subota, 20. srpnja 2019.

sok od celera

Želiš da saznaš zašto je celer toliko dobar za tvoje zdravlje? Čula si da je sok od stabljike celera izuzetno djelotvoran za mršanje i čišćenje organizma? Na pravom si mjestu, jer ZdraviJa donosi odgovore na sva tvoja pitanja. U nastavku pronađi sve odgovore o čudesnoj moći ovog mirisnog povrća, kao i recept za sok.

Nutritivne vrijednosti celera

Celer je jednogodišnja ili dvogodišnja biljka iz porodice štitara. Stabljika je razgranata i visoka 40 do 80 cm, na čijem vrhu rastu listovi, slični listovima peršuna, samo nešto tamniji, sjajniji i veći.

Ovo povrće poznato je još od davnina. Pronađeno je u Tutankamonovoj piramidi koja datira iz 1323. godine prije nove ere. Korišten je u antičkoj Grčkoj, a spominje se čak i u Homerovoj Ilijadi i Odiseji.

Celer je odličan izvor vlakana, kalcijuma, magnezijuma, fosfora, vitamina B i B6, vitamina Ci mnogih drugih minerala. Sadrži veoma malo zasićenih masti i holesterola. U ishrani se koristi korijen, stabljika i list. Neizostavan je dio supa, salata, čorbi i variva, a sušeno sjeme celera upotrebljava se kao poseban začin.

Kako izabrati dobar celer?

Kada biraš celer obrati pažnju na nekoliko stvari. Prvo, korijen treba da bude čvrst, a stabljika svježa i hrskava, bez tragova sušenja i truljenja. Stajanjem celer gubi boju i nutritivne sastojke te ga ne kupuj narezanog već isključivo svježeg. Vodi računa i o tome da listovi celera budu svijetlozelene boje.

Celer možeš pronaći tokom cijele godine, mada je najbolji u jesen. Korijen celera može stajati i do 7 sedmica na temperaturi između 0 i 2 stepena, dok stabljiku možete čuvati maksimalno 1 sedmicu, a nakon toga gubi svoje hranljive vrijednosti.

Benefiti soka od stabljike celera

Ljekovitost ovog povrća poznata je od davnina. Ljudi su uzgajali celer jer su smatrali da jača imunitet, a sjemenke su korištene za ublažavanje bola.

Ukoliko koristite društvenu mrežu Instagram mogli ste primijetiti da je sok od celera postao jedan od vodećih trendova kada je u pitanju zdrav način života. Baš iz tog razloga, ZdraviJa je odlučila da istraži sve benefite ovog povrća i soka dobijenog od njega, a ono što smo saznali je zaista nevjerovatno.

I ovaj put, dokazali smo da neki „trend u ishrani“ nije samo prolazni trend već nešto što treba da postane dio naših svakodnevnih zdravih navika. Ovaj eliksir zdravlja i te kako će produžiti vaš život, a sve njegove benefite donosimo u nastavku.

Smanjuje rizik od nastanka Alzheimerove bolesti

Nedavno sprovedeno istraživanje pokazalo je da osobe koje piju sok od stabljike celera barem 3 puta sedmično imaju 76% manji rizik od nastanka Alzheimerove bolesti. Naime, ova biljka bogata je luteolinom – flavonoidom koji proizvodi prirodno protivupalno dejstvo koje sprečava bolesti mozga, poboljšava njegove kognitivne funkcije, te štiti i pospješuje pamćenje.

Ublažava hronične upale

Poliacetilen iz celera je nevjerovatno sredstvo za poboljšanje upala, uključujući upale kao što su artritis, osteoartritis, astma, reuma i bronhitis. Njegova protivupalna svojstvapomažu u smanjenju oticanja, prilikom liječenja bolnih zglobova, a istovremeno opuštaju mišiće. Pored toga, celer smanjuje rizik od pojave dijabetesa, bolesti srca i divertikuloze.

Bogat je vitaminom K

Istraživanja su pokazala da je vitamin K, dobijen iz biljaka, jedan od najefikasnijih u zaštiti od osteoporoze i preloma ili napuknuća kostiju. Ovaj vitamin omogućava taloženje kalcijuma u kostima i sprečava stvaranje osteoklasta, odnosno stanica koje razgrađuju kosti.

