četvrtak, 4. svibnja 2017.

pasiflora

Pasiflora protiv nesanice, napetosti i nemira

Provedene randomizirane, dvostruko slijepe znanstvene studije dokazale su djelotvornost pasiflore kod općeg stanja napetosti, nemira i nesanice, kao i u tretmanima odvikavanja od ovisnosti o opijatima.

Pasiflora (Passiflora incarnata)

Pasiflora je višegodišnja biljka penjačica mediteranskog podneblja. Najčešće je viđamo u Istri, Primorju i Dalmaciji rasprostranjenu po brajdama ispod kojih stvara duboku hladovinu. Porijeklom potiče iz JužneAmerike (područja Amazone), gdje može narasti i do 9 metara, dok u našim klimatskim uvjetima dostiže duljinu do 4 metra. Biljka ima tanku i dugačku stabljiku sa koje se odvajaju grane na čijim se krajevima nalaze tamno zeleni listovi najčešće podijeljeni u tri do pet dubokih režnjeva.

U Europu je donesena u 17. stoljeću. Tijekom povijesti, najčešće se spominjalo njeno ljekovito djelovanje kod nesanice, nervoze, grčeva, ubrzanog rada srca. Biljka ima velike solitarne cvjetove promjera 5 do 9 cm. Sastoje se od bijelog vijenca sa redovima grimiznih (plavih do ružičastih) latica. Biljka cvate od lipnja do listopada. Plod je veličine šljive, zelenkaste boje i kiselkastog okusa.

Aktivne tvari i njihovo farmakološko djelovanje

U fitoterapiji se koristi cijeli nadzemni dio biljke koji se bere u vrijeme cvatnje. Biljka sadrži do 2,5% flavonida koji uz cijanoglikozide i esencijalna ulja čine glavne farmakološki aktivne sastojke. Od flavonida prevladavaju izoviteksin-2-glukozid, šaftozid, izoorientin-2-glukozid. Biljka također sadrži kvalitetne jednostavne šećere glukozu, fruktozu, sukrozu i rafinozu te polisaharid arabinoglukan, slobodne aminokiseline i glikoproteine. Esencijalna se ulja nalaze u manjim količinama, a uglavnom se sastoje od monoterpena limonena, alfa-pinena i kumena. Prisutan je i cijanoglikozid ginokardin, dok se harmanski alkaloid nalazi u tragovima.

Znanstveni dokazi djelotvornosti pasiflore

Dosadašnje znanstvene studije uglavnom su proučavale djelovanje pasiflore u kombinaciji sa drugim ljekovitim biljkama sličnog djelovanja (glog, valerijana). Provedene randomizirane, dvostruko slijepe znanstvene studije dokazale su djelotvornost pasiflore kod općeg stanja napetosti, nemira i nesanice, kao i u tretmanima odvikavanja od ovisnosti o opijatima.