četvrtak, 18. listopada 2018.

lijek za srce

Najdelotvorniji prirodni lek za srce

Bez obzira o kakvim tegobama samog srca se radi postoji jedan prirodni lek koji je podednako efikasan za jačanje i rad te ritam celokupnog srca. Radi se o ekstraktu napravljenom od biljke glog (Crataegus monogyna).

Iako je moderna medicina jako napredovala u lečenju srca, kod obolenja kao što je staračko slabljenje srca i srčanog mišića ni do dan danas ne postoji adekvatan lek. Za ovaj i ostale probleme sa srcem preporučujemo vam verovatno najdelotvorniji prirodni lek: tinkturu od gloga. Kao altrenativu možete koristiti i čaj od gloga.

Ova tinktura je odlična za jačanje srčanog mišića. Trebate je koristiti da bi učinili svoje arterije i celokupni kardiovaskularni sistem zdravim. Odlična je i za osobe koje već imaju problema sa pritiskom, arteriosklerozom, anginom pektoris ili kod srčanih mana i nervoze srca. Preporučujemo je i našim čitaocima kao isprobano ekifasnu terapiju prilikom osećaja nelogode, lupanja i preskakanja srca. Tinktura efikasno utiče i na umirenje nerava, odnosno kod stresa i lošeg osećaja u grudima i srcu izazvane psihičkim problemima. Dobra je i za prevenciju za one koji trenutno nemaju nikakve simtoma ali brinu za svoje zdravlje i žele ojačati svoje srce.

Najbolje je da sami pripremite tinkturu gloga. Za tinkturu su vam potrebni cvetovi i listovi gloga. Kako glog cveta u proleće pravo je vreme da ga uberete ili nabavite. Tinkturu je najbolje praviti sa 96% medicinskim alkoholom ali u nedostatku istog može poslužiti i 70% alkohol. Izmerite 20 g cvetova i listova gloga, iseckajte ih i prelijte sa 1 dcl alkohola. Naravno ukoliko želite više tinkture srazmerno povećajte količine ( 40 g biljke na 2 dcl alkohola itd).

Sastojke dobro zatvorite u staklenu posudu i ostavite da odstoje 3 nedelje na sobnoj temparaturi. Nakon toga procedite dobijenu tinkturu koja je spremna za upotrebu. Tinktura se uzima 3-4 puta na dan i to 15 kapi u malo vode, pre jela na prazan stomak.

Važno je napomenuti da najbolje rezultate za srce i posebno na jačanje srčanog mišića ova tinktura gloga daje nakon tri meseca korišćenja. Imajte to u vidu prilikom pravljenja tinkture tako da odmah koristite meru od najmanje 3 dcl sa 60 grama biljke kako bi imali dovoljne zalihe za duži period. Za prevljenje tinkture mogu se koristiti i plodovi sa listovima koji se pre potapanja u alkoholu zdrobe. Plodovi se beru u jesen.

Osim tinkture za lečenje svih problema sa srcem, krvnim pritiskom i nervozom može se koristiti i čaj. Čaj redovnom i čestom upotrebnom takođe može u vremenskom periodu od par meseci pozitivno delovati na navedene probleme.

Za čaj se mogu koristiti cvetovi, listovi i plodovi. Za jednu šolju čaja uzima se jedna čajna kašika bilo kog dela ili kombinacije delova biljke. Potrebno je piti 2-3 šoljice čaja na dan postepeno u gutljajima. Čaj se koristi prema potrebi za lakše probleme, odnosno duži vremenski period za teže slučajeve.

Svi problemi sa srcem tretiraju se čajem ili tinkturom gloga vrlo uspešno: glog jača i reguliše rad srca, aritmije, oštećenja i slabljenje srčanog mišića posebno u starosti za što inače klasična medicina nema adekvatan lek, kod arteroskleroze, angine pectoris, pseudo engine pectoris, kod problema sa srcem uzorokovanih stresom, kod oscilacija krvnog pritiska , kod visokog i niskog krvnog pritiska, kod srčanih zalisaka. U staroj narodnoj medicini čaj i tinktura gloga koriste se i kao sredstvo protiv starenja, problema i smetnji u klimakteriju, upale pluća, bronhitisa i epilepsije.

Preporučujemo korišćenje tinkture ili čaja od gloga na navedeni način u trajanju od barem 3 meseca svakodnevno za optimalne rezultate posebno kod starih ljudi sa slabim srcem.  Tinturu i čaj možete nesmetano nastaviti korisiti i nakon ovoga perioda.

detoksikacija

Namirnice za detoksikaciju organizma

Kada je u pitanju detoksikacija organizma, postoji mnogo nacina koji u tome mogu pomoci. Ipak, najbolji nacin je prirodna detoksikacija a to znaci da se unosi puno namirnica koje ciste telo od stetnih materija. Ne zaboravite da je hrana i lek za ciscenje organizma. U nastavku je spisak namirnica za detoksikaciju organizma koje mogu biti od velike koristi, svima su pristupacne i veoma ih je lako nabaviti.
Voce
Voce, pogotovo jabuka, odlicno cisti telo od stetnih toksina pa je izuzetno korisno za detoksikaciju. Ono je prirodni antioksidans, lako se vari, sadrzi dosta hranljivih materija, mnogo vaznih vitamina i posebno vitamina C.
Zelena hrana
Kada se pripremate za detoksikaciju organizma, napunite svoj frizider namirnicama zelene boje (spanac, kelj, blitva, brokoli, zelene alge). Ove namirnice ciste telo od raznih hemijskih otrova iz okoline (smoga, herbicida, pesticida, teskih metala, sredstava za ciscenje). Sto znaci da su korisne za detoksikaciju jetre.

Limun i pomorandza
Zapocnite dan sa limunadom ili casom soka od cedjene pomorandze. Tako cete pospesiti ispiranje toksina i ciscenje jetre. Ovo voce je bogato C vitaminom koji je inace najbolji vitamin za detoksikaciju jer pretvara toksine u varljive materije.
Beli luk
Beli luk potstice jetru na proizvodnju enzima koji pomazu u detoksikaciji toksicnih ostataka u sistemu za varenje. Zato je veoma korisna upotreba ove namirnice kao dodatak jelima.
Brokoli
Biljka brokoli je izuzetno snazan antioksidans, ova namirnica stimulise proizvodnju enzima odgovornih za detoksikaciju u probavnom traktu kao nista drugo.
Sirovo povrce
Luk (beli i crni), sargarepa, articoka, cvekla, spargla, kupus, paprika, repa, kurkuma, origano. Kombinacija ovih namirnica za vreme terapije ciscenja organizma pomoci ce u ciscenju jetre. One sadrze prirodni sumpor koji cisti jetru od stetnih materija.
Orasi, badem i semenke
Uvrstite u ishranu lako svarljive semenke. To ukljucuje laneno seme, semenke bundeve, konoplje, susama, suncokreta i vec pomenuti badem i orah.
Omega-3 ulja
Dok sprovodite detoksikaciju organizma prvenstveno upotrebljavajte maslinovo ili avokado ulje, ulje konoplje i ulje od semena lana. Ova ulja ce premazati zidove creva, zatim ce apsorbovati toksine da bi lakse i brze bili eliminisani iz tela.

Cajevi za ciscenje organizma

Kada se sprovodi detoksikacija (ciscenje) organizma veoma je vazno u toku dana unositi dosta tecnosti, posebno cajeva koji imaju funkciju ciscenja
Zeleni caj
Solja zelenog caja je prepuna antioksidanasa. Zeleni caj ne samo da cisti toksine iz organizma kroz njegov tekuci sadrzaj, vec takodje sadrzi posebnu vrstu antioksidansa pod nazivom katehini, za koji je poznato da poveca funkciju jetre. Najcesce se kupuje u vec gotovim vrecicama sa jednostavnim uputstvom za pripremu.
Jos o zelenom caju
Caj od semenki lana
Priprema: preliti 2 velike kasike lana (celo seme), sa 250 ml mlake vode, malo promesati i ostaviti da odstoji oko sat vremena. Procediti i piti ujutru pre jela. Seme lana sadrzi omega-3 masne kiseline i puno sluzi pa olaksava ciscenje creva.
Caj od koprive
Od davnina poznato i veoma korisno prirodno sredstvo za ciscenje krvi.
Jos o koprivi
Caj od maslacka i sleza
Caj od maslacka i sleza deluje na ciscenje (detoksikaciju) bubrega.

srce - prirodni lijekovi

Prirodni lekovi za srce i krvne sudove

Nivo kondicije i zdravlja naseg organizma u vecini slucajeva zavisi od nas samih, nase ishrane i nacina zivota. Evo sta nam sve priroda nudi kao preventivu i lek za srce i krvne sudove.
Sta snizava a sta podize krvni pritisak, sta prociscava krv i krvne sudove, koje biljke regulisu nivo dobrog i loseg holesterola, koje biljke jacaju srce?

Glog - veruje se da je glog jedan od najvrednijih i najdelotvornijih prirodnih lekova za srce. Glog jaca i reguliše rad srca. Pored toga, glog se od davnina upotrebljava kao prirodni lek za regulaciju krvnog pritiska, jer ne samo da moze sniziti povišeni krvni pritisak, nego i podici nizak u slucajevima oslabljenog srcanog mišica. Dobar je u lecenju oštecenog srcanog mišica u starosti, kod upale srcanog mišica, blagotvorno deluje u lecenju zakrecenja krvnih sudova i angine pectoris.
Maticnjak - stiti i jaca srce, prociscava krv.
Imela - strucno pripremljena u malim potencijama, najdragoceniji je regulator krvnog pritiska, rada srca, cirkulacije, metabolizma, hormonalnih poremecaja i drugim recima svih procesa u organizmu. Imela je prirodni lek protiv glavobolja, vrtoglavica, grceva, teskobe, srcanih smetnji, napada angine pektoris, arterioskleroze, zamora, straha, gubitka volje i slicno. Cisti krv i pomaze kod sumova u usima.

Jaglika - umiruje srce.
Persun - jaca muskulaturu srca. Bogat je vitaminom C, koji smanjuje rizik od srcanih oboljenja, mozdanog udara i arterioskleroze.
Jecam - snizava nivo holesterola u krvi pa samim tim preventivno deluje kod kardiovaskularnih oboljenja.
Seme lana - takodje redukuje nivo loseg holesterola sto je znacajno za prevenciju oboljenja srca i krvnih sudova.
Orasi - regulisu odnos dobrog i loseg holesterola i tako sprecavaju nastanak tromba u krvnim sudovima.
Badem - je posebno dobar za srce jer je bogat vitaminom E, zdravim masnocama, monosaharidima i polisaharidima. Badem kao antioksidant snazno deluje u prevenciji arteroskleroze.
Jabuka - sprecava stvaranje krvnih ugrusaka i podize nizak krvni pritisak.
Beli luk - je efikasan i mocan prirodni lek za snizavanje visokog krvnog pritiska.
Maslinovo ulje, losos, zobene pahuljice, avokado i mahunrke (socivo, pasulj...) takođe imaju blagotvorno dejstvo na srce i krvne sudove


arterioskleroza

Arterioskleroza je stvrdnjavanje inace prirodno elasticnih i flexibilnih krvnih sudova.
Najcesce pogadja starije osobe i smatra se da je to neminovan proces starenja arterija. Taj proces dovodi do suzavanja arterija i smanjenog protoka krvi. Uz ovu pojavu veoma cesto, ruku pod ruku, ide i ateroskleroza. To je nagomilavanje plakova (najcesce masti) na zidovima krvnih sudova, sto dodatno smanjuje ukupan protok krvi. Iz tog razloga arterioskleroza i ateroskleroza su stanja opasna po zivot.
Iako je to nesto sto dolazi sa godinama, ovakve promene ne dogadjaju se svim osobama u istoj starosnoj dobi. Momenat nastanka i stepen arterioskleroze i ateroskleroze uslovljeni su genetskim nasledjem i nacinom zivota svakog pojedinca. Dobra stvar u svemu ovome je cinjenica da se ovakva stanja mogu drzati pod kontrolom i leciti.