Simptomi nedostatka vitamina K mogu biti: krvarenje iz nosa, duga krvarenja pri povredama, te rane koje sporo zarastaju, a kod žena se javljaju i kao jaka krvarenja tokom menstrualnog perioda. Ako primijetite slične simptome kod sebe, eto razloga više da počnete sa svakodnevnim unosom prirodnog soka od celera.

Osim zbog vitamina K, a u slične svrhe, ovo zeleno lisnato povrće preporučuje se zato što sadrži i druge minerale koji izgrađuju kosti, a među njima su: magnezijum, kalcijum, bor, fosfor i drugi.

Smanjuje i reguliše krvni pritisak

Farmaceuti su naučno dokazali da se visok krvni pritisak smanjuje za 14% nakon samo nekoliko sedmica konzumiranja celerovog soka. Ukoliko imate problema sa visokim krvnim pritiskom celerov sok jedan je od najdjelotvornijih načina da ga snizite.

Materije iz celera pomažu opustiti mišiće oko krvnih sudova, šireći ih i omogućavajući lakši protok krvi kroz njih. Osim toga, ftalidi, koji ulaze u sastav celera, smanjuju nivo kortizola, hormona stresa, koji izaziva stiskanje krvnih sudova. Za tretman visokog pritiska preporučuje se da dnevno popijete čašu soka od celera ili pojedete 4 stabljike celera.

Smanjuje rizik od nastanka raka

Među brojnim savjetima u borbi protiv raka nalazi se i onaj da je sirovo povrće najbolje za svaku vrstu liječenja. Predvodnik među njima je celer. Ova biljka sadrži 18 različitih antikancerogenih spojeva koji neutralizuju kancerogene iz cigareta i drugih uzročnika raka.

Redovno konzumiranje soka od celera sprečava širenje malignih ćelija.
Još jedna dobrobit luteolina je u tome što potiskuje gene koji su povezani sa rastom raka, a istovremeno smanjuje rasprostranjenost krvnih žila oko tumora što potom uzrokuje odumiranje kancerogenih stanica. U tome mu pomažu i acetilenici i fonolična kiselina.

Istraživanja u Holandiji pokazala su da apigenin koji ulazi u sastav celera i peršuna zaustavlja rast dvije vrste stanica koje se javljaju prilikom raka krvi, tačnije, leukemije. Kao jedna od najbitnih benefita celera ističe se njegova blagodat u prevenciji razvoja raka debelog crijeva i želuca. Takođe, istraživanja su pokazala da redovna konzumacija celera smanjuje rak dojke za 19%, rak jajnika za 20%, a rak pluća za čak 60%.

Poboljšava imunitet

Bogatstvo vitaminom C čini celer i celerov sok jedinim od najboljih saveznika jakog imuniteta. Smanjuje simptome prehlade, te se njegova konzumacija posebno preporučuje kada ste bolesni ili prehlađeni. Osim vitamina C, za očuvanje odbrambene moći organizma zaslužna je i supstanca kumarin.

Povoljno utiče na kožu

Ukoliko vodite bitku sa aknama na licu ili imate problema sa kožom, redovno konzumiranje celerovog soka pomoći će vam u toj borbi. Celer je bogat mineralima koji pospješuju očuvanje čvrstoće i elastičnosti kože, te vitaminima C i B koji značajno doprinose njenom zdravlju.

Celerov sok pomoći će vam da se riješite neželjenih akni. Osim za kožu, povoljni su i za zdravlje kose i očiju.

Snižava holeserol

Laboratorijska istraživanja Univerziteta u Čikagu dokazala su da hemijski spoj iz celera pomaže u smanjenju LDL (lošeg) holesterola. Naime, celer smanjuje nivo holesterola za čak sedam puta i to ako pijete sok od stabljike celera samo 4 puta sedmično.

Pored toga, on pomaže u lučenju žučne kiselina koja uklanja holesterol iz tijela. Međutim, morate biti strpljivi i uporni, jer se rezultat zna javiti tek nakon 8 sedmica.

