Često i temeljno pranje ruku je jedan od najboljih načina da se spreči širenje zaraze, kao što je novi Korona virus (COVID-19). Ali, ako vi ili vaše dete imate ekcem (atopijski dermatitis), često pranje ruku može dovesti do suve i ispucale kože, praćene svrabom, oštećenjima, a moguće i infekcijom.
-Kako onda da osobe sa ekcemom zaštite kožu, a da se istovremeno štite od zaraze?
Svetska zdravstvena organizacija i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti preporučuju često pranje ruku, i to sapunom, vodom ili gelovima za ruke na bazi alkohola, kao meru protiv zaraze virusima.
-Šta se onda preporučuje osobama sa atopičnom kožom, kako da spreče pojavu ekcema, a da ujedno održavaju redovnu higijenu ruku?
U praksi se pokazalo da je manje štetno prati ruke sapunom nego sredstvima za dezinfekciju (gelovima za suvo pranje ruku), naročito ukoliko odmah nakon pranja hidrirate ruke odgovarajućom zaštitnom kremom.
Nanošenje kreme odmah nakon pranja ruku može u velikoj meri sprečiti isušivanje kože.
-Da li postoje određeni tipovi sapuna koje bi osobe sa ekcemom trebalo da izbegavaju? Da li je bezbedno koristiti sapune za suvo pranje ruku?
Mnoga antiseptička i antibakterijska sredstva su isuviše gruba za kožu. Redovno korišćenje ovih sredstava može dovesti do gubitka proteina iz epidermisa (gornjeg sloja kože), čime se oštećuje kožna barijera i time raste rizik od infekcije.
Osobe sa atopijskim dermatitisom su u većem riziku od oštećenja na koži. Njima će možda značiti pranje ruku sa losionom koji sadrži anibakterijske sastojke kao što su hloreksidin ili benzalkonijum hlorid. Treba pritom imati u vidu da su sredstva za higijenu ruku koja sadrže ove biocidne sastojke manje efikasna nego gelovi na bazi alkohola, bar kada je u pitanju aktuelni virus.
Ipak, ako redovno hidrirate kožu adekvatnim kremama, povremeno korišćenje sredstava za čišćenje ruku na bazi alkohola, ne bi trebalo previše da naruši integritet kože.
-Na koji način osobe sa ekcemom mogu pravilno da održavaju higijenu?
U suštini, antiseptični sastojci nisu neophodni za temeljnu higijenu ruku ukoliko sprovodite pravilnu tehniku, odnosno perete ruke bar 20 sekundi, toplom vodom (ne previše toplom, jer se dodatno može pogoršati stanje kože).
Sa druge strane, često pranje ruku, makar i samo vodom, skida sa kože prirodna ulja i može isprovicirati pojavu ekcema.
Samo adekvatna hidratacija kože nakon svakog pranja može umanjiti isušenost kože. A samim tim ublažiti nastanak ekcema.
Postupak nege ruku
Nakon pranja ruku, trebalo bi da osušite kožu sa papirnim ubrusom ili maramicom. Sušite ruke tapkanjem, pre nego trljanjem, jer je ovaj način manje traumatičan za kožu. Kada je koža skoro potpuno suva, obilno nanesite kremu po celoj površini šaka.
Osobama sa ekcemom može mnogo da pomogne korišćenje specijalizovanih sapuna ili losiona za atopičnu kožu. Bitno je da se nakon pranja ruke dobro isperu, osuše tapkanjem, a zatim nanese hidrantna krema.
Kada koristite gel za suvo pranje ruku, nakon čišćenja ruku takođe nanesite hidratantnu kremu.
Ukoliko dođe do pogoršanja ekcema, redovno korisitite specijalizovane protivupalne kreme.
-Ako šake kod osoba sa ekcemom postanu suve i ispucale, da li treba da se obrate doktoru? Kako da izbegnu pogoršanje i infekcije?
Zdrav integritet kožne barijere je važan aspekt higijene ruku. Ljudi koji su skloni ekcemima ili drugim oblicima atopijskog dermatitisa, zbog preterane upotrebe sapuna i vode, bi trebalo da redovno koriste emolijentne kreme kako bi održali kožnu barijeru i izbegli pojavu ekcema.
Postoje posebno formulisani emolijansi za bebe i decu. Ove formule obnavljaju masni sloj na koži i ponovo uspostavljaju i održavaju kožnu barijeru, a takođe smanjuju i osećaj svraba i irtacije.
Ipak, ako nastupi akutna upala, i primetite kod deteta pečate koji cure, nemojte koristititi nikakve preparate bez konsultacije sa dermatologom. Doktor će prepisati odgovarajuću topijsku terapiju kojom će se smanjiti upala.
-Šta još mogu da preduzmu osobe sa ekcemom?
Dobar savet osobama koje su osetljive na određene vrste sapuna, da sa sobom nose onaj sapun koji najviše odgovara njihovoj koži, kao i kremu koju će moći odmah nakon pranja da nanesu.
S obzirom na trenutnu situaciju veće opasnosti od zaraze, trebalo bi dodatno voditi računa o sledeće dve stvari:
Temeljno pranje ruku pre korišćenja kreme, kako se sam proizvod ne bi kontaminirao.
Česta dezinfekcija samih pakovanja (kutija ili tuba u kojima se nose sapuni i kreme), jer pakovanja mogu biti prenosioci mikroba.
-Ekcem na licu provocira moje dete da često dodiruje lice. Kako ovo da sprečim?
Mnoge osobe dodiruju lice više nego što su toga svesni. Postoje tehnike koje mogu pomoći da se to dodirivanje bar u velikoj meri umanji.
Efikasne mogu biti i hladne obloge preko iritiranih područja na koži, koje mogu pomoći kod osećaja svraba.
Pored toga, trudite se da održavate detetove ruke čistim.
-Da li Korona virus može dospeti u organizam kroz pukotine na koži?
Ovo još uvek nije sasvim poznato. Osnovni način transmisije Korona virusa je kapljičnim putem, direktno ili indirektno, kroz usta, oči ili sluzokožu nosa.
Iako virus verovatno na ovaj način neće dospeti u organizam, daleko realnija opasnost jesu bakterijske infekcije.