Zdravlje žena nakon pedesete
Neka zrele godine budu odraz vašeg zdravlja i vitalnosti! Brinite o sebi i uživajte u životi, bez bolesti i tegoba...
Zašli ste u šesto desetljeće svojeg života, one zlatne srednje godine. To je doba u kojima su žene prošle kroz menopauzu, što može značiti početak velikih fizički promjena, od sklonosti debljanju, osteoporoze i brojnih drugih zdravstvenih problema koje se javljaju zbog određenih genetskih predispozicija, ali i predispozicija koje su uvjetovane stilom života.
Zato je vrlo važno da u tim godinama, ako niste do sada počnete voditi više brige o svojem zdravlju, kako ga održati, pa čak i poboljšati. Imajte na umu da će se manje i veće bolesti zbog godina u koje zalazite nekako sve više „lijepiti“ na vas. Poduzmite sve što je u vašim mogućnostima i moći da vodite dug, zdrav i sretan život.
Vježbajte redovito u okviru svojih mogućnosti, ali opet nemojte se bojati pomicati svoje granice. Tijelo itekako možete istesati i dovesti u formu.
Nutritivne potrebe
Što se tiče nekih normalnih nutritivni potreba, ništa se ne mijenja u odnosu na druge mlađe osobe. No, primjerice stručnjaci preporučuju više konzumacije voća i povrća, koje je bogato antioksidansima i drugim fitokemikalijama, te sprečavaju stvaranje ozbiljnih bolesti kao što rak, te pomažu u izbacivanju štetnih tvari iz organizma, koje u suprotnom oslabljuju i postaruju organizam, posebno kožu, srce i krvne žile. Pojedite najmanje pet vrsta različitog voća i povrća dnevno. Najbolje bi bilo kada bi se vaša prehrana sastojala od jedne trećine voća i povrća, jedne trećine cjelovitih žitarica i jedne trećine mesa.
Stop masnoj hrani
Jedite što manje masnu hranu. Klonite se masnog mesa i mesnih prerađevina, te kuhajte na malim količinama maslinovog ulja.
Smanjite konzumaciju punomasnih mlijeka i mliječnih prerađevina, jaja, sira i općenito masne hrane sveukupno. Ona, osim što može uzrokovati bolesti srca i krvožilnog sustava te visoki krvni tlak, može biti uzročnik raka pluća, crijeva, rektuma, dojki, endometrija. Također, prevelika količina masne hrane će uzrokovati nakupljanje masnoće u tijelu, te povećanje tjelesne mase.
Uživajte u malo alkohola
Svima je poznato da je alkohol dobro konzumirati u manjim, odnosno umjerenim količinama i to vrijedi za sve dobi. Preporučuje se dva decilitra crvenog vina dnevno, nakon obroka, koje u sebi sadrži prirodne antioksidanse i minerale koji mogu pomoći u smanjenju rizika pojave začepljenja krvnih žila i pojave raka. Uz bok crnom vinu su piva i šampanjac koji isto mogu pomoći svojim nutritivnim vrijednostima. Pijenje primjerenih količina alkohola može isto postati način zdravog života. U suprotnom može izazvati velike zdravstvene probleme.
Manje soli, začinjeniji život
Smanjite unos soli, posebno kada je u pitanju procesuirana hrana. Pripremajte hranu s manje soli. Začinite hranu s više drugih začina i umacima.
Drveno pijte najmanje 1,5 litri vode, po mogućnosti dvije litre, ljeti čak i više. Voda će ubrzati vaš metabolizam, pomoći vlaknima iz hrane u obavljanju svojeg posla, a i tijelo će ostati uvijek hidratizirano što će pomoći u vašem vanjskom izgledu.
Nemojte zaboraviti nikako na redoviti unos zdravih bakterija, koji će pomoći u zdravlju vaše crijevne i vaginalne mikroflore, ali i općenitom zdravlju i očuvanju imuniteta. Uzimajte iz putem različitih vrsta jogurta ili pripravcima probiotika u ljekarnama.
Dajte plućima oduška
Prestanite pušiti! Znamo da je ovo lakše reći nego učiniti, ali nakon nekoliko desetljeća udisanja katrana i nikotina, vrijeme je da svojem tijelu date novu priliku da živi bez tih štetnih sastojaka. Učinite to za svoje zdravlje i duži život. Ne trebamo ponavljati štetne utjecaje pušenja, oni pišu na kutijama od cigareta.
Što ženskom tijelu treba?
Ženama se nakon menopauze preporučuje dodatni unos određenih vitamina i minerala koji su potrebni tijelu. Najbolje je kada biste barem polovicu ove količine unosili putem zdrave hrane, no kako biste bili sigurni da vaše tijelo dobiva sve što mu je potrebno, preporučuje se uzimanje dodataka prehrani koji bi trebali sadržavati ove vitamine i minerale.
Evo koje se dnevne količine preporučuju:
Vitamini:
1. Vitamin A (800 mikrograma)
2. Vitamin E (8 miligrama)
3. Vitamin K (65 mikrograma)
4. Vitamin C (60 miligrama)
5. Vitamin D (10-15 mikrograma)
6. Vitamin B6 (1,5 miligrama)
7. Vitamin B12 (2,4 mikrograma)
8. Niacin (14 miligrama)
Minerali:
1. Jod (150 mikrograma)
2. Željezo (10 miligrama)
3. Cink (12 miligrama)
4. Selen (55 mikrograma)
5. Kalcij (1200-1500 miligrama)
6. Magnezij (300 miligrama)
7. Kalij (1,8 -5,6 miligrama)