Prirodni lekovi protiv arterioskleroze i ateroskleroze:

1. Ovo je jedan ukusan i koristan napitak koji se pokazao kao odlican borac protiv arterioskleroze i ateroskleroze, a pravi se od cvekle, šargarepe i celera uz pomoc sokovnika. Dakle, napraviti koktel napitak od 1dl soka cvekle, 1dl soka šargarepe i 1,5dl soka celera. Piti svakodnevno u jutarnjim satima, najbolje na prazan stomak pre dorucka.
2. Cajna mesavina protiv arterioskleroze i ateroskleroze:
Pomesati jednake kolicine glogovog cveta, imele, odoljena, zimzelena, lista maticnjaka i rutvice. U jednu solju kljucale vode stavlja se jedna kasicica caja. Nakon 5 minuta procediti i piti 1 do 2 colje caja dnevno, u trajanju od 10 dana. Nakon pauze od 15 dana moze se piti ponovo u istim vremenskim ciklusima.
3. Za ciscenje arterija i poboljsanje njihove elasticnosti koristan je i takozvani "stari tibetanski lek"
4. Za sprecavanje i lecenje arterioskleroze i ateroskleroze preporucuju se biljke koje su poznate po tome da uspesno ciste krve sudove: veronika (razgon), zeleni caj, bela imela, beli luk, crni luk,limun u kombinaciji sa medom.
5. Kada je zdravlje arterija u pitanju veoma je vazno odrzavati nivo holesterola i triglicerida u krvi u propisanim granicama. Jedan od nacina za to je kontrolisana ishrana, o tome smo pisali na stranici "Dijeta protiv povišenih vrednosti holesterola i triglicerida".

holesterol i trigleciridi

Dijeta protiv povišenih vrednosti holesterola i triglicerida u krvi

Do pre sto godina, ljudi širom planete nisu uživali u tolikom izobilju hrane kao što je to danas slučaj u razvijenim zemljama sveta. Pored toga, naši preci su svakodnevno trošili mnogo više kalorija fizičkim radom, nego mi. Kao posledica toga sve je više osoba kod kojih su vrednosti holesterola i triglicerida u krvi iznad dozvoljenih. U tom slučaju dijeta protiv povišenih vrednosti holesterola i triglicerida u krvi je pametan izbor.
Ovakav način ishrane je takodje odlična preventivna mera protiv gojaznosti, dakle protiv svih oblika taloženja neželjenih masnoća, uz podrazumevanu umerenost u količinama unete hrane.
Pa evo šta je dobar izbor a šta treba izbegavati u ishrani:

VRSTA HRANE - DOBAR IZBOR - IZBEGAVATI

Hleb, peciva, žitarice i testenine

Crni, ražani, integralni hleb ili zamene za hleb (kačamak, testenina, integralni pirinač, pasulj, sočivo, kuvana pšenica i kukuruz, ovsene i ječmene pahuljice).

Beli hleb i peciva, proizvode od belog brašna, lisnato testo, smoki, čips, štapiće i krekere.

Mleko i mlečni proizvodi

Slatko i kiselo mleko i jogurt sa manje od 1,6% mlečne masnoće, nemasni sirevi.

Punomasne, topljene i krem sireve (25-45% mlečne masti), kačkavalj, buter, kajmak, pavlaku i šlag.

Meso i riba

Piletina i ćuretina (bez kožice), teletina, junetina, govedina, jagnjetina, divljač i konjsko meso. Od suvomesnatih proizvoda pileća i ćureća prsa.
Rečna i morska riba (posebno plava riba) - skuša, haringa i tuna; sardina ocedjena od ulja, losos.

Svinjsko meso i preradjevine, džigericu, čvarke, slaninu, paštetu.
Tovljenu rečnu ribu - šaran, som.

Masnoće

Hladno cedjena nerafinisana biljna ulja: maslinovo, suncokretovo, kukuruzno i sojino ulje.

Svinjsku mast, loj, margarin, majonez.

Slatkiši

Crna čokolada, slatkiši sa fruktozom i ječmenim sladom, naročito namenjeni za dijabetičare.

Mlečnu čokoladu, keks, kolače i torte.

Voće

Sve vrste svežeg voća i cedjenih sokova, 6-8 oraha dnevno ili šaka badema i lešnika.

Džem, kompote i sokove sa šećerom, gazirane slatke napitke.

Povrće
Sve vrste povrća u svežem ili barenom obliku.

nedjelja, 14. listopada 2018.

sirovi život

Kako biti dobar prema sebi i osvojiti zdravlje?

SIROVI ŽIVOT MAJE VOLK

Melanholija i očaj vode ka bolesti, a biti trajno zdrav i izlečiti se je itekako moguće onda kad promenite sebe i gorivo na koje idete- kaže Maja Volk koja je i sama prošla kroz borbu sa kancerom, a danas je kako s ponosom tvrdi, jedna od najzdravijih osoba u Srbiji.
-Kako ljudi sami sebe rastuže, isto tako sami sebe mogu i da oraspolože. Vole svoju kosu i lice, a ne znaju šta im rade jetra i bubrezi. Počnite da volite svoje organe, ne budete zli i sebični prema sebi i zavolite sebe. Sami ste sebe razboleli, sami sebe ćete i da izlečite- poručuje Maja Volk u svojoj knjizi “Sirovi život” u kojoj otkriva kako izgleda put zdravlja i promena životnih navika koje najčešće vode u bolest.

„NEĆU UMRETI OD MOŽDANOG UDARA“

Biti zdrav znači vratiti se i inspirisati se prirodom gde je bolest retka. O tome što mnogi okrivljuju genetske predispozicije za gojaznost, visok pritisak i druge bolesti Maja Volk ima samo jedan odgovor.
-Genetika je samo talenat za nešto, talenat za neku bolest kao što je talenat za pevnje. Ali, ne postanu pevači baš svi koji imaju sluha. Ja možda imam genetsku predispoziciju da umrem od moždanog udara. Tako mi je umrla mama, tako je umrla njena mama. Ali, ja znam da neću umreti od moždanog udara jer se ne hranim kao moja mama, ne živim kao moja mama i njena mama, ja nisam ni moja mama ni moja baba. Ja imam moć i znanje da promenim svoj horoskop-kaže Maja u knjizi „Sirovi život“.

NOVA HRANA-NOVA ŽIVOTNA RADOST

Maja je svoje trajno zdravlje osvojila postepeno, a počela je tako što je prvo promenila ishranu. Godinama već jede isključivo živu biljnu hranu, vežba svakodnevno i radi na dubinskom disanju, relaksaciji i osećanjima.
-Prelazak na sirovu ishranu mi je doneo radost. Telo se obradovalo već u roku dva sata jer je osetilo konačno priliv energije, vitamina, enzima, živih celija. U roku od 5 dana koža se iščistila, za 3 nedelje je krvna slika bila savršena, tri meseca kasnije počeli su da nestaju stari ožiljci na koži, a imala sam osećaj i da su mi organi čisti iznutra. Nije više bilo znoja, mirisa, creva su mi postala lagana, želudac uvek miran i bez kiseline za varenje teških stvari, a neuroni koji su počeli da dobijaju ovu fenomenalnu hranu su počeli da proizvode kvalitetnije misli. Porasli su mi i kreativnost, energija i životna snaga.

ŽIVOT BEZ ŠNICLE

Kad jedete svakodnevno po 30 različitih namoirnica, voće, povrće, semenke, hladno ceđena ulja, klice, orašaste plodove, onda je monotona šnicla s krompirom više nego otužna i jadna- tvrdi Maja Volk.
-Tri nedelje ishrane živom hranom će garantovano poboljšati krvnu sliku. Recept za to je jednostavan: ujutro i uveče treba popiti pola litre voćnog gustiša i obavezno u tom soku da bude kašika meda, cimeta, polena rastvorenog u toploj vodi, šaka smrznutih bobica borovnice, ribizle, maline višnje, šargarepa, cvekla, jabuka, pomorandža, banana, celer, pšenične klice, bademi, mleveni susam i lan. Salatu koju treba jesti u velikim količinama je najbolje posuti golicom i orasima. Ne treba jesti više od 50 g semenki dnevno, a suve šljive i suve kajsije sadrže najviše gvožđa- otkriva Maja Volk.
U knjizi „Sirovi život“ Maje Volk dobićete smernice o tome kako preći na kvalitetnu ishranu živim biljnim namirnicama, mnogo recepata, informacija o orašastim plodovima i njihovoj super moći, prirodnim zaslađivačima, kvalitetnim uljima, žitaricama, začinskom bilju, a tu je i mnogo primera različitih jelovnika.


subota, 13. listopada 2018.

b12 - u praksi

Tko o čemu, vegani vječno o B12… tražeći sveti gral veganstva.

Osobno amatersko iskustvo jedne dugogodišnje veganke.
Mia nije po struci medicinar, niti nutricionist. Imala je dugogodišnju borbu s deficitom B12 koju je napokon uspjela riješiti pa je to htjela podijeliti s drugima koji imaju sličnih problema.
Najbolje je s vremena na vrijeme (svakih otprilike 5 godina, ako nema nikakvih vidljivih problema) napraviti pretragu, s tim da prije pretrage treba ne uzimati suplement što duže (najmanje 10-ak dana), inače nećeš imati jasnu sliku.

Probleme s apsorpcijom vitamina B12 danas ljudi imaju bez obzira na hranu koju jedu. Dakle, nije važno koliko si dugo vegan/ka. Neki ljudi koji jedu trupla mrtvih životinja imaju manjak B12. Neki su vegani/ke 15 godina i nemaju problema. Neki su od rođenja vegani i nemaju problema. Vjerojatno se razlikujemo po tome kako probavljamo hranu. To je genetski uvjetovano, a uz to i načinom života. Vegani/ke su rizična skupina zato što u biljnoj hrani nije prisutan B12 (uništen je osiromašenjem zemlje, korištenjem pesticida, pranjem hrane). Neki proizvodi biljnog porijekla obogaćeni su vitaminom B12, npr. neka biljna mlijeka, žitarice, dječje kašice, ali samo vitaminom B12 u formi cijanokobalamina koji neki ljudi vrlo teško apsorbiraju. Puno pouzdanija je suplementacija metilkobalaminom. Naše tijelo da bi iskoristilo B12 cijanokobalamin mora pretvoriti u metilkobalamin. Na žalost u Hrvatskoj se ne može kupiti metilkobalamin B12. Može se kupiti u Austriji, Njemačkoj, Engleskoj, USA, Japanu…

Za pretragu na B12 preko uputnice HZZO-a ćete se jako namučiti jer prvo morate dobiti uputnicu od svog liječnika opće prakse. Pitanje je hoće li je uopće priznati kad s njom dođete u specijalistički laboratorij. Nalaz na homocistein može se mislim napraviti u Zagrebu u bolnici Vuk Vrhovac http://www.idb.hr/, a obični B12 (manje pouzdan nalaz) na KBC Rebro http://www.kbc-zagreb.hr/klinike_i_zavodi/klinicki_zavod_za_laboratorijsku_dijagnostikuNajjednostavniji način za utvrđivanje nivoa B12 je otići u privatni laboratorij. U Zagrebu npr: http://www.lab-breyer.com/
Sada su na dvije adrese: Ilica (kod pivovare) i Bundek.
Najpouzdanija metoda je testiranje nivoa homocisteina (previsoki nivo ukazuje na problem s B12). Pretraga košta 160 kn (obična pretraga za B12 u Breyeru košta 130 kn, ali je manje pouzdana metoda, tj. može dati lažno dobar nalaz). Nije se potrebno naručivati i vađenje krvi se obavi isti tren kad dođete tamo, a nalaz se čeka dva tjedna (nalaz na „obični“ B12 stiže isti dan e-poštom ili kako se već dogovorite). Najbolje je prvi puta napraviti oba testa: B12 i homocistein (290 kn).

