode koji čuva i vrši detoksikaciju jetre. Sikavica podstiče regeneraciju ćelija ovog organa, a uspešno sprečava i leči nizak šećer u krvi.

Jedite ukusne borovnice

Sigurno ste se obradovali kad ste pročitali ime ove ukusne bobičaste voćke. Listovi i plod borovnice su poznati i kao narodni lek za dijabetes i lečenje hipoglikemije. Ona briljantno reguliše nivo šećera u krvi i smanjuje reakciju organizma na glukozu čak i u situacijama kad pojedete nešto što je puno ugljenih hidrata. Možete je jesti svežu, kao i u obliku marmelade, a koristan je čaj i sok od borovnice.
Koliko je česta hipoglikemija u trudnoći

Nizak šećer u krvi je veoma česta pojava kod trudnica i može da varira od blage do jake hipoglikemije. Simptomi sa kojima se žene suočavaju mogu biti slični onima koji se javljaju na početku trudnoće, a u pitanju su mučnina, vrtoglavica, pospanost i glavobolja. Ove pojave ne smeju da se ignorišu, jer mogu da dovedu do komplikacija koje su opasne po plod i po trudnicu.

Balansirana ishrana je najbolja prevencija hipoglikemije, a ona podrazumeva smanjen unos ugljenih hidrata. Potrebno je da su obroci bogati proteinima, mineralima i prirodnim složenim šećerima koji će majci dati energiju i podstaći razvoj ploda.

Neophodno je redovno posećivati lekara i pratiti nivo glukoze, jer se na taj način najbolje određuje model po kojem će se simptomi hipoglikemije eliminisati.

Ostali saveti i preporuke

Ukoliko ste pronašli način na koji ćete regulisati nivo šećera u krvi tako da ga održavate u granicama normale, treba da znate da se ova bolest može desiti bilo kome.

Hipoglikemija kod zdravih ljudi je česta pojava, naročito ako uzmemo u obzir da živimo u vremenu kada smo izloženi stresu i kad su preskakanje obroka, nepravilna i neredovna ishrana sve učestaliji. Stoga je važno da pazite na ishranu i da se pridržavate plana koji vam je dao vaš lekar ili nutricionista.

Jedite najmanje tri do pet obroka dnevno, a razmak između njih ne treba da bude više od 4 do 5 sati.Budite fizički aktivni, dovoljno je i da uvrstite pola sata šetnje u poslepodnevnim satima.

Redovno kontrolišite nivo šećera u krvi i posećujte svog doktora kako biste pratili zdravstveno stanje. Pridržavanje prepisane terapije je najvažnije i ne smete odstupati od nje, a uvek možete upotrebiti i neka prirodna rešenja koje smo vam predložili.

Ukoliko ste u mogućnosti, kontrolišite nivo glukoze koristeći aparat za merenje šećera u krvi, najbolje posle obroka kada se vrši lučenje insulina.

Hipoglikemija kod dece i odraslih može se držati pod kontrolom ako se pridržavate ovih saveta uz obaveznu konsultaciju sa stručnim licem.


trajne namirnice

 S NJIMA NEMA BRIGE -  Ovih 11 namirnica nema rok trajanja i nikad se neće pokvariti

Rok trajanja namirnica može biti prilično zbunjujuć. Ne samo da postoji više datuma koje valja razumjeti – 'rok trajanja' i 'najbolje upotrijebiti do…' – već ponekad ti datumi mogu biti i potpuno pogrešni. S druge strane, mnogo se hrane baca iako je još potpuno dobra i sigurna za konzumaciju.
No, postoje neke vrste hrane koje se nikad ne kvare i na kojima datume i ne morate gledati.
1. Med
Med ima neograničen rok trajanja. Može promijeniti boju ili se kristalizirati, no i dalje će biti dobar za jelo. Ako se med kristalizira, jednostavno stavite otvorenu staklenku u toplu vodi i miješajte dok se kristali ne rastope.
2. Riža
Čak i ako se na kutiji ulovi debeo sloj prašine, riža unutra bit će jednako dobra kao i onoga dana kad ste ju kupili. To vrijedi za sve tipove riže: dugog i kratkog zrna, bijelu smeđu, basmati… No ne i za smeđu rižu koje je zbog većeg udjela ulja sklonija kvarenju. Jedino na što morate paziti kod skladištenja riže je da ju čuvate od insekata.
3. Bijeli ocat
Možete kupiti veću količinu bijelog octa bez straha da će vam se pokvariti. Naime, on može trajati vječno. Osim što ga možete koristiti u raznim salatama, odličan je i kao sredstvo za čišćenje.
4. Ekstrakt vanilije
Čisti ekstrakt vanilije zauvijek će ostati svjež jer se čuva u čistom alkoholu. No pripazite da se radi o doista pravom ekstraktu vanilije jer onaj umjetni nema toliki životni vijek. Imajući to na umu, možda se ipak odlučite na onu pravu, ali malo skuplju varijantu.
5. Sol
Sol, bila ona morska ili kamena, ne može se pokvariti i zauvijek ostaje svježa kao i onoga dana kad ste ju kupili.
6. Kukuruzni škrob
I ova namirnica ima neograničen vijek trajanja, no morate ju čuvati na hladnom mjestu i dobro zatvorenu. A kako se zaliha kukuruznog škroba ne troši baš tako brzo, možete ju mirne duše nastaviti koristiti dugo vremena.
7. Šećer
Kod šećera nije problem održati ga svježim, nego spriječiti da ne postane tvrd kao kamen. Šećer se neće nikada pokvariti jer ne podržava razvoj bakterija. Jedino na što morate paziti je da ga držite podalje od vlage i insekata.
8. Žestoka pića
Ne morate žuriti da dovršite onu bocu ruma – dobro zatvorena i na hladnom mjestu uskladištena boca žestice može trajati koliko god je potrebno. Ormarić sa žestokim pićem obično je nešto što se nasljeđuje, no ne morate brinuti o kvaliteti pića koje ste naslijedili od bake. S vremenom pića mogu neznatno promijeniti aromu, no to vjerojatno nećete ni osjetiti.
9. Suhi grah
I suhi grah može stajati unedogled. No trebat će mu nešto duže da omekša prije kuhanja, a ponekad neće omekšati uopće, pogotovo ako je stajao dvije-tri godine. Dobra je stvar što neće izgubiti niti svoju nutritivnu vrijednost.
10. Instant kava
Instant kavu u hladnjaku možete čuvati zauvijek i to bez obzira je li pakiranje otvoreno ili nije.
11. Javorov sirup
Iako se ova namirnica kod nas baš i ne koristi često, imate li ju u kući znajte da ni ona nema rok trajanja. Javorov sirup najčešće se koristi kao preljev za palačinke ili neke druge slastice.

