Uspoređivani su utjecaji na fizičko i mentalno zdravlje prema planovima vježbanja 3 puta 10, odnosno 1 puta 30 minutne šetnje dnevno, kod umjereno uhranjenih osoba, u srednjim 40-tim godinama. Svi učesnici su pratili oba plana vježbanja u periodima od po šest mjeseci, sa razdobljem od dva tjedna izmađu, i bili su upućeni da u međuvremanu ne mijenjaju životne navike i dijetu.
Mjereni su težina, raspodjela tjelesne masti, tlak, kolesterol, otkucaji srca i potrošnja kisika. Također su procjenjivani osjećaji napetosti i raspoloženja.
Ustanovljeno je da oba plana vježbanja podjednako poboljšavaju tjelesne sposobnosti i jednako smanjuju osjećaj napetosti. Iako nijedan plan vježbanja nije kao posljedicu imao vidljivi gubitak tjelesne težine, pomogli su da se masno tkivo u tijelu rasporedi van centra tijela, što se smatra kao povoljan znak u odnosu na rizik srčanih bolesti.
Osim toga je ustanovljeno da oba plana vježbanja imaju kao posljedicu manji, ali značajan pad krvnog tlaka i poboljšanje razine kolesterola, sa povećanjem HDL “dobrog” kolesterola.
Autor studije je Marie Murphy, PhD, sa University of Ulster u Jordanstownu, Sjeverna Irska.