Ako uspijete prijeći sve prepreke trebat će vam otprilike dva mjeseca da dođete do svojih nalaza na Rebru, a na Vuk Vrhovcu nešto kraće i s manje stresa.

Za naručivanje methylcobalamin B12
Najpovoljniji Solgar metilkobalamin što znam je http://www.iherb.com/Solgar-Sublingual-Methylcobalamin-5000-mcg-60-Nuggets/14221 (postoje i jeftinije opcije, ali ovo je AFAIK najkvalitetniji oralni B12 na tržištu).
Vrlo je jednostavno. Ne treba kreditna kartica, samo obična VISA kartica (od tekućeg računa). Kod naručivanja obavezno biraj opciju **Global Priority Mail by DHL** (DHL express ispadne puno skuplje). Ne plaća se carina (osim ako naručiš stvari preko 150 eura), samo PDV 25% i nešto sitno hrvatskoj pošti. Za bočicu od 60 tabletica ispadne oko 135 kn, oko 25 kn dostava i još nešto za hrvatsku poštu. Naravno isplati se kupiti više odjednom jer dostava i dio za hrvatsku poštu je nepromjenjiv iznos dok se ne premaši neka velika gramaža pošiljke i iznos računa preko 150 eura. Stiže za 18 – 20 dana na tvoju adresu ili podigneš na svojoj lokalnoj pošti.

Najbolji način za apsorpciju gore spomenutog B12 je uzimanje uz neki od obroka. Tableticu je najbolje staviti u prostor između gornje usnice i desni te je tamo ostaviti da se otapa što je duže moguće. Apsorpcija je smanjena ako uzimate alkohol, kavu i puno šećera. Kod uzimanja velikih doza (kao što je gore spomenuta od 5000 mcg) navodno može doći do pada nivoa kalija u tijelu. Zato treba jesti hranu bogatu kalijem: banana, krumpir, avokado, orašasti plodovi (guglaj di ga još ima). Ili povremeno napraviti krvnu pretragu za kalij. Ja sam to napravila nakon dužeg suplementiranja i nalaz na kalij je bio u redu.

Autorica: Mia Krkač

biljna mlijeka

Čovjek je jedini sisavac koji pije mlijeko u odrasloj dobi i to od drugih vrsta!

Svrha mlijeka jest da nahrani mladunče svoje vrste i zato je mlijeko svakog sisavca različito sastavom kako bi upravo bilo prilagođeno mladunčadi te određene vrste.
Svaki sisavac odrastanjem gubi mogućnost probave mliječnog šećera pa tako i čovjek. Niti jedan sisavac ne pije mlijeko u odrasloj dobi.
Jedna šalica kravljega mlijeka prosječno sadrži i do sedam kapi gnoja, odnosno 500 milijuna somatskih stanica, oko 4.700.000 bakterija, 24 mg kolesterola, 6 g kazeina, a često i krv te fekalije. Mliječna industrija veliki je potrošač antibiotika, a nerijetko i hormona.

Sva biljna mlijeka su daleko zdravija, hranjivija i ukusnija od bilo kojeg mlijeka životinjskog porijekla, osim naravno majčinog mlijeka, koje je broj jedan za prehranu dojenčadi svih vrsta sisavaca. Dok kravlje, kozje i ostala životinjska mlijeka, koja ljudi silom otimaju porobljenim ne-ljudima, nanose štetu ljudskom organizmu, tako što crpe kalcij iz kostiju, ova mlijeka doprinose jačanju vaših kostiju i cjelokupnog organizma. Za razliku od životinjskih mlijeka, čije hranljive sastojke naš organizam može probaviti samo do 25%, hranljivi sastojci iz biljnih mlijeka mogu se probaviti gotovo u potpunosti. Biljna mlijeka predstavljaju namirnice koje rado konzumiraju ljudi svih uzrasta, a posebno su popularna među djecom.

Sezamovo mlijeko

Sastojci:
– 1 šalica sezama
– 4 šalice vode
– zasladiti po želji

Priprema:
Sezam s malo vode samljeti u mljevilici (blenderu), a onda postepeno dodavati preostalu vodu. Po ukusu i želji dodati malo vanilije, malteksa (ječmeni slad), agave sirupa, stevije, suho voće ili bananu.

Bademovo mlijeko

Sastojci:
– 1 šalica badema
– 4 šalice hladne vode
– 1 žlica ekstra djevičanskog ulja
– zasladiti po želji

Priprema:
U malo vrele vode staviti bademe na svega 10 sekundi. Izvaditi ih i ostaviti da stoje 2 – 3 minute. Ocijediti i skinuti im ljusku. Pomiješati bademe s preostalim sastojcima i samljeti ih u mljevilici 1 – 2 minute. Mlijeku se može dodati malo cimeta ili samljevene vanilije po želji.

Rižino mlijeko

Sastojci:
– 1 šalica cjelovite riže
– 10 šalica vode
– zasladiti po želji

Priprema:
Staviti sastojke u lonac, poklopiti i kada proključa, smanjiti temperaturu na 45 stupnjeva i kuhati još pola sata. Nakon kuhanja smjesu ohladiti pa procijediti kroz gazu. Mlijeko se može zasladiti malteksom.

Kokosovo mlijeko

Sastojci:
– 200 gr kokosa ili kokosovog brašna
– pola litre vode
– 1 žličica agave sirupa

Priprema:
U vodu sipati kokosovo brašno i ostaviti ga da odstoji jedan sat. Smjesu sipati u mljevilicu i samljeti. Procijediti kroz gazu i zasladiti agave sirupom.

Orahovo mlijeko

Sastojci:
– 4 šalice vode
– 1 šalica oraha

Priprema:
Orahe staviti u mljevilicu i prvo s malo vode samljeti, a onda dodati preostalu tekućinu i obraditi u mljevilici 2 minute. Zasladiti po želji.

Pšenično mlijeko

Sastojci:

– 1 šalica pšeničnih klica
– 4 šalice vode
– pola šalice suhog grožđa odstajalog u vodi

Priprema:
Samljeti u mljevilici pšenične klice s vodom 2 minute pa procijediti kroz gustu cjediljku. Vratiti u mljevilicu, dodati suho grožđe pa samljeti. Po ukusu zasladiti.

Sojino mlijeko

Sastojci:
– 1 šalica soje
– 4 datulje
– 2 jušne žlice agave sirupa
– 2 štapića vanilije
– 400 ml vode

Priprema:
Soju oprati u tri vode i potopiti 12 sati u vodi. Nakon toga sve sastojke staviti u mljevilicu i mljeti 1 minutu. Procijediti kroz gazu. Sve što ostane na gazi koristiti za razne druge mućkalice (šejkove). Mlijeko može stajati 3 dana u hladnjaku.

Mlijeko od indijskog oraha

Sastojci:
– 1 šalica sirovog indijskog oraha
– malo cimeta po želji
– zaslađivači po želji (datulje, agave sirup)
– 400 ml vode

Priprema:
Indijski orah oprati u tri vode i potopiti 2 sata u vodi. Nakon toga sve sastojke mljeti 1 minutu. Procijediti kroz gazu. Sve što ostane na gazi koristiti za razne druge mućkalice. Mlijeko može stajati 3 dana u hladnjaku.

„Čokoladno“ mlijeko

Sastojci:
– 1 šalica oraha ili badema
– 2 jušne žlice agave sirupa
– 4 datulje
– 3 jušne žlice mljevenog rogača
– 1 štapić vanilije
– 250 ml vode

Priprema:
Orahe oprati u tri vode i potopiti 2 sata u vodi. Nakon toga sve sastojke mljeti 1 minutu. Procijediti kroz gazu. Sve što ostane na gazi koristiti za razne druge mućkalice. Mlijeko može stajati 3 dana u hladnjaku.

Mlijeko od banana

Sastojci:
– 2 smrznute banane
– 1 šalica vode
– 5 datulja
– 1/2 jušne žlice cimeta

Priprema:
Sve sastojke mljeti 1 minutu.



četvrtak, 11. listopada 2018.

prirodni diuretici

Prirodni diuretici

Zbog svega gore navedenog, treba imati u vidu i prirodne diuretike, koji ne izazivaju nikakve sporedne efekte i nisu štetni po vaše zdravlje. Mnoge biljke i dodaci ishrani imaju diuretičke osobine koje mogu biti korisne u ovom pogledu. Međutim, uvek razgovarajte sa svojim lekarom i raspitajte se o svim potencijalnim alergijskim reakcijama, naročito ako već uzimate neke lekove.

Top sedam prirodnih diuretika:

Naučne studije su pokazale da mnoge od tih alternativa pomažu organizmu u izlučivanju viška tečnosti.

1. Maslačak
Za neke ljude maslačak je samo korov. Ali nedavna istraživanja su pokazala da jedna od komponenata maslačka povećava aktivnost bubrega i povećava frekvenciju mokrenja.

2. Glog
Ovaj rođak porodice ruža je snažan diuretik. Može smanjiti nagomilavanje tečnosti, što znači da može da poboljša simptome kongestivne srčane insuficijencije. Hranljive materije ove biljke takođe se pokazalo da povećavaju urinarnu ekskreciju i protok.

3. Rastavić
Nedavna studija je pokazala da ekstrakt rastavića (u narodu poznatiji kao konjski rep) ima iste efekte kao i diuretici, sa manje neželjenih efekata. Rastavić može biti dobra alternativa u odnosu na lekove, pogotovo ako ste imali problema sa neželjenim dejstvima.

4. Kleka
Biljka kleka se koristi kao diuretik od srednjeg veka. Moderne studije su pokazale da ima svojih prednosti, i značajan uticaj na volumen urina kod životinja. Poput mnogih prirodnih diuretika, kleka ne smanjuje nivo kalijuma kao što to rade neki lekovi.

5. Zeleni i crni čaj
Svaki put kada uživate u toploj šolji čaja, dešava se i izbacivanje viška tečnosti iz organizma. Crni i zeleni čajevi su pokazali potencijal kao prirodni diuretici.

6. Peršun
Dok peršun uglavnom koristimo kao ukras na tanjiru, on može biti i od koristi onima koji imaju problema sa neželjenim efektima diuretika. Jedna studija je pokazala da može da pomogne u povećanju zapremine mokraće.

7. Hibiskus
Ovaj prelepi cvet koga još u narodu nazivaju japanska ruža je više od svog izgleda. Hibiskus ima značajne diuretičke efekte. Ranija studija takođe navodi da hibiskus pomaže povećanoj filtraciji bubrega.

Pored ovih sedam prirodnih diuretika, smanjena upotreba natrijuma i više vežbanja može pomoći u smanjenju gomilanja tečnosti. Ishrana sa više voća i povrća koji deluju kao diuretici, kao što su lubenice, grožđe, razne bobice, celer, crni luk, beli luk,  paprike, mogu biti još jedno korisno rešenje.


diuretici

Diuretici pomažu organizmu da seoslobodi viška tečnosti, uglavnom vode i natrijuma. Većina stimuliše bubrege u izlučivanju više natrijuma u ​​urinu. Kada diuretici isperu natrijum, telo povlači i vodu iz organizma.

Kada neka osoba pati odpovišenog krvnog pritiska, diuretici pomažu telu da se oslobodi nepotrebene vode i soli putem urina.Oslobađanje od viška soli i tečnosti pomaže u snižavanju krvnog pritiska i olakšava srcu da pumpa krv. Diureticima se mogu tretirati i niz drugih srčanih oboljenja, uključujući srčanu insuficijenciju, razne probleme sa bubrezima i jetrom, kao i glaukom.