nedjelja, 19. ožujka 2017.

narandže

Narandža - zvijezda među voćkama

Narandže ima izrazito ljekovita djelovanja, posebno narandže proizvedene na organski - eko način.

Većina kuvara i kuvarica koristi je u jelima jer njena kora i sok daje poseban miris. Nažalost, danas je jako teško doći do čiste i neprskane narandže, tako da povlasticu korištenja ljekovitosti narandže imaju samo oni koji je proizvode u vlastitim vrtovima. U trgovinu dolaze plodovi koji su oprani u otopini diphenyla, a zamotani u papir od diphenyla, pa upotreba takve kore ne dolazi u obzir. Narandžin sok mnogi koji su bili bolesni doživjeli su kao sok oživljavanja tijela i duše. To je izrazito zdrav napitak koji trebaju piti i zdravi i bolesni.

Sok od narandže pozitivno utiče na gastrointestinalni trakt:
- uklanja višak želučane kiseline
- poboljšava rad želuca i crijeva
- čisti crijeva, krv, jetru i čitav organizam
- djeluje kao laksativ

Listovi narandže koriste se za liječenje nervoze, depresije, tjeskobe, nesanice, histerije te za snižavanje tjelesne temperature. Čaj od listova takođe liječi nervozni želudac, odstranjuje nametnike-gliste iz crijeva. Kora naranče upotrebljava se kao sredstvo koje nadražuje, jača, stimuliše čitav organizam. U Americi se uvelike preporučuje za liječenje karcinoma, monoterapeni koji se nalaze u kori narandže, sprečavaju mutaciju stanica kod malignih oboljenja, te se zato koriste u preventivi. Tradicionalna kineska medicina upotrebljava narandžu za liječenje: akni, kod gljivičnih oboljenja, mučnina, grčeva, cirkulacije te kao sedativ.


suzam - ljekovitost

SUZAM (SUSAM)

Sezame otvori se! 10 nevjerojatnih zdravstvenih prednosti ovog super-sjemena!

Razlika između crnog i bijelog sezama je u opni, bijeli je oljušten, crni je neoljušten. Neoljušten se koristi uglavnom u Aziji.
U posljednjih dvadeset godina, prikupilo se podosta znanstvenih informacija koja dokazuju terapeutska svojstva sjemena sezama i njegovih komponenta. S obzirom na ova nova otkrića, čini se da bi sezam trebao biti jednako zastupljen u ormariću za ljekove, kao i u kuhinjskom ormariću.

10 dokumentiranih medicinskih svojstava Sezama:

1.Dijabetes: istraživanje objavljeno 2011 . u Clinical Journal of Nutrition pokazalo je da sezamovo ulje poboljšava učinkovitost oralnog dijabetičkog lijeka glibenklamida kod dijabetesa tip 2. Drugo istraživanje objavljeno 2006. u časopisu Journal of Medicinal Foods pokazuje da uvođenje ulja od sezama kao jedinog jestivog ulja snižava krvni tlak i glukozu kod hipertenzivnih dijabetičara.

2.Visoki krvni tlak: istraživanje objavljeno 2006. u Journal of Biological Yale Medicine je pokazalo da ulje od sjemenki sezama ima blagotvoran učinak kod hipertenzivnih bolesnika bilo da su na diureticima ili beta-blokatorima. Zamjena svih prehrambenih ulja sa sezamovim uljem snižava sistolički i dijastolički krvni tlak na normalu te uporedo s tim smanjuje lipidne peroksidacije i antioksidacijski status. Jedni od spojeva identificirani kao odgovorni za antihipertenzivne učinke su peptidi koji djeluju kao inhibitori angiotenzin I konvertirajućeg enzima.

3.Gingivitis / Zubni plak: Ulje sezama koristiti se za oralno zdravlje već tisućama godina u tradicionalnoj indijskoj medicini (Ayurveda) u procesu poznatom kao “uljno povlačenje.” To uključuje ispiranje usne šupljine uljem od sezama, te se time spriječava propadanje zubi, krvarenje desni, suha usta i ždrijelo, a služi i za jačanje zubi, desni i čeljusti. Klinička istraživanja sada potvrđuju da se može usporediti s kemijskom vodom za usta (klorheksidin) za poboljšanje stanja gingivitisa induciranog plakom. Također je sposoban smanjiti mutacije streptokoka povezane s oralnim plakom.