Smanjuje rizik od čira na želucu

Nedavno sprovedena istraživanja pokazala su da celer i više nego povoljno djeluje na smanjenje čira na želucu, kao i na bakterije koje ga uzrokuju. Za tretiranje čira, savjetuje se da svaki dan popijete sok od celera ali i da jedete svježi plod.

Dobar je za probavu

Sok od stabljike celera pojačava hlorovodoničnu kiselinu u organizmu koja je odgovorna za varenje. Kada jedete, hrana odlazi do vašeg želuca i tamo se probavlja uz pomoć hlorovodonične kiseline. Međutim, ako je nivo hlorovodonične kiseline izvan ravnoteže ili veoma nizak, hrana u stomaku neće biti dovoljno svarena, već će se tu taložiti uzrokujući nastanak loših kiselina.

Jedna čaša soka od celera, ujutru na prazan stomak, pomoći će vam u probavi hrane koju ćete konzumirati tokom cijelog tog dana. Posebne hranljive materije iz celera pomažu pokretljivost crijeva, te ga to čini prirodnim laksativom. Pomaže pri oslobađanju od nadimanja i zatvora.

Održava zdravlje mokraćnog sistema

Jedan od benefita ovog soka koji nikako ne smijemo izostaviti jeste njegovo diuretičko dejstvo. Celer pomaže tijelu da se oslobodi toksina iz tijela, a to podrazumijeva i razbijanje kamena u bubregu ili u žuči. Celerov sok obiluje kalijumom i natrijumom koji stimulišu proizvodnju urina, smanjuje nivo mokraćne kiseline, te pomaže tijelu da se oslobodi viška tečnosti.

Osim toga omogućava pravilan rad bubrega i mjehura, te smanjuje razmnožavanje bakterija. Ukoliko vas muče česte upale mokraćnog trakta, što prije počnite sa redovnim konzumiranjem soka od celera. Ulje celera djeluje i protiv Ešerihije koli.

Ublažava menstrualni ciklus

Celerov sok pomaže ženama koje imaju neredovan menstrualni ciklus. Takođe, pomaže u liječenju infekcija reproduktivnog sistema.

Pomaže pri mršavljenju

Zvučaće vam nevjerovatno ali celer sadrži materije koje u čovjekovom organizmu uzrokuju regulisanje šećera u krvi, te gase želju za slatkim. Bogatost vlaknima smanjuje potrebu za prejedanjem, a visok udio vode pomaže bržem osjećaju sitosti.

Veliki postotak vode čini celer idealnom ljetnom namirnicom kojom možete tijelu osigurati potrebne količine tečnosti. Osim toga, ova biljka je niskokalorična. Da li ste znali da se u 100 grama celera nalazi samo 7 kalorija, a čak 320 miligrama magnezijuma? Nevjerovatno, zar ne?

Upravo zbog niskog udjela kalorija, celer je odličan kao užina, tačnije grickalica, između obroka tokom dijete. Pruža organizmu važne nutrijente koji regulišu metabolizam masti.

Odličan je kao alternativa za antidepresive

S obzirom da je bogat magnezijumom, kalijumom i kalcijumom, sok od celera djeluje veoma umirujuće na nervni sistem, a time smanjuje stres i pomaže u borbi sa anksioznošću. Čak je i Hipokrat propisivao sok od stabljike celera pacijentima sa poteškoćama u nervnom sistemu.

Nedostatak magnezijuma može prouzrokovati mnoge zdravstvene probleme, uključujući i poteškoće u opuštanju i spavanju. Zato se sok od stabljike celera često preporučuje osobama koje pate od nesanice.

Poboljšava seksualni nagon

Celerov sok odličan je stimulans za one koji pate od slabe seksualne želje. Celer stvara ravnotežu u cijelom sistemu, tako da se ne morate plašiti da će izazvati neobuzdane želje kada je u pitanju seksualna strast.