Postoji nekoliko vrsta diuretika, a ovo su najčešći:

–Tiazidi i tiazidima slični diuretici, mogu se koristiti za sniženje hipertenzije ili za lečenje edema u srčanoj insuficijenciji.

–Diuretici Henleove petlje (Lasix, Furosemid) se često koriste kada ljudi imaju simptome kongestivne srčane insuficijencije i posebno su korisni u hitnim slučajevima. Međutim, oni značajno ne snižavaju krvni pritisak.

–Diuretici koji štede kalijum pomažu telu da zadrži kalijum i koriste se češće u kongestivnoj srčanoj insuficijenciji. Oni se često propisuju i zajedno sa druga dva tipa diuretika, ali ne snižavaju značajno krvni pritisak.

Kada prepisati diuretik?

Lekari prepisuju diuretike kada telo zadržava previše tečnosti. Ovaj problem je češći kod starijih osoba. Sledeći stanja mogu da zahtevaju regulaciju tečnosti u telu ili mogu dovesti do zadržavanja tečnosti:

-visok krvni pritisak
-kongestivna srčana insuficijencija
–ciroza jetre
-bubrežna disfunkcija
-kamen u bubregu
-edem (otok tkiva, kao u otečenim nogama i stopalima)
-sindrom policističnih ovarijuma
-dijabetes

Međutim, treba imati u vidu i da prepisani diuretici mogu izazvati neke neželjene efekte.

Potencijalni sporedni efekti diuretika uključuju najčešće:

–učestalo mokrenje (nekoliko sati nakon doze)

–aritmija (nenormalan srčani ritam)

–elektrolitne abnormalnosti – potrebno je praćenje u krvi hemikalija ili elektrolita, kao što su kalijum i natrijum i funkcije bubrega, pre i tokom upotrebe diuretika.

–ekstremni umor ili slabost – ovi efekti bi trebalo da se smanjuju kako se telo prilagođava na lekove. Ali ako simptomi potraju treba se javiti lekaru.

–vrtoglavica i nesvestica – ustajte sporije iz sedećeg ili ležećeg položaja

–zamagljen vid, konfuzija, glavobolja, pojačano znojenje i nemir. Ako su ovi simptomi uporni ili teški, obratiti se lekaru.

–dehidracija. Znaci su vrtoglavica, ekstremna žeđ, preterana suvoća usta, tamna boja urina ili zatvor. Ako se ovi simptomi jave, javite se lekaru.

–groznica, bol u grlu, kašalj, zujanje u ušima, neobična krvarenja ili modrice, brzi i prekomerni gubitak telesne težine. Obratite se svom lekaru odmah

–osip po koži – prestati sa uzimanjem leka i obratiti se lekaru odmah

–gubitak apetita, mučnina, povraćanje ili grčevi u mišićima. Proverite da li uzimate kalijum (ukoliko je prepisan) ispravno.

Retko, diuretici koji štede kalijum mogu izazvati uvećanje grudi ili osetljivost kod muškaraca, a kod žena produbljivanje glasa, smanjen rast kose i nepravilne menstrualne cikluse. Obratite se svom lekaru ako primetite neke druge sinmptome koji izazivaju zabrinutost.

Evo nekih opštih smernica ako uzimate diuretike:

Pre nego vam lakar prepiše diuretik, recite mu ukoliko uzimate neke druge lekove koji mogu biti prepisani od strane drugog lekara ili ako uzimate neke biljne preparate. Isto tako, recite svom lekaru ako imate neke druge zdravstvene probleme.

Pratite uputstva svog lekara o tome kako često bi trebalo uzimati diuretik. Ako uzimate jednu dozu dnevno, možda bi bilo bolje da ga uzimate ujutru nego noću, da ne bi san prekidao čest odlazak do toaleta. Međutim, konsultujte se sa svojim lekarom, ako planirate da promenite vreme uzimanja leka. Testirajte redovno visinu krvnog pritiska i funkciju bubrega, po savetu lekara, da bi mogao da se prati odgovor na lek.


srijeda, 10. listopada 2018.

slabo srce

SLABO SRCE SIMPTOMI I LEČENJE

Slabo srce ili med. srčana insuficijencija je stanje koje sprečava srčani mišić da radi sa svojim punim kapacitetom zbog čega u organe i tkiva dospeva značajno manje krvi, odnosno kiseonika i drugih korisnih materija. Stopa smrtnosti kod ovih zdravstvenih tegoba prilično je visoka, a one se mogu ublažiti sa pravilnom ishranom, urednim načinom života i brojnim preparatima od lekovitog bilja čije recepte ćemo sa vama rado podeliti…

ŠTA JE SRČANA INSUFICIJENCIJA – SLABO SRCE Srčana insuficijencija je pre svega nemogućnost tj. slabost srca da pumpa dovoljne količine krvi koja organizam snabdeva sa kiseonikom i svim drugim nama neophodnim materijama, a uzrok za slabo srce mogu biti gotovo sve sistemske kardiovaskularne bolesti uključujući pri tom i hipertenziju, suženje koronarnih arterija, virusne upale srčanog mišića, uvećano srce, kao i neke urođene srčane mane,malokrvnost-anemija, ali i šećerna bolest i alkoholizam. Takođe, slabo srce može se javiti i kada je srce potpuno zdravo – ukoliko je izloženo velikom naporu. Reč je o vrlo ozbiljnom poremećaju čija stopa smrtnosti, pet godina nakon dijagnostikovanja, iznosi visokih 40 pa čak i do 60 odsto. Svi faktori koji utiču na razvoj koronarnih bolesti, potencijalni su uzročnici srčane insuficijencije: preterano konzumiranje većih količina alkohola duži niz godina,puno sedenja i konstantna fizička neaktivnost, masna i presoljena hrana, hronični stres i nervoza, gojaznost, hipertnezija, dijabetes. S druge strane, urednim načinom života i pravilnom ishranom možete značajno smanjiti rizik od obolevanja od ove bolesti.

SLABO SRCE SIMPTOMI  Prvi znak srčane insuficijencije jeste otežano disanje, koje se u početku javlja prilikom fizičkog napora,a kasnije čak i za vreme mirovanja Poremećaj je izražen i tokom ležanja zbog prelivanja tečnosti iz stomaka i nogu u grudni koš. Bolesnici se bude usled nedostatka vazduha praćenog kratkim dahom i kašljem, koji se mogu ublažiti pridizanjem i zauzimanjem sedećeg položaja. Zamor i slabost često prate slabo srce, a mogu se javiti i anoreksija, mučnina, tup bol jetre i jako povraćanje. Kod starijih pacijenata usled slabije prokrvljenosti mozga nastaju konfuzija, smanjenje koncentracije i pamćenja,glavobolje, nesanica, česta noćna mokrenja. Srčani otoci tj. edemi oko skočnih zglobova i na potkolenicama, najizraženiji su uveče i nastaju pod dejstvom zemljine teže. Neke bolesti mogu da simuliraju simptome srčane slabosti: kao što je želudačna kila(hijatusna hernija), kada se dešava da se jedan deo želuca probije kroz dijafragmu, sve do grudnog koša i mehanički ometa pravilan rad srca, ovo je dosta često slučaj kod nešto gojaznijih osoba. Buđenje s osećajem gušenja javlja se i kod osoba sa anksiozno-paničnim poremećajem.Pomenuti simptomi slabog srca nisu za šalu, neophodno je da se oboleli odmah javi lekaru, kako bi se na vreme postavila prava dijagnoza i dala adekvatna terapija .

EKG PREGLED NIJE UVEK PRECIZAN Ljudi često misle da je EKG pregled srca dovoljan da bi se ustanovio poremećaj srčanog rada. Međutim, elektro-kardiogram može da bude potpuno normalan i u prisustvu ozbiljnih  poremećaja funkcija srca. S druge strane, može da pokaže abnormalnost u trenutku kada fizički pregled daje u suštini normalne rezultate.Srce može godinama obavljati svoj posao pod jakim opterećenjima i to će nastaviti da čini i dalje, osim ako poremećaji njegove funkcije ne postanu isuviše veliki. Zato da bi se dijagnostikovala srčana insuficijencija na vreme ,osim EKG-a potrebno uraditi i druga dopunska ispitivanja kao što su rendgenografija pluća i srca i ultrazvuk.Ukoliko lekar dijagnostikuje slabo srce ,znajte da se može živeti dugo i bez većih tegoba ,ukoliko se oboleli pridržava propisane terapije i uvede adekvatne promene u svoj način života.Trudite se da budete sa jedne strane opušteni,jer je stres naš najveći neprijatelj u svemu,a sa druge disciplinovani i dosledni u terapiji...

ISHRANA ZA ZDRAVO SRCE Da biste sami sebi pomogli i ublažili tegobe koje izaziva slabo srce,najvažnije je da korigujete ishranu.Važno je reći da još u mladosti treba razmišljati o zdravlju srca i voditi računa o ishrani, koja podrazumeva konzumiranje veće količine povrća,voća,mahunarki, žitarica,raznih semenki, koštunjavih plodova,jezgrastog voća, maslinovog ulja, nemasnog mesa kuvanog ili pečenog samo u rerni, pečenoj ribi( zajedno sa folijom), jogurtu i mladom siru. Neophodno je u potpunosti izbegavati cigarete, uzdržati se od naglog prejedenja i iz ishrane eliminisati suhomesnate proizvode, gazirane napitke, konzerviranu hranu, šećer, naročito belo brašno i peciva, margarin, svinjsku mast, rafinisana ulja. Upotrebu kafe svesti na minimum ako imate slabo srce.Podjednako važno je i redovno vežbanje.Preporuka je  svakodnevno pešačenje u prirodi, trčanje, vožnja bicikla,rekreacija ili neka druga fizička aktivnost,jer su od velikog značaja za zdravlje srca.U slučaju da problem sa srcem već postoji, u konsultaciji sa kardiologom treba odabrati aktivnost koja je vama najpreporučljivija. Smanjite telesnu težinu :Pravilna ishrana i fizička aktivnost najbolji su put do optimalne težine, tome treba dodati i razmake između obroka i pravilno kombinovanje hrane. Između dva obroka mora uvek da prođe najmanje tri do četiri sata, a za slabo srce savetuje se izbegavanje kombinovanja svih vrsta ugljenih hidrata sa proteinima, konzumiranja vode i voća odmah nakon jela, kao i kasnih večernjih obroka. Unostite barem litar i po vode dnevno, pola sata pre jela i tri sata nakon obroka. Redukovanje soli– smanjenje unosa soli veoma je važno, jer ovaj začin vezuje vodu, koja se u tkivima zadržava i usled slabijeg rada srca. Pritom, kada konzumiraju manje zasoljenu hranu, oboleli se osećaju puno bolje, simptomi slabog srca postaju manje izraženi a količina lekova za izmokravanje  se smanjuje. Unosite više kalijuma :Srčana insuficijencija često može da dovede i do gubitka elektrolita (kada oboleli dobija lekove za bolje izmokravanje) pogotovo kalijuma, pa je potrebno dodavati preparate ili konzumirati hranu bogatu ovim mineralom, kao što su banane,pomorandže, suve šljive, soja, dinja i paradajz.