4.Njega djece / ulje za masažu: istraživanje objavljeno u Indian Journal of Medical Research u 2000. godini pokazalo je da masaža djece sa sezamovim uljem poboljšava njihov rast, a i san nakon masaže, u usporedi s na kontrolnom grupom ulja kao što su mineralna ulja.

5.Multipla skleroza (MS): U životinjskom modelu MS, također poznatom kao eksperimentalni autoimuni encefalomijelitis, sezamovo ulje štiti miševe od razvoja bolesti tako što smanjuje lučenje IFN-gama sekreta, ključnog čimbenika u pokretanju autoimune upale i ozljede u živčanom sustavu. Također je istraživano za svoju potencijalno korisnu ulogu kod drugog neurodegenerativnog stanja, Huntingtonove bolesti.

6.Oštećenja bubrega uzrokovana antibiotikom: ulje sezama štiti od oštećenja bubrega izazvanih gentamicinom kod štakora, smanjenjem oksidativnog oštećenja uzrokovanog antibiotikom

7.Ateroskleroza: ulje sezama sprječava nastanak aterosklerotskih lezija kod miševa hranjenih aterogenom prehranom. Za antioksidativne i protuupalne lignane pronađene unutar sezama, poznatije kao sesamol, je utvrđeno da su djelomično odgovorni za njegova anti-aterogena svojstva. U stvari, sesamol posjeduje više od dvadesetak korisnih farmakoloških aktivnih svojstva, od kojih mnogi mogu pridonijeti poboljšanju kardiovaskularnog zdravlja.

8.Depresija: za sezamov lignin, sesamol, je dokazano da vrši antidepresivni učinak kod kroničnog stresa miševa, posebno moduliranjem oksidacijsko – nitrosativnog stresa i upale.

9.Oštećenja DNK usljed zračenja: Sesamol je pokazao da štiti od oštećenja DNK nastalih usljed gama zračenja, vjerojatno putem svojih antioksidativnih svojstava. Sposoban je smanjiti smrtnost zračenja liječenih miševa, kroz sprečavanje šteta na crijevima i slezeni. U usporedbi s drugim snažnim antioksidansima, za melatonin je utvrđeno da je 20 puta učinkovitiji kao čistač od slobodnih radikala.

10.Rak: Sezam sadrži lignin topiv u masti s fitoestrogenskim svojstvima poznatijim kao sesamin, a koji je proučavan zbog sprječavanje širenja širokog spektra stanica raka, uključujući: leukemiju, višestruki mijelom, rak debelog crijeva, karcinom prostate, rak dojke, rak pluća, rak gušterače.
Antitumorski učinci sesamina su povezani s NF-kapaB signalizacijom.

Gde ima kalcijuma?
U biljnom svetu ga ima u obilju, i to najviše u orasima, uljaricama i mahunarkama. Kalcijumom je posebno bogat susam. U sto grama susama ima čak 783 miligrama kalcijuma, dok ga u kravljem mleku ima samo 120. U bademima 252, u lešniku 225, u spanaću 126 miligrama...

Ako je potrebno da se brzo nadoknade rezerve kalcijuma, preporučujemo mleveni susam, po kašičicu na dan.
Meso i mlečni proizvodi su manje dobar izvor kalcijuma - jer, iako ga ima dosta, slabije se resorbuje, a još slabije zadržava u organizmu


ponedjeljak, 13. ožujka 2017.

bijeli luk

BIJELI LUK (ČEŠNJAK)

Ispitivanjima je ustanovljeno da bijeli luk sadrži oko 200 aktivnih materija, u koncentriranom obliku, a da ih najviše ima u lukovici, mada se u ishrani koriste cvijet, stabljika i listovi.

Bijeli luk je bogat vitaminima i mineralima: adenozin, alicin, aminokiseline, biljna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzimi, eterična ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor i fosfor.

Bijeli luk se koristi sirov, kuhan, kao dodatak jelima, ali i kao sredstvo za čuvanje hrane od kvarenja.

Kinezi su još prije mnogo stoljeća spravljali mnoge lijekove na bazi bijelog luka. U našoj narodnoj medicini bijeli luk se smatra univerzalnim lijekom za mnoge bolesti.

Bijeli luk je postao univerzalni narodni začin, sirotinjska hrana i preventivni lijek. U narodu bijeli luk je lijek za sve, u njega se ima veliko i nepokolebljivo povjerenje. Za vrijeme raznih epidemija tifusa kolere, kuge, dezinterije, gripa i uopće kad god se javljao veliki pomor naroda od zaraznih bolesti, uvijek je kao preventivno i kurativno sredstvo preporučivan i svakodnevno upotrebljavan, prije svega, bijeli luk.

Bijeli luk se kao lijek koristi sirov ili kuhan, ali i kao dodatak jelima. Pored toga, sok od bijelog luka se upotrebljava za spravljanje tinktura ili za spravljanje premaza ili obloga.

Postoje tablete i kapsule bijelog luka pa ih mogu koristiti i osobe koje ne vole ukus i miris bijelog luka.

Bijeli luk ima dezinfekciono, antibakterijsko i fungicidno djelovanje, usporedivo sa najboljim antibioticima.