Vraća energiju nakon treninga ili napornog dana

Ukoliko ste upravo obavili izuzetno snažan trening ili samo imali naporan i stresan dan na poslu ili u kući, vašem tijelu je potrebna energija, a za njeno vraćanje dobar je upravo sok od stabljike celera. Sadrži visok nivo prirodnih elektrolita koji igraju veliku ulogu u održavanju energetske veze između vaših ćelija, te im omogućavaju neometan rad.

Osvježava dah

Grickanje svježe stabljike celera ili ispijanje celerovog soka može ukloniti neugodan zadah iz usta. Naime, hrskava struktura stabljike povećava količinu sline u ustima i na taj način uklanja loš zadah.

Kako da unosite celerov sok?

Vjerujemo da su vas brojni benefiti ovog soka uvjerili da, ako već niste, što prije počnete sa njegovom svakodnevnom konzumacijom. ZdraviJa ništa ne prepušta slučaju, te vam u nastavku donosi recept za čašu ovog eliksira zdravlja.

Za jednu čašu ovog zdravog napitka potrebno vam je:

220 g nasjeckane stabljike celera
Voda

Priprema:

Operite i očistite celer.
Isijecite stabljiku celera na komadiće.
Ubacite u sokovnik, potom dodajte malo vode.
Uključite sokovnik i ostavite da radi sve dok ne dobijete savršenu tečnost, bez komadića ili ostataka celera.
Procijedite sok za svaki slučaj i vaš napitak je spreman.
Ostatak celera koji ste dobili prilikom pravljenja soka možete dodati u smuti ili iskoristiti na drugi način u ishrani.
Stvorite rutinu

Ako želite brzo i efikasno liječiti i poboljšati svoje zdravlje, uvedite sok od stabljike celera u svoju svakodnevnu rutinu.

Svako jutro na prazan stomak popijte oko 2 dl svježeg soka. Potrudite se da ne dodajete druge sastojke u sok. Sok od celera je ljekovito, a ne kalorijsko piće, tako da je doručak nakon njega obavezan. Prije nego što doručkujete, sačekajte najmanje 15 minuta nakon što ste popili sok.

Ako vam se 2 dl u početku čini kao previše, počnite sa manjom količinom ili kombinujte celer sa drugim zdravim namirnicama. Mada, opet napominjemo, najveća korist ovog soka dobija se ukoliko se konzumira bez dodatnih namirnica. Osim ujutru, možete ga piti i popodne, nakon ručka.

Ako vam u početku ipak bude teško da se priviknete na snažan okus celerovog soka, preporučujemo vam da isprobate sok od celera, brokule, mrkve i krastavca.

Potrebno vam je:

150 g celera (3 stabljike)
250 g brokule (3 cvasti srednje veličine)
250 g mrkve
100 g krastavca

Priprema:

Operite i očistite sve potrebne sastojke, a mrkvu i krastavac ogulite.
Isjeckajte na komade.
Ubacite u blender.
Blendajte sve dok ne dobijete savršenu teksturu bez ostataka.
Sipajte u čaše i pijte svježe!
Neželjeni efekti soka od celera

Iako ima mnoge benefite, celerov sok se ipak ne preporučuje svima.

Celer, kao i mnoge druge biljke, može izazvati alergijske reakcije. Ukoliko ste alergični na divlju mrkvu, brezu, maslačak ili crni pelin, velika je vjerovatnoća da ste alergični i na celer. Ako niste sigurni, obratite pažnju na pojavu simptoma alergije, kao što su: osip, svrab, otežano disanje, oticanje usana i jezika i slično.

Takođe, sok od celera ili celer u bilo kojem drugom obliku nikako se ne preporučuje trudnicama i dojiljama. Pretjerane količine celera mogu izazvati grčeve materice i pobačaj. Ukoliko imate zakazanu operaciju, nemojte piti celerov sok najmanje dvije sedmice prije.

ZdraviJa vam, kao i uvijek, preporučuje da se posavjetujete sa svojim ljekarom, kako biste izbjegli eventualne neželjene efekte.

O svim dokazanim benefitima celera na naš organizam piše i govori autor Njujork Tajmsa Entoni Vilijam, čije članke možete čitati na njegovom portalu www. celeryjuice.com