Zeleno povrće je puno vitamina, minerala, vlakana i aminokiselina, koji su osnovni sastavni delovi proteina. To je sve što nam je potrebno za zdravlje. Redovno konzumiranje zelenog kašastog soka je mnogim ljudima donelo brojne koristi, izlečenje želuca i želudačne kiseline, poboljšalo imunitet i opšte zdravstveno stanje vraćanjem baznosti organizmu. Zeleni kašasti sok i sveže ceđeni sokovi su ujedno i najdirektnija i najkvalitetnija ishrana za naše ćelije. U tom smislu su zaista odličan dodatak svakoj ishrani: klasičnoj, vegetarijanskoj ili veganskoj.
Prednosti zelenih sokova
Zeleni kašasti sokovi sadrže hlorofil - čudesni molekul koji biljkama daje zelenu boju i uz koju se odvija proces fotosinteze. Po strukturi je sličan hemoglobinu, crvenom pigmentu ljudske krvi, no za razliku od njega, hlorofil sadrži magnezijum. S razlogom ga nazivaju i eliksirom mladosti i života jer pomaže u izgradnji i obnovi crvenih krvnih zrnaca, alkalizuje organizam, pomaže u borbi protiv infekcija, ima snažan protivupalni učinak, antioksidativno delovanje, uklanja neugodan zadah, poboljšava probavu, uklanja teške metale iz organizma, ima antiseptičko djelovanje...
1. Zeleni kašasti sokovi pridonose alkalizaciji i detoksikaciji organizma zbog sadržaja hlorofila koji smanjuje kiselost organizma.
2. Zeleni kašasti sokovi su veoma hranljivi, sadrže sve potrebne nutrijente za naš organizam jer se namirnice ne obrađuju termički. Priprema je jednostavna i brza.
3. Zelenim kašastim sokovima unosimo veću količinu voća i povrća nego kada ih jedemo zasebno.
4. Prednost zelenih kašastih sokova je probavljivost jer se usitnjavanjem zelenog povrća i voća u blenderu razbijaju opne biljnih stanica te se tako poboljšavaju apsorpcija hranljivih sastojaka i njihova probavljivost.
5. Zeleni kašasti sokovi pridonose regulaciji holesterola zahvaljujući sadržaju topivih vlakana. Ta vlakna vežu na sebe holesterol i izbacuju ga iz organizma što dovodi do smanjenog nivoa holesterola u krvi.
6. Zeleni kašasti sokovi sadrže celulozna vlakna koja stimulišu bolji rad creva, osiguravaju njihovo redovno pražnjenje i odličan su prirodni laksativ.
7. Zeleni kašasti sokovi pomažu u regulaciji telesne težine jer daju dugotrajan osećaj zasićenosti. To sprečava potrebe organizma za prekomernom konzumacijom druge hrane. Ujedno ti sokovi ubrzavaju metabolizam i telo pune energijom.
Jutro, najbolje vreme za smoothie
Nakon ponoći telo počinje proces prirodne detokcikacije organizma (izbacivanja toksina iz tela). Proces prirodne detoksikacije organizma traje do podneva narednog dana. U tom periodu organizam ne bi trebalo opterećivati teškom niti termički obrađenom hranom. Zato je idealna hrana za jutarnju alkalizaciju organizma upravo zeleni kašasti sok.Ako vežbate rano ujutru, posebno jogu, ovo je savršen energetski obrok koji će nam dati snagu, a koji nam neće opteretiti stomak.
Smernice za pripremu zelenih sokova
Pri pripremi, preporučuje se zeleno lisnato povrće poput spanaća, blitve, lista celera. Možete staviti svaki zeleniš čiji vam je ukus prijatan. Pri odabiru voća, osnovu soka mogu činiti banana, urme ili mango te im se potom dodaje sezonsko voće zavisno od godišnjeg doba. Zimi se mogu dodati narandže koje su odličan izvor vitamina C, folne kiseline i vlakana, kruške ili jabuke, dok se leti posebno preporučuje bobičasto voće koje je odličan izvor antioksidanasa.
Za pripremu zelenog soka trebaće vam dobar blender, nikako ga nemojte pripremati sa štapnim mikserom. U blender uvek prvo stavite zeleniš i vodu (ili biljno mleko) pa zatim dodajte ostale sastojke. Na lokalnoj pijaci ili bolje snabdevenim piljarama, kupite zeleniš i voće po izboru i to vam može stajati u frižideru nekoliko dana (potrošiti u što kraćem roku, zato ne kupujte velike količine).
Nakon već jedne čaše zelenog soka postaćete "zavisni" o ovom ukusnom i hranljivom napitku.