Ljekovito djelovanje bijelog luka

Bijeli luk pomaže pri liječenju sljedećih bolesti i tegoba: akne, alergijski rinitis, apopleksija, arteroskleroza, astma, bolesti srca i krvnih sudova, bolesti usta i organa za disanje, bronhitis, prehlade i gripe, glavobolja, gljivične infekcije, grčevi, gubitak koncentracije, depresija, dječje gliste, difterija, dijabetes, zatvor, infekcije mokraćnih putova, impotencija, infarkt, kandida, kašalj, kolera, mnoge vrste raka, moždani udar, natečeni limfni čvorovi, neplodnost, nervoza, nesvjestica, poremećaj metabolizma, povišeni krvni tlak, poremećaj elastičnosti krvnih sudova, povišeni nivo kolesterola i triglicerida, potištenost, problemi sa vidom, problemi sa probavom, problemi sa jetrom i želucem, problemi sa žučnom kesom, problemi sa živcima, problemi sa pamćenjem, problemi sa cirkulacijom, proljev, povećana perut i opadanja kose, razdražljivost, reguliranje šećera u krvi, simptomi starenja, skleroza, smanjenje apetita, sprečavanje zgrušavanja krvi, stenokardija, stabiliranje crijevne flore, tifus, tromboza, tuberkuloza, herpes, kronični umor i čmičak.


Obloge od bijelog luka

Obloge od bijelog luka povoljno djeluju protiv čireva, otvorenih rana (posjekotine i ogrebotine), bradavica, gljivičnih infekcija kože i mnogih kožnih bolesti.

Bijeli luk povoljno djeluje na kožu, organe za disanje, živce, stomak, crijeva, krvne sudove i imuni sistem.


Lijek od bijelog luka i meda

Ako imate jak želudac, predlažemo stari narodni recept za impotenciju. Iscijedite sok iz svježeg bijelog luka i pomiješajte sa duplom količinom meda. Zagrijte smjesu dok se malo ne zgusne, ohladite i pijte.

Ljekovita moć bijelog luka i meda odavno je dokazana. Kada se unose u organizam mogu da pomognu u liječenju doslovce svakog oboljenja. Bijeli luk djeluje preventivno na razvoj malignih bolesti, sprečava stvaranje krvnih ugrušaka, snižava kolesterol i krvni tlak, normalizira ubrzan rad srca, podstiče rad jetre, bubrega i prostate. Rame uz rame sa ovom riznicom zdravlja stoji med – čudesni eliksir iz pčelinjih proizvoda, koji krijepi organizam, jača i čisti krv, liječi plućne bolesti.


Bijeli luk je bolji od aspirina

Za bijeli luk važi da je najbolji prirodni lijek protiv virusa i prehlada, a njegovi ljekoviti sastojci poznati su od davnina. Preporuke da ga svakodnevno koristite naročito su aktualne u zimskom periodu kada sa svih strana vrebaju virusi.

Najvažniji sastojak bijelog luka je ahoin čiji efekt je bolji od djelovanja aspirina koji djeluje na manje stvaranje tromboksana. Ali, ahoin, osim tog djelovanja, ima i još sedam načina da spriječi sljepljivanje trombocita i stvaranje ugruška.

U bijelom luku nalazi se i adenozin koji također djeluje protiv zgrušavanja krvi i to ne samo preventivno, već ima sposobnost da već formirane ugruške rastvori.

Redovnom primjenom podstiče prokrvljenost i olakšava protok krvi, snižava povišeni krvni pritisak i masnoće u krvi. Odličan je antioksidant, pa štiti organizam od djelovanja slobodnih radikala.

Dokazano je da ima pozitivan utjecaj na rad želuca, a ima i citostatičko djelovanje.

Generalno, povoljno utiče na imuni sistem, usporava starenje organizma, jača otpornost prema infekcijama.

Jedan je od najdjelotvornijih prirodnih antibiotika, posebno u borbi protiv ešerihije koli i stafilokoka.

Konačno, koristi se kod bronhitisa, sprečava gripu, a vanjskom primjenom može da ublaži i reumatične bolove.

Dovoljno je da dnevno pojedete dva do tri češnja bijelog luka, kako bi se postiglo njegovo antitrombotičko djelovanje.

Može se jesti kuhan ili sirov, važno je da ga jedete svaki dan.

Dosta je efikasniji ako ga izgnječite nego isijecate pošto se gnječenjem oslobađaju enzimi i alicin koji prelazi u ahoin.

Kuhanjem se također oslobađa ahoin i najbolje je da ga kuhate sa paradajzom ili drugim namirnicama koje oslobađaju kiselinu.

Ako se izgnječen bijeli luk prelijete sa malo votke i ostavite par dana da stoji nepokriven, tako će se osloboditi dosta ahoina. Na tome se zasniva ruski narodni lijek za čišćenje krvi.

Popularna grčka salata oslobađa dosta ahoina jer se kod nje gnječen beli luk miješa sa feta sirom i maslinovim uljem.

Zaključak o bijelom luku:

Na osnovu najnovijih naučnih ispitivanja i svega navedenog, slobodno se može reći da je bijeli luk jedna od najljekovitijih biljaka.


subota, 11. ožujka 2017.

soda bikarbona

SODA BIKARBONA KAO PRIRODNO SREDSTVO U SLUŽBI LJEPOTE

PILING - 2 kašičice sode pomješati sa malo mlake destilovane vode u gustu pastu. Laganim kružnm pokretima jagodica prstiju, umasirati piling u kožu izbjegavajući područje oko očiju. Nakon 10-tak minuta isprati lice mlakom vodom i dobro prosušiti lice nježnim pokretima peškira. Isto možemo uraditi i za područje cijelog tijela, za vrijeme kupanja, liječenje akni..

