nedjelja, 1. listopada 2017.

uzrok raka

Uzrok raka otkriven još pre 92 godine: Nobelovac dao objašnjenje i način zaštite!

Godine 1931. nemački naučnik Oto Hajnrih Varburg (1883-1970) primio je Nobelovu nagradu iz medicine. Dr Varburg je otkrio da je rak rezultat anti-fiziološkog načina života.

Ukoliko oduzmete zdravoj ćeliji 35 odsto njenog kiseonika, možete da je pretvorite u ćeliju raka za samo dva dana, tvrdio je dr Varburg

Anti-fiziološkim načinom ishrane (pretežno hranom koja zakiseljuje) i fizičkom neaktivnošću telo stvara kiselu sredinu slabo opskrbljenu kiseonikom. Ćelijska kiselost istiskuje kiseonik, a manjak kiseonika u ćelijama stvara kiselu sredinu.

"Nedostatak kiseonika i kiselost su dve strane iste medalje: ako neko ima jedno, ima i drugo. Ako imate previsoku kiselost, automatski će vam nedostajati kiseonika u organizmu. Ako vam nedostaje kiseonika, imaćete zakiseljen organizam. Kisela sredina je sredina bez kiseonika", rekao je dr Varburg.

"Ukoliko oduzmete zdravoj ćeliji 35 odsto njenog kiseonika, možete da je pretvorite u ćeliju raka za samo dva dana”, tvrdio je dr Varburg. "Sve normalne ćelije imaju apsolutnu potrebu za kiseonikom, ali tumorske ćelije mogu živeti bez njega. To je pravilo bez izuzetka".

Tumorska tkiva su kisela, dok su zdrava alkalna

U svom delu "Metabolizam tumora", dr Varburg je pokazao da svi kancerogeni oblici ispunjavaju dva temeljna uslova: krvnu kiselost i hipoksiju (nedostatak kiseonika). Otkrio je da su tumorske ćelije anaerobne (ne udišu kiseonik) i da ne mogu da prežive u prisustvu visoke koncentracije kiseonika. Tumorske ćelije mogu da prežive samo uz pomoć glukoze i u sredini bez kiseonika.

Stoga, karcinom nije ništa drugo nego odbrambeni mehanizam, koji naše ćalije koriste da bi preživele u kiseloj sredini bez prisustva kiseonika.

Zdrave ćelije žive u alkalnoj sredini punoj kiseonika, koja omogućava njihovo normalno funkcionisanje. Tumorske ćelije žive u kiseloj sredini siromašnoj kiseonikom.

Kiselost i alkalnost organizma zavise od hrane

Nakon što je završen probavni proces, hrana, u zavisnosti od svog nutritivnog profila, stvara uslove kiselosti ili alkalnosti u telu. Pojednostavljeno rečeno, alkalnost organizma zavisi od toga šta jedemo. Kiselo ili alkalno stanje meri se PH skalom od 0 do 14, gde je 7 neutralna zona. Od 0 do 7 je kiselo, a od 7 do 14 je alkalno.

Naše ćelije, da bi mogle uspešno da funkcionišu, treba da imaju lagano alkalan pH, malo iznad 7. Kod zdravog pojedinca pH krvi nalazi se između 7,40 i 7,45.

Krv se neprestano sama reguliše kako ne bi upala u metaboličku kiselost. Međutim, neka hrana zakiseljuje krv i zagađuje telo.