BILJKE ZA JAČANJE SRCA  Najpoznatiji prirodni lek za srce tj. za jačanje srčanog mišića jeste biljka glog,koji se koristi u obliku čaja ili tinktura – popularne glogove kapi, ali svakako treba spomenuti i neizostavni beli luk, imelu, matičnjak,srčanik kao i ulje od pšeničnih klica…Većina fitoterapeuta tvrdi da je gorocvet biljka (Adonis vernalis) prava blagodet za slabo srce .. Recept: U 3 decilitra vode staviti jednu kašičicu gorocveta i kuvati 2 minuta. Ostaviti poklopljeno da odstoji desetak minuta. Od tog čaja uzimati svaka dva sata po jednu supenu kašiku. Ukoliko je u pitanju blaža srčana insuficijencija lečenje može biti uspešno upravo primenom gloga i gorocveta. Tegobe mogu biti ublažene i žvakanjem suvog grožđa ili vrhova ružmarina. Protiv anginoznih bolova pomaže čaj od orahovih pregradaka: Prokuvati pregratke nekoliko minuta, ostaviti da se prohlade deset minuta, pa procediti. Piti tokom dana u gutljajima. Za slabo srce se pokazao jako dobro i čaj od belog luka Dva čena belog luka očistiti i zgnječiti, a zatim kuvati 5 minuta u šolji mleka.

PRIRODNI DIURETICI KAO POMOĆ KOD SRČANE SLABOSTI Među lekove koji se skoro obavezno primenjuju u terapiji srčane insuficijencije jesu oni za izbacivanje viška tečnosti, tzv. diuretici. No, postoji veliki broj biljaka koje imaju snažno diuretsko dejstvo i pomažu slabo srce, a među njima su peršun, maslačak, celer, paradajz, zelena salata,zeleni čaj, kukuruzna svila, brusnica, lubenica, kupus, jabukovo sirće… Za eliminisanje suvišne vode odlično se pokazala i sledeća receptura: Pomešati po dve supene kašike brezovog lišća ,kukuruzne svile morskog luka i kašičicu naprstka (digitalisa), pa 3/4 kašike smeše kuvati 2 do 3 minuta u 3 decilitra vode. Ostaviti da stoji najmanje 10-15 minuta pa procediti. Piti pre ručka i večere uvek nezaslađeno, po šolju ovog napitka. Više informacija pročitajte u članku zadržavanje vode u organizmu.. Za srčanu insuficijenciju se kao vrlo dobar prirodni lek pokazao i čaj od maslačka ,jer veoma uspešno obara loš holesterol U litar vode staviti 100 grama korena maslačka i kuvati desetak minuta. Piti po jednu šolju, više puta dnevno.

NAJBOLJE ČAJNE MEŠAVINE PROTIV ZAKREČENJA KRVNIH SUDOVA Uzeti po 20 grama gloga, konopljike,nevena, maslačka i trnjine.Zatim ,tri supene kašike mešavine preliti sa pola litra proključale vode dobro promešati, poklopiti i  staviti da odstoji sat vremena,ovo je vrlo dobar recept za slabo srce i protiv zakrčenja. Ukoliko vam se članak kako se leči slabo srce prirodnim putem dopao,pročitajte i ove povezane tekstove:šta je angina pektoris,kako se leči srčana aritmija i dr.



nezdravo za srce

PAZITE ŠTA JEDETE: Ovih 10 namirnica najgore su za zdravlje vašeg srca!

Želite da vaše srce i kardiovaskularni sistem budu zdravi u godinama koje dolaze? Ovo je hrana koje treba da se držite podalje i zamenite je zdravom kad god je to moguće.

Brza hrana-pica, hamburgeri

Postoje dokazi da zasićene masti, kada se konzumiraju u većoj meri, su povezane sa bolestima srca. Kada se konzumiraju umereno, visokokvalitetno teletina na primer, može imati čak i neke pogodnosti za zdravlje srca. Ali zasićene masti iz životinjskih namirnica, pogotovo kada su u kombinaciji sa ugljenim hidratima, imaju štetan uticaj na zdravlje srca. Za zdravlje vašeg srca preporuka je da izbegavate restorane brze hrane, koje imaju tendenciju korišćenja niže kvalitetnih sastojaka i nezdravih metoda kuvanja.

Sušeno meso i suhomesnati proizvodi

Sušeno i obrađeno meso (poput slanina, kobasica i drugih suhomesnatih proizvoda) sadrži visoko zasićene masti. Ali čak i nisko-masne opcije ovih proizvoda imaju visoke količine soli u sebi. Ove proizvode treba izbegavati ili ograničeno koristiti zbog veze natrijuma sa visokim krvnim pritiskom.

Pržena hrana

Nekoliko studija je potvrdilo da pržena hrana, kao što je pomfrit, pržena piletina i razne grickalice, povećan rizik od srčanih bolesti. Uobičajene metode prženja stvaraju trans masti, vrstu masti koja je pokazala da podiže loš holesterol i spušta dobar.

Bilo bi dobro da umesto uobičajenih ulja koristite maslinovo, ulje od koštica grožđa ili slična ulja koja ne sadrže štetne masti.

Bombone i slatkiši

Masti su označene kao najveći uzrok bolesti srca. Ali takođe, poslednje studije su otkrile da i hrana sa visokim sadržajem šećera je isto tako velika opasnost za zdravlje vašeg srca. Pored toga, konzumacija šećera doprinosi i gojaznosti, upalama, visokom holesterolu i dijabetesu, što su sve faktori rizika za srčana oboljenja.

Bezalkoholna pića i sokovi zaslađeni šećerom

Za mnoge osobe, najveći izvor šećera u njihovoj ishrani ne dolazi iz hrane, već iz pića. Nedavna istraživanja pokazuju da više od 60% dece, 54% odraslih muškaraca i 45% odraslih žena pije najmanje jedno gazirano ili šećerom zaslađenog piće na dan.

Zaslađene žitarice

Čak i hrana koja izgleda kao deo uravnotežene dijete, kao što su žitarice za doručak, može se zasititi šećerom. Kombinacija rafinisanih ugljenih hidrata i šećera ujutro će dovesti do upala i učiniti da šećer u krvi varira gore i dole, tako da ćete tokom celog dana tražiti još više šećera. Umesto toga, bolje uzmite malo voća uz jaja ili avokado na tostu.

Kolači i peciva

Većina pečenih proizvoda, naročito onih koja su komercijalno proizvedena, puna su šećera i zasićenih masti (poput maslaca ili palmovog ulja) ili trans masti (kao što je delimično hidrogenizovano biljno ulje). Ova dva sastojka zajedno daju najgori mogući nutricionističko rešenje.

Margarin

Trans masti su uobičajene u margarinu koji se često prodaju kao zdravija alternativa maslacu. Da biste bili sigurni, izaberite mekani, mazljivi margarin koji ne sadrži delimično hidrogenizovana ulja, ili se držite maslinovog ulja.

Pica

Posle suženog i mesa sa roštilja, pica je na drugom mestu na listi najgore hrane za srce. Sadržaj natrijuma kao i zasićenih masti u pici je jako visok. Ako ne možete da odolite pici, preporuka je da je spremate kod kuće, ili se odlučite za vegetrijansku varijantu pice.

Dijetalna gazirana pića

Ova pića mogu biti i bez masnoća i nula kalorija, ali dodaci u ovim vrstama pića imaju svoju tamnu stranu i stvaraju utisak da su zdravi, a zapravo nisu. Neke studije pokazuju da ljudi koji piju puno ovakvih pića imaju tendenciju da prekomerno kompenzuju i konzumiraju više kalorija nego što bi to inače značilo, dok druga istraživanja sugerišu da dodaci u ovim pićima mogu zapravo izmeniti gastrointestinalne bakterije i učiniti ljude sklonijim težnji ka šećeru.

Da biste očuvali zdravlje vašeg srca, preporuka je da pređete na zdravu ishranu sa dosta ribe, svežeg voća i povrća, i žitarica i mahunarki u izvornom obliku. Pored toga, kardiolozi preporučuju potpuno prirodan preparat Cardiovitamin, koji doprinosi elastičnosti i regeneraciji krvnih sudova, jača srčani mišić i pomaže u prevenciji srčanog i moždanog udar.



ponedjeljak, 8. listopada 2018.

kiselo i bazno

Prema pH vrednosti namirnica, postoje dve vrste hrane: kisela i bazna.
Održavati telo u baznom (alkalnom) stanju od suštinskog je značaja kako za sprečavanje prehlada, smanjivanje rizika od raka, održavanje pravilne telesne težine, tako i u sprečavanju pojave mnogih hroničnih bolesti.

Pod pojmom kisele i bazne namirnice podrazumeva se reakcija koju izazivaju u organizmu procesom varenja. To ne znači da konkretna namirnica poseduje takve pH osobine, pa nemojte da vas zbuni kad na spisku izrazito baznih namirnica pronađete one za koje znate da su po svojoj prirodi kisele (poput limuna). Zdrav način ishrane bi trebalo da bude zastupljen tako da tokom dana uzimate 60-80 procenata baznih namirnica i samo 40-20 odsto kiselih.

Biljke čuvaju i mišiće

Voće i povrće se obično pominju zbog vitamina, minerala i vlakana. Međutim, nova studija je pokazala da je hrana biljnog porekla korisna i u očuvanju mišićne mase kod starijih osoba. U ovoj studiji ispitanici stariji od 65 godina, u čijoj ishrani je bilo obilje voća i povrća (baznih namirnica), imali su u proseku 1,6 kilograma više mišićne mase od onih čija je ishrana sadržavala više žitarica i mesa (hrane s kiselom reakcijom).

Izrazito i umereno kisele namirnice

Beli i smeđi šećer, kuhinjska so, belo brašno, beli pirinač, kačkavalj, topljeni sirevi, masni namazi, pržena hrana, govedina, orasi, lešnici, kakao, čokolada, džem, voćni jogurt, kvasac, sojino i pirinčano mleko, belance, mast, piletina, teletina, svinjetina, dagnje, kukuruz, mekinje, kikiriki, nar, suve šljive, brusnica...

Izrazito i umereno bazne namirnice

Soda bikarbona, mineralna voda, limun, mandarina, nektarina, ananas, urma, lubenica, malina, crni luk, sokovi od povrća, jabuka, kajsije, kupine, masline, grašak svež zeleni, brokoli, kivi, grejpfrut, šargarepa, crvena paprika, zeleno lisnato povrće, peršun, kesten, đumbir svež, biljni čajevi, beli luk, biber...


alkalna ishrana

Alkalna ishrana je put do zdravlja.

Svakodnevni unos velike količine hrane sa kiselim indeksom je ogromno opterećenje za organizam i njegove homeostatske mehanizme postavlja pred nemoguć zadatak.
Homeostatski mehanizmi popuštaju pred prevelikim opterećenjem i organizam skreće putem koji ga vodi ka bolesti.
Lošim životnim navikama, pre svega u ishrani ali i pušenjem, konzumiranjem alkohola, fizičkom neaktivnošću, zagađenjem životne sredine i izloženost organizma stresu PH vrednost organizma se može poremetiti u pravcu stvaranja kisele sredine.

Alkalna ishrana – preporuke

Dan započnite prirodno ceđenim sokom,

Za doručak preporuka je da konzumirate žitarice, u obliku muslija, kaše ili hleba uz dodatak suvog grožđa, suvih smokvi, suvih urmi, malina, badema, rendane kruške. Prednost dajte prosu koji je najbazniji od svih žitarica.
Za prepodnevnu i popodnevnu užinu konzumirajte sveže voće.
Za ručak pripremite čorbu od povrća, uz obavezan dodatak peršuna ukoliko vam je dozvoljen po testu intolerancije. Ukoliko vam prešun nije dozvoljen koristite ostale začine koji su vam dozvoljeni.
Za ručak pored čorbe, ukoliko planirate meso, odnosno ribu kombinujte ih sa povrćem, ne sa hlebom i krompirom.
Meso i ribu pripremajte kroz dinstanje, kuvanje ili pečenje sa začinskim biljem. Izbegavajte prženje i pohovanje.
Za dane kada ne jedete ribu i meso, pravite kombinacije povrća sa žitaricom uz dodatak začinskog bilja prema testu i ponekog jezgra takođe prema testu.
Salatu začinite limunovim sokom ili jabukovim sirćetom jer su izrazito bazni. Ukoliko vam nije dozvoljen limun ili jabuka (jabukovo sirće) možete koristiti neke druge vrste sirća koje su vam dozvoljene testom intolerancije. Salatu začinite i hladno ceđenim uljem, zatim peršunovim listom i belim lukom (ukoliko su Vam dozvoljeni).
Morske alge su izrazito bazne, možete ih staviti u salatu, čorbu ili kuvano povrće.
Za večeru možete ponoviti obrok od ručka.
Umesto mesa ili ribe, večera može biti salata od svežeg povrća, začinjena suvim začinskim biljem.

subota, 6. listopada 2018.

visok pritisak

Farmaceuti su se pobrinuli da jednom kada krenemo s uzimanjem tableta za visoki krvni tlak, da ih nikada više ne prestanemo uzimati, znači do kraja našeg života. Ovisnost koja se može mjeriti s onom prema heroinu.