TONIK - 2 kašičice sode razmutiti u 1-2dcl destilovane vode. Nanijeti tonik na pamučnu vaticu, nježnim pokretima umasirati u kožu lica, vrata... Tako napravljeni tonik možete držati dok ne potrošite sadržaj u prethodno destilovanoj boci(staklenci). Ne ispirati.

DETOX KUPKA - za vraćanje prirodnog sjaja koži. Napraviti toplu kupku od cca 100g. Sode +100 g. gorke soli. U tako pripremljenoj kupki opustiti tijelo i misli oko 20-tak min. Isprati. Po mogućnosti izbjegavati nanošenje agresivne kupke i losiona za tijelo.

KAO „ODSTRANJIVAČ“ BOJE OD LAKA - ponekad nokti ukoliko ih nismo zaštitili slojem prozirnog laka mogu poprimiti intezivne boje lakova za nokte. Napravite pastu kao i za piling lica i tijela i uz pomoć četkice umasirajte pastu nježno u nokte. Može poslužiti i kod gljivičnih oboljenja noktiju. Ostaviti da odstoji 10-tak minuta. Isprati i dobro posušiti. Ponavljati dok ne prođe upala.

PASTA ZA IZBJELJIVANJE ZUBA - dodati malu količinu sode na pastu za zube i nježnim kružnim pokretima umasirati i isprati. Ne ponavljati više od 1 put mjesečno. Nakon tretmana izbjegavati konzumiranje crvenog vina, kave, čajeva i svega što ima sličan efekt. Ukoliko primjetite promjene na desnima, preosjetljivost ili izritiranost i slično, odmah prestanite sa tretmanima.

DEZINFEKCIJA ZUBNE ČETKICE - ostavite zubnu četkicu u mlakoj vodi sa 1 kašičicom razmućene sode bikarbone preko noći. Ponovite postupak 1 put sedmično.


četvrtak, 9. ožujka 2017.

o gladovanju

Kako gladovanje pozitivno utječe na zdravlje?

Iako se u našoj kulturi gladovanje teško povezuje s liječenjem, od davnina su ljudi suzdržavajući se od jela snažili svoje tijelo i duh.
Činjenica je da je prva pomisao koja se veže uz gladovanje ona o dijetama, mukotrpnom skidanju kilograma i postizanju manekenske linije - sve u estetske svrhe. U našoj kulturi gladovanje se teško povezuje s liječenjem.
Ima ljudi koji se boje gladovanja, jer su ih odmalena učili da moraju jesti da bi bili zdravi. Istina je navodno drukčija, pa ima sve više znanstvenika koji tvrde da se gladovanjem pod nadzorom mogu izliječiti čak i teške bolesti.
Važno je samo kako se čovjek priprema i kojim tempom s gladovanja prelazi na normalnu ishranu. Osim zdravstvenog, postoji i nezanemariv, čak poželjan psihološki učinak. Kalifornijski liječnik dr. Gabriel Cousens ovako je opisao svoj doživljaj nakon 40-dnevnog posta: »Gladovanje u širem smislu označava apstinenciju od onoga što je toksično za tijelo, um i duh. Način na koji se to može lakše razumjeti jest taj da gladovanje označimo kao eliminaciju fizičkih, emocionalnih i mentalnih toksina iz našeg tijela, a ne kao prestajanje uzimanja krute hrane. Post uvijek sa sobom donosi neku vrstu povlačenja iz svijeta u kojem djelujemo i od svakodnevnih obveza. Kad se post spoji s potpunim mirovanjem i nekom vrstom društvene izolacije, to može značiti neizmjerno mnogo za ljude koji previše svoje energije usmjeravaju prema van«. Dakle, u gladnijem tijelu - zdraviji duh?!
Gladovanje je čovjeku zapravo najstarija poznata terapijska metoda. Prije pojave vještine liječenja, čovjek se instiktivno suzdržavao od hrane dok mu se zdravlje ne bi poboljšalo. Kroz povijest medicine gladovanje se često smatralo najpouzdanijim sredstvom za pomlađivanje i regeneraciju. Korisnost izbacivanja štetnih tvari iz organizma nitko ni danas ne osporava, međutim, dolaskom moderne medicine i kemijskih lijekova ta je metoda potisnuta i u stručnim krugovima izaziva kontroverze.
Terapiju gladovanjem tridesetih godina prošlog stoljeća afirmirao je dr. Otto Buchinger i pod imenom »totalna terapija« provodi se na mnogim (alternativnim) klinikama u svijetu iako službeno nije priznata. Usavršio ju je i prilagodio novim uvjetima života dr. Breus, za kojega alternativci kažu da pripada malom broju dobrih poznavatelja ogromnog bogatstva narodne medicine.
Zanimljivo je da se za vrijeme terapije ne preporučuje smanjivanje tjelesnih aktivnosti i gladovanje u većini slučajeva omogućava nastavak svakodnevnih aktivnosti. Koristan je svježi zrak, tjelesna aktivnost, kupke, tuširanja, saune, oblozi, upotreba gline, urinoterapija...
Osnovni princip koncepta liječenja gladovanjem podrazumijeva upotrebu biljnih čajeva i sokova od svježeg povrća, ali se savjetodavci jako trude da ih se ne svrsta u makrobiotičare i vegetarijance. Tijekom gladovanja tijelo se oslobađa svih nakupina štetnih tvari (ponajprije velikih količina masti), a kasnije i svih stranih tijela. Konzumiranje odgovarajuće količine tekućine i biljnih čajeva ima izravan utjecaj na metabolizam i eliminaciju štetnih produkata metabolizma iz organizma. Mješavine sokova svježeg voća i povrća opskrbljuju organizam enzimima bez kojih on ne može normalno funkcionirati.
»Totalno gladovanje« predviđa gubitak težine u prvih deset dana gladovanja od prosječno 1,1 kg na dan, a na kraju prvog mjeseca stabilizira se na 0,36 - 0,47 kilograma na dan. Rezultat je spektakularan, ali jasno je da gladovanje nije bez posljedica. Glavna je negativni sadržaj azota, koji se odražava u značajnom gubitku mišićne mase, potom su tu abnormalna vrijednost elektrolita, hipotenzija, hipokalemija, gihticni artritis i anemija.
Postoji praksa dužih, srednjih i kratkih gladovanja, kako po pozitivnim promjenama u organizmu, tako i po načinu provođenja, koje bi, naravno, za svaku osobu trebalo biti individualno. Gladovati treba pod kontrolom, jer nepravilno liječenje gladovanjem može izazvati dosta neugodnih simptoma, a i drastičnih posljedica. Najčešće je u pitanju nedovoljno očišćen organizam prije gladovanja, kao i nedovoljno čišćenje organizma za vrijeme gladovanja, što može dovesti do intoksikacije. Prekidanje gladovanja također treba biti postupno i kontrolirano, a pravilni prijelaz na normalnu ishranu mora trajati isto koliko je trajalo i gladovanje.
Za vrijeme gladovanja organizam prelazi na endogeno hranjenje (hranjenje unutarnjim rezervama) i najprije koristi ono što mu je nepotrebno - različita patološka tkiva, tumore, ožiljke, strije, naslage masti. Tada se aktiviraju obrambene snage organizma, koje djeluju na osnovna oboljenja i imunosni sustav koji je često spriječen u normalnom funkcioniranju suviše čestim uzimanjem hrane. Budući da su oko 80 posto današnjih bolesti psihosomatske, povremeno redovito gladovanje čini se idealnom prevencijom. Ali, ni 40 dana posta ne može pomoći ako se nastavi živjeti s negativnim mislima i emocijama: strahom, ljutnjom, ogorčenošću ili zavisti. Stvar je izbora.

