Srčani zalisci se mogu popraviti
Ukoliko osoba oseti zamor pri svakodnevnim aktivnostima i primeti da ne može da uradi nešto što joj je do tada bilo normalno, treba što pre da poseti lekara
dan od problema koji svakodnevno rešavaju kardiohirurzi jeste operacija srčanih zalistaka. Reč je o svojevrsnim ventilima koji se nalaze između srčanih šupljina i omogućavaju jednosmeran tok krvi u srcu. Kada se oni poremete, bilo da je reč o stenozi, to jest njihovom suženju, ili o popuštanju, osoba ima problem sa tokom krvi kroz srce. Tada se krv vraća unazad ili otežano „ide” napred. Dugoročno gledano, ovaj problem vodi ka slabljenju srčanog mišića i propadanju organa.
Pacijent često i ne zna da ima ovaj problem sve dok ne oseti zamor prilikom obavljanja svakodnevnih aktivnosti i iznenadi se kada mu lekar saopšti da mu je neophodna popravka ili zamena zaliska.
Docent dr Svetozar Putnik, direktor Klinike za kardiohirurgiju Kliničkog centra Srbije, objašnjava da su oboljenja srčanih zalistaka, kao i sve druge kardiovaskularne bolesti, u ekspanziji. Nažalost, to su bolesti koje su skopčane sa ozbiljnom stopom obolevanja i umiranja i ujedno veliki problem za društvo.
– Oboljenja dva zaliska, aortnog i mitralnog, u porastu su, a godišnje intervencija treba da se uradi kod 600 do 800 pacijenata. U KCS-u oko 150 do 200 bolesnika čeka na operaciju, a liste postoje i na Institutu „Dedinje” kao i u Institutu za kardiovaskularne bolesti Vojvodine.
Dugo vremena bolest protiče bez ikakvih simptoma. Posle nekog vremena javlja se zamor pri svakodnevnim fizičkim aktivnostima. Pacijent primeti da ne može da uradi nešto što mu je do tada bilo normalno. Recimo, osoba se bez problema penjala stepenicama na treći sprat a sada to više ne može, ili više ne može da vozi bicikl. To je momenat koji osoba treba da prepozna i potraži pomoć lekara. Kod takvih pacijenata se češće dešava iznenadna srčana smrt – naglašava dr Putnik.
Postoje različiti tipovi bolesti zalistaka. Nekada se ona javlja kao posledica reumatske groznice, infekcije koja je upotrebom antibiotika i dobrim lečenjem iskorenjena, ali ima onih koji su je preležali i imaju sada problem sa aortnim ili mitralnim zaliskom. Nekada zalisci propadaju usled degenerativnih bolesti, odnosno starenja organizma. Jer, zalistak se u toku jednog minuta otvori i zatvori od 70 do 90 puta, što dovoljno govori o velikom broju mehaničkih ponavljanja tokom života. Oni propadaju i zbog ishemijskog infarkta. Problemi sa zaliscima su zastupljeniji kod muškaraca, mada se često javljaju i kod žena u menopauzi.
– Hitni pacijenti se odmah operišu. Bolesnici sa teškom formom bolesti koji imaju gubljenje svesti ili angiozne bolesti, zahtevaju raniju operaciju od onih koji još nemaju nikakve simptome. Pronalazak aparata za vantelesni krvotok je omogućio da danas možete da otvorite srce, zaustavite njegov rad, a za to vreme aparat preuzima funkciju srca i pluća. Prilikom zahvata, otvore se srčane šupljine, zalistak se popravi, ili se zameni veštačkim – dodaje naš sagovornik.
Reparacija ima svoje prednosti, jer ne zahteva da pacijent doživotno prima antikoagulantnu terapiju, a uglavnom se popravlja mitralni zalistak. Dr Putnik ističe da se reparira deo koji je problematičan jer je pukao, ili zbog pojave rupe.
– Uvek se nadamo posle operacije da će zalistak trajati najmanje 10 godina. Ukoliko to nije moguće, onda se pribegava zameni zalistaka. Postoje biološki i mehanički zalisci. Mehanički su dugotrajni, po 30 i više godina traju, a pacijent mora da uzima stalno lek protiv zgrušavanja krvi. Biološki su kratkotrajniji. Ali lekovi protiv zgrušavanja krvi ne moraju da se uzimaju. Svaki operativni zahvat u kardiohirurgiji nosi određeni rizik. Veći je rizik kod starije osobe koja ima više udruženih bolesti nego kod mlađe koja nema druge zdravstvene probleme – kaže dr Putnik.
Pre operacije pacijentu se uradi ultrazvuk srca, kateterizacija srca sa koronorografijom, rendgenski snimak i laboratorijske analize. Hospitalizacija na Klinici za kardiohirurgiju traje oko nedelju dana. Bolesnik posle intervencije, ukoliko je sve dobro proteklo, leži u šok-sobi dva dana, a nakon toga na odeljenju poluintenzivne nege još dva do tri dana. Na bolničkom odeljenju ostaje još tri do četiri dana. Potom sledi rehabilitacija, koja se obavlja u Institutu za rehabilitaciju u Sokobanjskoj ulici ili u Niškoj banji. Normalnom životu osoba može da se vrati mesec dana posle operacije.
Izvor: Politika