Visoki krvni tlak može imati potencijalno ozbiljne, čak i smrtonosne posljedice.

Dobra vijest je da postoje znanstveni dokazi da promjena u prehrani koji može vrlo zbiljno utjecati na visoki krvni tlak. Dok ozbiljni slučajevi (npr. 160+/115+) mogu zahtijevati pozornost liječnika i hitnu farmaceutsku intervenciju, previše ljudi i liječnika se nažalost okreće farmaceutskim lijekovima prebrzo, dok u stvarnosti postoje mnoge jednostavne namirnice i biljke koje mogu pomoći od blagih do umjerenih slučajeva povišenog krvnog tlaka i održavati ga pod kontrolom.

Farmaceutika se pobrinula da jednom kada krenemo sa uzimanjem tableta za visoki krvni tlak, da ih nikada više ne prestanemo uzimati, znači do kraja našeg života. Ovisnost koja se može mjeriti sa onom prema heroinu.

Hrana bogata kalijem (K)

Većina od nas troše velike količine kuhinjske soli u svakodnevnoj prehrani. A jedan od zdravstvenih problema u prehrani prebogatoj kuhinjskom soli je da povisuje krvni tlak, osobito u onih koji su osjetljivi na ovaj mineral.

Kada je riječ o regulaciji krvnog tlaka, ravnoteža između natrija i kalija u tijelu je važna. Dakle, osim smanjivanja unosa natrija (kroz kuhinjsku sol – NaCl), konzumirajte više hrane bogate kalijem i to vam može pomoći dovesti krvni tlak pod kontrolu.

Općenito govoreći, svježe voće i povrće su veliki izvor kalija. S druge strane, mnoge obrađene, zapakirane namirnice su natovarene s kuhinjskom soli i drugim štetnim aditivima. Voće i povrće također sadrži puno vlakana koja pomažu u smanjenju visokog krvnog tlaka.

Voće bogato kalijem uključuje banane, dinje, marelice, datulje, dinje, mango, nektarine, avokado, lubenica, kivi, naranče, mogranja i papaje.

Povrće bogato kalijem uključuje: celer, špinat, potočarke, brokula, cvjetača, krastavci, peršin, blitva, šparoge, krumpir, slatki krumpir i artičoke.

Oni koji imaju bolesti bubrega treba napomenuti da prekomjeran unos kalija može biti štetan za vas, a vi ćete sigurno tražiti neke stručne savjete u tom pogledu.

Voda

Jedan mogući lijek za visoki krvni tlak je jednostavan – pijenje puno vode svaki dan. Dr. Julian Whitaker, osnivač Whitaker Wellness Instituta u Newport Beachu u Kaliforniji, preporuča pijenje 15 čaša vode svaki dan, oko 2,5 decilitara svaki budni sat.

Voda pomaže opustiti tjelesne sustave, uključujući i arterije – tijesne i uske arterije su jedan od glavnih uzroka visokog krvnog tlaka. To je bila njegova glavna preporuka za ovu bolest, a prema njegovim riječima, “Gotovo svi lijekovi za tlak oponašaju učinak povećanog unosa vode.”

Češnjak i luk

Istraživanja su pokazala da češnjak, kako u svježem i dopunskom obliku, ima učinke za sniženje krvnog tlaka. Češnjak također nudi i druge pogodnosti za vaš kardiovaskularni i imunološki sustav. Na primjer, studije su pokazale da se češnjak može pomoći u smanjenju razine kolesterola.

Kad je riječ o smanjenju krvnog tlaka, konzumiranje čak i jednog režnja češnjaka dnevno može pomoći, prema nekim studijama. Neki stručnjaci ukazuju da češnjak ima najbolje zdravstvene prednosti kada se sirov i nasjeckan pripremi 10 minuta prije obroka.

Luk može pomoći u smanjenju krvnog tlaka, također.

Drugo specifično povrće

Neko povrće sadrže specifične spojeve koji su prikazani u snižavanju krvnog tlaka. Rajčica, na primjer, sadržava najmanje sedam takvih spojeva, uključujući i gama-amino maslačne kiseline (GABA), a brokula sadrži najmanje šest spojeva koji pomažu dovesti krvni pritisak u normalu. Mrkva, također, ima najmanje osam takvih spojeva.

U tradicionalnoj kineskoj medicini, celer ima dugu povijest korištenja za snižavanje povišenog krvnog tlaka. Jesti najmanje četiri stabljike celera dnevno može proizvesti pozitivne učinke.

Zaključak

Navedeni prijedlozi mogu pomoći za mnoge slučajeve blagog-do-umjerenog visokog krvnog tlaka. Za ozbiljne slučajeve koji zahtijevaju medicinske lijekove, nakon što ste napravili promjene u načinu života i prehrambenim navikama i kada je situacija pod kontrolom, uporaba lijekova se može polako sužavati, pod nadzorom liječnika.

NoviSvjetskiPoredak.com


otok na stopalima

LETI se kod mnogih ljudi pojavljuju otoci na nogama, rukama i licu. Najčešće su bezazleni i povlače se posle raslađivanja i odmora. Ali, ako se nakupljanje tečnosti stalno ponavlja, treba proveriti šta je uzrok.

Najčešći razlog blažih otoka, naročito na nogama je slaba venska cirkulacija i venska bolest. Ali, iza ove neprijatne pojave mogu da se kriju i bubrežna insuficijencija, slabost srca, bolest štitne žlezde.
- Bubrezi su jedan od ključnih organa koji mogu da budu odgovorni za pojavu otoka - pojašnjava prof. dr Nada Dimković, sa Odeljenja za bubrežne bolesti Kliničko-bolničkog centra „Zvezdara“. - Iako često postoji dilema kog su porekla otoci i da li su u pitanju bubrezi, srce, štitna zlezda ili krvni sudovi, najjednostavnija smernica za lekare opšte medicine je da postave pitanje bolesniku da li je smanjio mokrenje i da uradi osnovni test mokraće. Ovaj test će pokazati da li u mokraći ima belančevina. Ukoliko bolesnik normalno mokri i ukoliko u mokraći nema belančevina, onda bubrezi nisu „krivac“ za otoke i potrebno je ispitivanje usmeriti u drugom pravcu.

Ako pacijent sa otocima primeti promene u količini mokraće, potrebno je hitno uraditi urološko i nefrološko ispitivanje kojim će se utvrditi ima li začepljenja mokraćnih puteva ili se radi o izostanku lučenja mokraće iz bubrega. Izlučivanje belančevina mokraćom u kombinaciji sa otokom može da ukaže na mnogobrojne bolesti poput dijabetesa, upale bubrega, sistemske bolesti vezivnih tkiva, nekih hematoloških malignih bolesti (multipli mijelom).

- Ovi otoci su bledi, testasti i prate zemljinu težu (ako je osoba pokretna, nakupljaju se na nogama) - dodaje dr Dimković. - Kako količina izlučenih belančevina raste ili dugo traje, tako se otoci povećavaju i „penju“ prema stomaku (nakupljanje vode u trbuhu) pa i plućnoj maramici i u srčanoj kesi.

Pacijenti često znaju da se zabrinu zbog malih venskih otoka, koji su posledica toplog vremena i koji posle odmora spontano prolaze, objašnjava dr Siniša Pavlović, kardiolog internista iz Kliničkog centra Srbije.

- Otoci na nogama su najčešće posledica venske staze (oslabljene venske cirkulacije) ili srčane slabosti - dodaje dr Pavlović. - I neki lekovi, kao recimo jedan od kalcijumskih blokatora (lek za pritisak) ima za posledicu otok skočnog zgloba. Pacijenti treba da znaju da kod problema s venama otoci nogu su češće jednostrani nego obostrani, dok su kod srčanih i bubrežnih problema uvek simetrični.

Kod srčane slabosti, otoci mogu da budu ne samo u nogama, već i vrlo difuzno, u genitalnom predelu i oko trbuha. Ovi simptomi su, kako kaže dr Pavlović, najčešće znak uznapredovalog srčanog oboljenja.

- Pacijenti često zbog straha od otoka dodatno smanjuju već umanjeno kretanje, što dugoročno nije dobro - navodi dr Pavlović. - Umereno kretanje ne može da šteti, uvek je od pomoći, kod venskog otoka naročito. Ipak, kod većih i otoka koji ne prolaze ni posle mirovanja najbolje je proveriti da li se iza „krije“ neka patologija, i koja.


četvrtak, 4. listopada 2018.

ricinusovo ulje

ČAK 25 BOLESTI: Uspećete da se rešite ALERGIJA i smanjite BOL u leđima!

Ricinusovo ulje je jeftin, ali nažalost ne toliko popularan lek koliko bi trebao biti. Ovaj prirodni lek ima mnoštvo pozitivnih efekata na zdravlje, a njegove primene su neograničene.
Holistička medicina često je preporučuje ricinusovo ulje za tretiranje bolesti koje su uglavnom otporne na tradicionalne terapije. Doktor Vilijam Mekgrej je detaljno opisao uspeh u lečenju različitih tegoba sa ricinusovim uljem:

1. Alergije nestaju ako popijete pet kapi ricinusovog ulja svakog jutra.
2. Rane, posekotine i masnice brzo zaceljuju kada se mažu ricinusovim uljem.
3. Masiranje stomaka sa ricinusovim uljem zadnja dva mseca trudnoće sprečava strije.
4. Ozleđeni zglob brzo zaceljuje ako ga umotate u oblog od ricinusovog ulja i ostavite preko noći.
5. Primećeno je značajno smanjenje gubitka sluha kapanjem ricinusovog ulja u uho.
6. Kataraktu možete izlečiti kapanjem jedne kapi ulja u oko pre spavanja svake večeri.
7. Primećen je nestanak pilonidalne ciste primenom obloga od ricinusovog ulja.
8. Smeđe pege se mogu izbeliti mešavinom ricinusovog ulja i sode bikarbone.
9. Olakšajte ozbiljne očne alergije utrljavanjem ricinusovog ulja u kapke pre spavanja.
10. Smanjite bol u donjem delu leđa primenom obloga od ricinusovog ulja jednom nedeljno.
11. Olakšajte hronični proliv primenom obloga na području stomaka.
12. Dnevnom primenom obloga na vratu tokom tri meseca možete ukloniti čvoriće na glasnim žicama i hroničnu promuklost.