liječenje glavobolje

Prirodni lijekovi protiv GLAVOBOLJE

Migrena kao najčešća vrsta glavobolje muči veliki postotak ljudi mlađe i srednje dobi. Zato smo se mi prihvatili nimalo laganog zadatka i istražili koji prirodni lijekovi zaista pomažu kod glavobolje, a koji ne. Donosimo listu onih koji djeluju. Krenimo redom.

PRIRODNI LIJEK ZA GLAVOBOLJU 1 - AROMATERAPIJA

Aromaterapija (alternativna grana medicine koja koristi ljekovita svojstva eteričnih ulja) je sigurno jedan od najefikasnijih prirodnih odgovora na glavobolju. Sljedeće biljke i njihova eterična ulja rješavaju vas glavobolje:

Pepermint
Lavanda
Eukaliptus
Kamilica

Eterična ulja možete miješati međusobno, a možete ih koristiti i zasebno (samo pepermint, samo lavanda…). Eksperimentiranjem ćete saznati koji miris za vas najbolje djeluje.

Gdje kupiti eterično ulje?
Postoje proizvođači eteričnih ulja koji prodaju loša, nekvalitetna ulja ili čak ulja kojima su dodani umjetni mirisi. Ne možemo vam reći koji proizvođači prodaju kvalitetna ulja, ali možemo vam reći da jeftina eterična ulja najčešće nisu kvalitetna pa vam predlažemo da ne štedite kod kupnje ulja jer razlike su velike. Uglavnom u trgovini mješovite robe završavaju manje kvalitetna eterična ulja. Postoje specijalizirane trgovine eteričnih ulja koja paze na kvalitetu eteričnih ulja.

Isprobajte...
Stavite 5 kapi eteričnog ulja u 1 dCl tople vode. U otopinu umočite mekanu krpicu (ili maramicu) te namočenu krpicu stavite na glavu ili čelo.

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 2 - FIZIČKA AKTIVNOST

Poznato je da fizička aktivnost umanjuje bol zahvaljujući lučenju hormona endorfina. Manje je poznato da je fizička aktivnost još efikasnija u umanjenju boli ako je ta bol uzrokovana migrenom. Lagana šetnja znatno će umanjiti vašu glavobolju. Samo hrabro, čak i kad vas boli glava prošećite. Osjetit ćete poboljšanje. Samo vodite računa o tome da ne pretjerujete jer ako se oznojite i umorite možete postići suprotan efekt, još goru glavobolju.

Isprobajte...
polusatnu šetnju svaki dan kao preventivno rješenje i kratku šetnju na svježem zraku kada osjetite napadaj migrene (šetanje u zatvorenom prostoru, oko stola u dnevnom boravku, se ne računa). Ako imate planinu u blizini, onda isprobajte planinarenje.