13. Primećen je kompletan nestanak tinitusa oralnim uzimanjem 6-8 kapi ricinusovog ulja dnevno tokom četiri nedelje.
14. Hiperaktivnost može se lečiti primenom obloga od ricinusovog ulja na području stomaka.
15. Bradavice nestaju nakon četveronedeljnog mazanja ricinusovim uljem.
16. Naslage kalcijuma na tabanima nestaju kod svakodnevne masaže ricinusovim uljem.
17. Primećen je nestanak raka kože nakon nanošenja ricinusovog ulja i sode bikarbone.
18. Hrkanje prestaje nakon dvonedeljne primene obloga sa ricinusovim uljem na abdomenu.
19. Ubodi pčele brzo zacjeljuju nakon nanošenja ricinusovog ulja.
20. Rast kose možete potaknuti svakodnevnom masažom ricinusovim uljem dvadeset minuta pre šamponiranja.
21. Primećeno je brzo ozdravljenje od hepatitisa korištenjem obloga od ricinusovog ulja.
22. Gljivice na noktima možete eliminisati svakodnevnom upotrebom obloga na oboljelim mestima.
23. Korištenjem opštih obloga, može se lečiti alkoholizam.
24. Redovnom spoljnom primenom ulja mogu se ukloniti mladeži.
25. Primećeno je poboljšanje zdravstvenog stanja kod terminalne faze karcinoma korištenjem obloga sa ricinusovim uljem.

Obloga od ricinusovog ulja

Zbog snažnog delovanja na cirkulaciju ricinusovo ulje se često koristi u oblozima. Sve što vam je potrebno je hladno ceđeno ricinusovo ulje, čista gaza, plastična folija, termofor ili boca tople vode i peškir. Pre i posle upotrebe obloga kožu očistite rastvorom sode bikarbone.

Zagrejanim uljem natopite gazu i stavite na kritično mesto, prekrijte ga folijom, zatim stavite termofor, omotajte peškirom i držite minimalno sat vremena.Tokom ovog vremena opuštajte se i mirujte. Oblog možete primenjivati 40 dana. Pre svake upotrebe dodajte dovoljno ulja. Oblog uvek ugrejte pre upotrebe. Promeni li ulje boju ili miris, napravite novi oblog.


crvena djetelina

CRVENA DETELINA – KORISNA TOKOM MENOPAUZE, DOBRA ZA SRCE I KOSTI!

Crvena detelina (Trifolium pratense) je samonikla biljka koja pripada porodici mahunarki. Goveda i ostale životinje pasu crvenu detelinu. Crvena detelina je višegodišnja biljka koja obično raste u divljini na livadama širom Evrope i Azije, a takođe je doneta i u Severnu Ameriku u kojoj i danas raste. Crveni cvetovi koji se nalaze na kraju razgranate stabljike obično se suše za terapeutsku primenu.

Aktivni sastojci crvene deteline

Crvena detelina je izvor mnogih hranljivih materija, uključujući ugljene hidrate, izoflavonoide, flavonoide, kiseline, smole, eterična ulja, masti, vitamine i minerale. Detelina sadrži i obilje biljnih hormona, vitamina B1 i B3, vitamina E, vitamina C, belančevina, selena, kalijuma, hroma, fosfora, cinka i magnezijuma pa se odavna koristi za podsticanje ženske plodnosti.

Crvena detelina i kardiovaskularne bolesti

Crvena detelina može pomoći u sprečavanju srčanih bolesti na nekoliko načina. Rezultati studija na ljudima pokazuju da uzimanje crvene deteline može smanjiti nivo ‘lošeg’ holesterola (LDL) i podići nivo ‘dobrog’ (HDL) holesterola u organizmu. Pored toga, crvena detelina može dovesti do povećanog lučenja žučne kiseline. To je zato što je holesterol glavna komponenta žučne kiseline, veća proizvodnja žučne kiseline obično znači da se više holesterola koristi i manje holesterola cirkuliše u organizmu.
Crvena detelina sadrži i određene količine hemikalija poznatih kao kumarini ( hemijska jedinjenja koja imaju sladak miris, koji se lako prepoznaje kao miris nedavno pokošenog sena), koji mogu da pomognu da krv ne postane gusta i lepljiva. Kao rezultat toga mogućnost formiranja krvnih ugrušaka i arterijskih plakova je smanjena. Plakovi predstavljaju nataložene krvne ćelije, masti, i druge supstance koje mogu smanjiti ili blokirati protok krvi. Crvena detelina može da pomogne da arterije postanu jake i fleksibilne, što takođe može da pomogne da se spreči stvaranje plakova koji mogu dovesti do srčanog udara ili šloga.

Crvena detelina i menopauza

Crvena detelina se smatra jednim od najbogatijih izvora izoflavona koji su vodorastvorljive hemikalije koje se ponašaju kao estrogeni (kolektivno poznati kao fitoestrogeni).

Nekoliko studija koje su sprovođene sa ekstraktima crvene deteline ukazuju da to može značajno smanjiti valunge kod žena u menopauzi. Zato što sadrži hemikalije koje se zovu izoflavoni, koji pripadaju većoj grupi biljnih hemikalija poznatih kao fito-estrogeni. Crvena detelina se često uzima za ublažavanje simptoma predmenstrualnog sindroma (PMS). Izoflavoni su slični po svom hemijskom sastavu ženskom hormonu estrogenu, stoga, oni mogu prilepiti receptore estrogena po celom telu pogotovo u bešici, krvnim sudovima, kostima i srcu.

Brojna medicinska istraživanja potvrdila su njeno delovanje kao alternativu hormonskoj terapiji zbog toga što poseduje obilje biljnog hormona estrogena. Istraživanje austrijskih naučnika pokazalo je kako svakodnevno uzimanje 80 mg ekstrakata crvene deteline (opet izuzetno male količine ekstrakta) rezultira smanjenjem anksioznosti i depresivnih epizoda kod žena starijih od 40 godina za čak 78 posto. Za crvenu detelinu je utvrđeno takođe da povoljno utiče na smanjeni libido i suvoću materice.

Crvena detelina i osteoporoza

Kako se nivo estrogena snižava tokom menopauze, rizik da se kod žena razvije osteoporoza (značajan gubitak koštane mase) se povećava. Nekoliko istraživanja sugerišu da ekstrakt crvene deteline može usporiti gubitak koštane mase, pa čak i povećati gustinu minerala u kostima u predmenopauzi i u menopauzi kod žena. Uticaj izoflavona iz crvene deteline, može uticati i na prevenciju od eventualnog loma kostiju. Međutim, ovaj efekat jačanja kostiju nije primećen kod muškaraca i žena koje su prošle kroz menopauzu.

Crvena detelina i rak

Na osnovu tradicionalne upotrebe za lečenje raka, naučnici su počeli da proučavaju ulogu izoflavona crvene deteline u prevenciji i lečenju raka. Dokazi ukazuju da izoflavoni mogu zaustaviti ćelije raka da rastu ili ubiju ćelije raka u epruveti. Istraživači nas obaveštavaju da crvena detelina može da spreči neke oblike raka, kao što su rak endometrijuma i rak prostate.

Kod žena izoflavoni crvene deteline mogu zameniti neke prirodne estrogene, čime se sprečavaju ili ublažavaju simptomi koji su u vezi sa estrogenom, kao što su bolovi u dojkama, koji su povezani sa PMS-om. Ovaj efekat može da smanji mogućnost razvoja estrogenski zavisnog kancera endometrijuma (sluzokože materice). Pored toga, rezultati iz pregleda od skoro 1.000 žena ukazuju na to da crvena detelina može da ometa enzim koji podstiče napredovanje raka endometrijuma.

Istraživanja Američkog društva za borbu protiv raka dokazali su da izoflavonoidi crvene deteline pozitivno deluju na ćelije prostate, terajući ih da stvaraju odbrambene mehanizme protiv kancerogenih ćelija.
Ova sjajna biljka je pokazala i solidne efekte u sprečavanju razvoja benigne hiperplazije prostate, tj. benigno uvećanje prostate. Uvećana prostata može uzrokovati kod muškaraca da dožive slabo ili isprekidano uriniranje, kapanje urina posle mokrenja, ili nagon za mokrenjem čak i nakon pražnjenja.

Kako napraviti kvalitetan preparat od crvene deteline?

Potrebno vam je:
– 1L čiste votke ili čistog 40% žitnog alkohola
– oko 150 grama svežih cvetova crvene deteline (ukoliko nemate sveže mogu i sušeni)
Sastojke izblendati. Potom se smesa sipa u čistu staklenu teglu i zatvori poklopcem od metala (da nije aluminijumski ili plastični). Tegle se drže na tamnom mestu i mućkaju 2-3 puta dnevno, ukupno 14 dana. Nakon toga smesu procediti i sipati u staklenu flašu.*

*Napomena: Crvenu detelinu je najbolje da berete od 15 maja pa do 15 jula. Detelinu berite u prepodnevnim časovima (naši travari kažu kada pčele idu na ispašu) dok je još rosa prisutna na cvetovima. Gledajte da detelinu berete isključivo vedrim danima tj. najbolje vedrim danom kojem su prethodila barem dva vedra dana.

Izvor: Tinkture Dr. Šulca

utorak, 2. listopada 2018.

holesterol

POBEDITE MASNOĆU U KRVI: Šta jesti, a šta izbegavati, da vam holesterol bude prijatelj!

Nije svaki holesterol štetan, onaj male gustine (LDL) je loš, a velike (HDL) koristan. Često su promene u ishrani i načinu života dovoljne da vrate nivoe holesterola u ravnotežu
Više od polovine stanovnika Srbije ima neku hroničnu bolest, pokazuje neslavna statistika. Iza povišenog krvnog pritiska i različitih problema sa leđima, treća po učestalosti je povišena masnoća u krvi. Da biste štitili arterije od naslaga masti - ili ih čistili ako su već u problemu - moraćete da smanjite nivo holesterola u krvi. Ali nije svaki holesterol štetan, onaj male gustine (LDL) je loš, a velike (HDL) koristan. Često su promene u ishrani i načinu života dovoljne da vrate nivoe holesterola u ravnotežu, smatra nutricionista dr Slobodanka Babić.

Posebno je dobra linoleinska kiselina, koja se nalazi u hladno ceđenim uljima, ribi, orasima, semenkama i puteru od kikirikija

- Većina nas zamišlja holesterol kao vrstu masnoće, ali to je u stvari posebna vrsta alkohola koja se zove steroidni alkohol ili sterol. Vitalan je za zdravlje svake ćelije u našem organizmu. Holesterol pomaže jetri da svari masnoću i zajedno sa proteinom i lecitinom deluje na transport masti kroz našu krv. I seksualni hormoni ga sadrže u svom sastavu, a važan je i u održavanju vlažnosti kože. Toliko je značajan da ga, ako ga nema dovoljno u hrani, jetra sama proizvodi - kaže dr Babić.

Čaša vina na dan
Alkohol, bez obzira koju vrstu pijete, podiže nivo dobrog HDL holesterola. Umereno je jedna jedinica na dan za žene i dve za muškarce. Ako pijete više od toga, šteta će uveliko nadmašiti korist. Crno vino nudi dodatne dobrobiti u obliku moćnih antioksidanata koji potiču iz pigmenta kožice grožđa.

Normalno se holesterol uglavnom nalazi u ćelijama, a samo u maloj količini u krvi. Kada njegov nivo u krvi poraste, postaje štetan po zdravlje, doprinosi nastanku arteroskleroze, stvaranju naslaga na krvnim sudovima, začepljenju arterija i opterećenju srca. Ali nije holesterol jedini uzročnik zapušavanja arterija štetnim naslagama. Veliku ulogu u tome imaju i trigliceridi i ukupni lipoproteini, navodi doktorka Babić.

Masnoće u normali
- Najvažniji pristup smanjenju holesterola je zdrava ishrana i stil života. Uvođenjem zdrave ishrane sa malo zasićenih masnoća, a sa više biljne hrane (zrnasta hrana, voće povrće i mahunarke), umanjuje se opasnost od oboljenja srca i krvnih sudova. Ali problem ipak postoji jer izbegavanje jaja, mesa, mleka i mlečnih proizvoda ne mora uvek da koriguje visok nivo holesterola u krvi, jer ovu supstancu telo samo proizvodi. Ono može da odgovori na oštru redukciju holesterola tako što će da proizvede više svog - može da proizvede i do 1.500 mg holesterola dnevno, šest puta više od onoga što normalno pojedemo - upozorava dr Slobodanka Babić.

Sportski život
Žustro koračajte 30 minuta dnevno. Ili posetite teretanu i 30 minuta hodate po pokretnoj traci, ili idite na plivanje ili trčanje pre ili posle posla. Koristi od redovnog vežbanja su ogromne - smanjuju rizik od bolesti srca i šloga, kontrolišu dijabetes, povišeni krvni pritisak...

Neke etničke grupe kao sto su Masai u Africi i Eskimi imaju hranu bogatu holesterolom, a ipak imaju niske vrednosti LDL (lošeg) holesterola, tako da moraju da se uzmu u obzir i drugi faktori. Neki od tih faktora su genetski, zatim nutricioni status, stres, vežbe, kretanje, godine života, smatra naša sagovornica.

Pravilna ishrana
Umesto da potpuno izbacite namirnice bogate holesterolom, dodajte vašoj ishrani više vlakana. Za brzu eliminaciju holesterola iz tela dobar je pektin, koji se nalazi u jabukama. Za to su dobre i žitarice, kao što su ovas, ječam, proso ili heljda. Dodavanje jabuke cerealijama samo povećava efekat eliminacije.

Rafinisane namirnice bi trebalo zameniti kompleksnim ugljenim hidratima - integralnim zrnima, voćem i povrćem

- Mala količina polinezasićenih masti može da smanji holesterol u krvi za 5 do10 odsto. Posebno je dobra linoleinska kiselina, koja se nalazi u hladno ceđenim uljima, ribi (ne u ljuskarima), orasima, semenkama i puteru od kikirikija. Pomažu i namirnice bogate vitaminom B6 (piridoksinom), na primer zeleno lisnato povrće. Kako je to vitamin rastvorljiv u vodi i gubi se prilikom kuvanja, najbolje je uključiti u ishranu mnogo sirovog povrća i voća. Značajni su i proizvodi od soje - sojino mleko, kao i fermentisani proizvodi od soje bogati lecitinom, tofu (sojin sir) i tempeh (sojino meso) - objašnjava nutricionista.

Za brzu eliminaciju holesterola iz tela dobar je pektin, koji se nalazi u jabukama

Studije su pokazale da su najbolji minerali za snižavanje nivoa holesterola hrom, kalcijum, magnezijum i cink. Đumbir, ekstrakt crvenog pirinča, beli luk i pečurke šitake smanjuju holesterol i trigliceride koje proizvodi jetra. Osim toga, beli luk i razređuje krv, umanjujući tako šanse za opasne krvne ugruške, navodi doktorka.

Šta izbegavati
Dijete sa veoma niskim unosom masti smanjuju nivo korisnog HDL holesterola. Mnogi ljudi zamenjuju namirnice bogate holesterolom onim veštačkim, poput margarina, majoneza, kremova...

- Ne postoje dokazi da ove namirnice sprečavaju srčane probleme, a sadrže u sebi razne dodatke koji mogu biti predispozicija za pojavu kancera. Namirnice koje sadrže rafinisani šećer vode nezdravom nagomilavanju masti u jetri i tkivima. One smanjuju i nivo zdravog HDL i povećavaju nivo LDL holesterola. Rafinisane namirnice bi trebalo zameniti kompleksnim ugljenim hidratima - integralnim zrnima, voćem i povrćem - savetuje naša sagovornica.

Mnogi lekovi, uključujući steroide i kontraceptivna sredstva, mogu da povećaju holesterol i trigliceride i da unište hranljive sastojke potrebne za održavanje normalnih nivoa. Suvišne količine proteina i kuvane hrane mogu takođe da unište hranljive sastojke koji kontrolišu holesterol.

- Faktor koji diže nivo lošeg holesterola je i stres, što je jedan od razloga zbog kojeg je izbegavanje stresa toliko značajno - navodi nutricionista Slobodanka Babić.


zašto bolujemo?

ZAŠTO DANAS, U VREME NAJSAVREMENIJE MEDICINE, IMAMO TOLIKO BOLESNIH LJUDI?

Zar ne bi trebalo da se živi duže I zdravije?
Dok sam radila kao lekar u Kuvajtu, primetila sam da pacijenti kojima prepišem neki lek dolaze za nekoliko nedelja sa drugim simptomima koji su bili navedeni kao negativno dejstvo tog leka. Kada bi dobili lek za te nove simptome, vraćali su se sa trećim simptomima koji su bili posledica drugog leka. Što su više lekova koristili, bili su sve bolesniji. Zapitala sam se, da li je način lečenja koji mi lekari primenjujemo zaista ispravan i jedini? Da li je negde na tom putu medicina zastranila i umesto da lečimo, nanosimo još veću štetu bolesnim ljudima? Kada je moja svekrva primila vakcinu protiv gripa, ubrzo se razbolela i na žalost umrla godinu i po posle primljene vakcine, krenula sam u istraživanje prirodnih načina lečenja i došla do zapanjujućih otkrića. Za moju svekrvu je nažalost bilo prekasno ali ta saznanja su kompletno promenila moje shvatanje medicine i rezultate toga bih želela da podelim sa vama. Ova jednostavna i lako primenljiva saznanja su mnogim ljudima pomogla da se izleče od mnogih, čak i od takozvanih “neizlečivih” bolesti.

Živimo u vremenu mitova
Kada je Đordano Bruno rekao da je Zemlja okrugla, spalili su ga na lomači jer se tada smatralo da je Zemlja ravna ploča. Takođe danas imamo mitove u ishrani da je meso neophodno za život čoveka iako trećina čovečanstva hiljadama godina ne jede meso i zdraviji su od onih koji ga jedu. Takođe, mit o kalcijumu koji nas savetuje da pijemo mleko da bi smo imali jake kosti, iako znamo da krava ima veoma snažne kosti i rogove, ima kalcijuma u mleku u izobilju a ne pije mleko. Još uvek se hranimo onako kako nalažu pogrešne piramide ishrane po školama i bolnicama iako već dugo postoje dokazi o štetnosti takve visoko proteinske hrane.

O čemu se tu radi?
Mnogobrojne studije dokazuju da čovek nije mesojed. Ukoliko uporedimo digestivni trakt čoveka i životinja mesojeda i biljojeda, videćemo da čovek spada u grupu biljojeda po svim karakteristikama. Lav je brz i može uhvatiti antilopu u trku, ima kandže kojima hvata plen i kida meso oštrim zubima. Čovek, kao i biljojedi ne mogu uhvatiti životinju u trku, nemaju kandže i imaju ravne kutnjake. Probajte da skočite na kravu, odgrizete parče mesa i biće vam jasno da nismo opremljeni za ubijanje. Mesojedi imaju kiselinu u ustima gde započinje varenje mesa, 20 puta jaču kiselinu u stomaku i veoma kratka creva kroz koja prođe za nekoliko sati digestirano. Ljudi i životinje biljojedi sa druge strane nemaju kiselinu u ustima, imaju veoma slabu kiselinu u stomaku koja ne može variti meso tako da dolazi do raspadanja a ne varenja. Takođe, imaju veoma duga creva tako da meso ostaje u stomaku 72 sata, sto je 3 dana. Ostavite parče mesa 3 dana na sobnoj temperature i videćete sta se dešava u stomaku.

Produkti raspadanja tog mesa ce se resorbovati u telo i mogu izazvati rak i mnoge druge bolesti. Meso koje se nalazi po prodavnicama je odavno u procesu raspadanja ali se veštačka boja održava ugljen monoksidom kojim se prska. U mesu se takođe nalaze hormoni koji se životinjama na farmama daju da bi brže dostigle težinu za prodaju i donele više novca. Odgajivači profitiraju duplo smanjujući period ishrane životinja a ti hormoni završavaju u nama, kreirajući mnoga oboljenja, kao što su rak prostate i dojke ali i rani pubertet kod dece tako da danas imamo decu koja već u 5-6 godina dobijaju prve karakteristike puberteta.

Šokantno je da je 60% smrtnosti u Srbiji posledica kardiovaskularnih bolesti koje su pre svega izazvane pogrešnom ishranom životinjskim proizvodima. Retko će vam to neko jasno i jednostavno objasniti ali radi se o sledećem: Masnoće iz mesa i mleka zapušavaju krvne sudove i ako se taj krvni sud nalazi u srcu, doći će do infarkta ako se nalazi u mozgu, doći će do moždanog udara. Jednostavno i ubojito. Međutim, već za par nedelja na sirovoj hrani, masne naslage se tope, bolesti nestaju i podmlađujemo se. Ovo sam videla na mnogobrojnim primerima u praksi.

Šta je onda naš lek, šta trebamo jesti pitate se? Lek je vrlo jednostavan i delotvoran. Ono što hranu čini hranom je Sunčeva energija uskladištena u njoj. Sunce daruje život svom organskom životu na Zemlji. Sunčeva energija se transformiše fotosintezom u biljkama i tako dobijamo sekundarni izvor energije. Kada jedemo meso, mi takođe uzimamo Sunčevu energiju ali trećerazrednu, transformisanu kroz biljke životinje što ukazuje da je meso siromašan izvor energije, dok su Sunce i biljke čišći i bogatiji izvori energije. Nekada su ljudi živeli u skladu sa Suncem. Ustajali su sa Suncem i vraćali se u svoje kuce tek kada bi Sunce zašlo. Danas se ljudi plaše i kriju od Sunca, mažu štetne kreme na kožu koje mogu izazvati rak i blokiraju da zdravi Sunčevi zraci dođu do kože, nose naočare za Sunce i spavaju kada je Sunce visoko na nebu. Da bi se napajali Suncem, treba mu prvo dozvoliti da uđe u naše oči i aktivira žlezde hipofizu i epifizu koje se nalaze iza očiju i aktiviraju se svetlošću. Trebamo se izlagati što više Suncu u jutarnjim i večernjim satima i ne nositi naočare za Sunce.

Posle Sunca, sledeći čist izvor energije su žive nekuvane biljke, jer se kuvanjem hrana ubija i životna snaga nestaje. Ako posadimo pečenu jabuku, iz nje ništa neće izrasti jer u njoj nema života, ali ako posadimo sirovu jabuku, iz nje ce izrasti prelepo drvo koje ce roditi hiljade drugih plodova. Živa hrana će nam dati život dok nešto što je mrtvo će nam samo oduzeti životnu snagu i naše telo ce početi da stari i umire. Umorni smo i pospani kada jedemo kuvanu – mrtvu hranu. Nasuprot tome, kada jedemo živu – sirovu biljnu hranu, osećamo se osveženi i odmorni. Samo život može dati život! Loša ishrana, nedostatak Sunca i sveže vode je jedan od glavnih uzroka mnogih bolesti. Pravilna ishrana, detoksikacija i Sunce mogu lečiti hronične bolesti cak i terminalne poput raka.

Slika govori hiljadu reči pa vam toplo preporučujem da pogledate dokumentarni film Joe Cross-a „Fat, Sick and Nearly Dead“ koji je godinama bezuspešno lečen savremenom medicinom. Promenivši metod on se sam za 2 meseca izlečio od gojaznosti i mnoštva bolesti i to sirovom biljnom hranom i fizičkom aktivnošću. Za 60 dana ne samo da se potpuno izlečio nego se i podmladio za bar 10 godina. Pogledajte i klip na youtube o vitalnoj 70 godišnjoj „baki“ koja se hrani sirovom biljnom hranom i izgleda kao da joj je 30 dok je njen suprug bolestan i tipičan predstavnik 70 godišnjeg starca..

dr Slađana Velkov