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 3 - MASAŽA

Kada ste već kupili eterična ulja da isprobate naš prvi savjet, evo vam još jedan odličan način kako da ih iskoristite, u masaži. Masaža opušta i stimulira, ali najvažniji element masaže je dodir. Dodir može izliječiti i puno teža stanja od migrene.

Isprobajte (sa ili bez eteričnih ulja)...
Neka vam netko prstima pritišće točke na glavi. Pritisak traje par sekundi, nakon njega slijedi pauza od par sekundi pa ponovno pritisak. Dodir će ublažiti glavobolju. Naravno, temeljita masaža glave i vrata još je bolje rješenje. Ukoliko nemate nekoga pri ruci da vas masira glavu si možete masirati i sami. Upotrijebite palac i kažiprst, stisnite glavu u dvije točke i držite tako par sekundi pa popustite pritisak.

Masaža stopala također može znatno ublažiti glavobolju, isprobajte.

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 4 - TOPLO I HLADNO

Promjena temperature na površini tijela dovodi i do drugih promjena. Ukoliko vas muči glavobolja, kratkotrajna promjena temperature može ju zaustaviti. Ukoliko vas ne boli glava, nije nemoguće da će vas zbog promjene temperature početi boljeti, čisto da znate. Nekim osobama za ublažavanje migrene pomaže hladan tuš, a nekima topli tuš. Trebate isprobati i dokučiti što vama pomaže, samo vas molimo da izbjegavajte ekstreme, ne tuširajte se u ledenoj niti u pre vrućoj vodi, barem ne za početak. Mnogima pomaže zamotati glavu u hladan ručnik. Isto tako mnogima pomaže umakanje ruku u toplu vodu (nemojte samo reći da vas tjeramo da perete suđe).

PRIRODNI LIJEK PROTIV GLAVOBOLJE 5 - NEKE DOBRE NAVIKE

Glavobolja može imati puno uzroka, vjerojatno više od bilo kojeg drugog simptoma. Sve što vam se u životu događa može uzrokovati glavobolju. Zato i je tako teško naći dobar lijek za glavobolju jer svaka glavobolja može imati drugi uzrok.

Buđenje u isto vrijeme svaki dan - Odlazak u krevet i jutarnje buđenje trebaju biti u isto vrijeme svaki dan. Neredovito spavanje, jedan dan više, pa par dana manje, a za vikend skoro uopće (ili suprotno, prespavati cijeli vikend), gotovo sigurno će dovesti do glavobolje. Zato je i uveden termin “vikend glavobolja” jer osobe koje se preko tjedna dižu rano, a onda za vikend dugo spavaju, pate od migrene.
Umjereni unos kofeina - Kava ublažava glavobolju, ali ako ste se navikli na kavu onda će njezin nedostatak uzrokovati glavobolju. Pijte do dvije kave dnevno, ne više. Opširnije » kava
Lagana i nemasna hrana - Masna i teška hrana još je jedan okidač glavobolje.

I JOŠ JEDAN PRIRODNI LIJEK - VODA

Jeste li znali da je dehidracija jedan od češćih uzroka glavobolje? Trenutak kada osjetimo žeđ može značiti da smo već dehidrirani. Zato treba piti oko 2 litre vode dnevno.

nedjelja, 5. ožujka 2017.

narandža dijeta

Kod primjene bilo koje dijete, neophodno je da ona bude prilagođena vašem tijelu.

Druga najvažnija stvar jeste poštovanje parametara predviđenih dijetom, to je jedini način da postignemo dobre rezultate.

Jedan kardiolog osmislio je za svoje pacijente, ali i zdrave ljude koji žele da smršaju, poseban plan ishrane, koji će vam pomoći da za samo 7 dana izgubite i do 10 kilograma, ukoliko u dnevnu rutinu uvedete bar 30 minuta fizičke aktivnosti.

Doručak je svakog dana isti: 1 voćka (pomorandža, kruška, breskva, bilo šta osim grožđa ili banane)

Prvi dan

Ručak: 1 pomorandža, 1 kuhano jaje, čaša od 200 ml jogurta (200ml)
Večera: 2 paradajza ili 2 dl kuhanog paradajza, 2 tvrdo kuhana jaja, 2 dvopeka, pola krastavca ili malo zelene salate.

Drugi dan

Ručak: 1 pomorandža, 1 kuhano jaje, 1 šolja jogurta
Večera: 125 g kuhane govedine, 1 paradajz, 1 dvopek, 1 šolja kafe ili čaja bez šećera.

Treći dan

Ručak: 1 kuhano jaje, 1 pomorandža, šolja jogurta, 1 krastavac ili malo zelene salate.
Večera: 125 g kuhane govedine, 1 pomorandža, 1 dvopek, 1 šolja čaja ili kafe bez šećera.

Četvrti dan

Ručak: 125 g kravljeg sira, 1 paradajz, 1 dvopek
Večera: isto kao i prethodnog dana

Peti dan:

Ručak: 200 g kuhanog mesa ili ribe, 1 paradajz, 1 dvopek.
Večera: pola kilograma kuhane mrkve, krompira ili graška.

Napomena:

Kuhajte povrće ili meso bez soli ili je koristite vrlo malo. Napravite pauzu sa dijetom šesti i sedmi dan, i nastavite sa dijetom osmog dana.

Alkohol je u ovom režimu ishrane strogo zabranjen.


srijeda, 1. ožujka 2017.

liječenje suncem

Lecenje suncem (helioterapija)

Na samom pocetku da naglasimo da ova metoda lecenja koja se primenjuje gledanjem u sunce jos uvek nije naucno dokazana niti ispitana, pa se nikako ne preporucuje za praktikovanje. Na prvom mestu zbog moguceg stetnog uticaja suncevih zraka na oci a eventualno i nesto drugo. Citav tekst je samo informativnog karaktera i tako ga treba i shvatiti.

Sunce je izvor zivota i energije tako da nije nikakva slucajnost to sto su stari narodi (Egipcani, Inke...), obozavali ovu zvezdu. Kada je u pitanju biljni svet Sunce ucestvuje u procesu fotosinteze. Ultraljubicasto zracenje Sunca ima pozitivan uticaj na opste zdravlje ljudi, stimulise proizvodnju melanina, podstice metabolizam (pogotovo metabolizam minerala) i uopste blagotvorno deluje na rad zlezda sa unutrasnjim lusenjem. Zahvaljujuci Suncu vitamin D u nasem organizmu se pretvara u kalcijum, podstice se proizvodnja hormona endorfina koji cini da se osecamo srecno i zadovoljno. To znaci da je Sunce dobra preventiva i lek protiv depresije. Opste je poznato da nedovoljno izlaganje suncevoj svetlosti moze prouzrokovati probleme u funkcionisanju nervnog sistema, sto je cesta pojava u nordijskim zemljama (Svedska, Finska...), koje imaju mali broj suncanih dana u toku godine. Sunce sprecava rahitis. Deca koja previse vremena provode u zatvorenom prostoru, za kompjuterom i slicno, imaju rizik da zbog nedostatka sunceve svetlosti obole od rahitisa koji nastaje usled poremecene mineralizacije kostiju u razvoju i najbitnije - nedostatka D vitamina.

Kada je u pitanju helioterapija (lecenje svetlosnom suncevom energijom), ne treba zaboraviti da je najpogodnije vreme za suncanje u ranim prepodnevnim i kasnim popodnevnim satima a da izlaganje suncu u podne (kada je visok stepen UV zracenja), moze biti opasno i stetno. Izlaganje suncu treba biti postepeno, oci zastititi naocarima za sunce a glavu laganim sesiricem od slame ili belog platna. Poseban oprez preporucuje se osobama koje boluju od hipertireoze (povisena funkcija stitne zlezde) i hipertenzije (povisen krvni pritisak), jer su preosetljivi na UV zracenje.
 

Gledanje u Sunce (sungazing - solarna joga)

Drevnu i vec pomalo zaboravljenu metodu lecenja suncem kod nas je predstavio ucitelj sungazing-a, Hira Ratan Manek, 2009. godine u Sali Prirodnjackog muzeja u Novom Sadu. Hira Ratan Manek je poznat po tome da od 1995. godine zivi od energije Sunca i vode, dok samo ponekad pije caj, mleko ili kafu. Ovaj zaista interesantan covek godinama drzi predavanja sirom sveta u kojima istice da smisao solarne joge nije gubljenje potrebe za hranom vec postizanje uravnotezenog i zdravog zivota. Jednostavnu i bezbednu metodu lecenja suncem razvio je proucavajuci solarnu jogu starih Grka, Egipcana i americkih Indijanaca.
 

Kako se primenjuje gledanje u Sunce?

Sungazing, gledanje u Sunce potrebno je izvoditi svega jednom u toku zivota, tvrdi Hira Ratan Manek. Traje 270 dana ili 9 do 12 meseci, u zavisnosti od broja suncanih dana. Solarna joga zapocinje se sa svega 10 sekundi gledanja u Sunce, svakog narednog dana uvecava se za 5-10 sekundi da bi na kraju terapije (poslednjeg dana) iznosila celih 45 minuta. U toku ovog gledanja u Sunce pozeljno je bosim nogama stajati na cistoj zemlji. I jos samo jedna stvar. Nije sve jedno kada gledati u Sunce, vec iskljucivo u toku "zlatnog sata". To je naziv za prvi sat nakon izlaska Sunca i poslednji sat pre nego sto Sunce zalazi. Posto se solarna joga izvodi samo jednom dnevno a "zlatni sat" se dogadja dva puta u toku dana, sasvim je sve jedno da li ce se ova metoda lecenja suncem praktikovati ujutru ili uvece.
 

Sta leci gledanje u Sunce?

Primenom ove terapije postize se poboljsanje opsteg stanja organizma i to prvo psihickog a kasnije i fizickog. Solarna terapija poboljsava koncentraciju, pamcenje i opste mentalne sposobnosti. Korisna je kao pomocna metoda u lecenju hronicnih oboljenja. Solarna joga (gledanje u Sunce) obezbedjuje organizmu dovoljnu kolicinu energije neophodnu za funkcionisanje u toku dana. Interesantno je reci da ova metoda lecenja suncem znatno umanjuje apetit, usled pomenute akumulirane energije koju smo inace navikli da nadoknadjujemo hranom, pa se moze svrstati i u prirodnu metodu za mrsavljenje.
Sta je "solarna voda"?

"Solarna voda" dobija se tako sto se u staklenu flasu nalije voda i ostavi na suncu od izlaska do zalaska Sunca. Nakon toga ova voda se pije a doprinosi opstem zdravlju i vitalnosti.

Mislim da je sve ovo sasvim dovoljno kako bi za Sunce mogli pouzdano da kazemo da je ne samo odlican vec neophodan prirodni lek.