Koristi kokosa, kokosovog ulja i vode
Kokosov orah je plod kokosove palme, a kokosova palma (Cocos nucifera) spada u drvenaste biljke i rasprostranjena je u tropskim krajevima, pogotovo na obalama i otocima Tihog i Indijskog oceana. Visina kokosove palme može da bude od 7 do 30 metara a na njenom vrhu se nalazi kruna od dugog pernatog lišća, čija veličina se kreće od 3 do 7 metara. Kokosov orah se sastoji od nekoliko slojeva od kojih imamo vanjski, dlakavi, tamnosmeđi koji je tvrd, a na dnu se nalaze tri rupe koje mogu da podsjećaju na lice majmuna.
Dugačak je negdje oko 5 do 20 centimetara, unutra odmah iza tamne ljuske nalazi se još jedan sloj guste bijele jezgre. Nakon ova dva sloja dolazimo do šupljine kokosovog oraha u kojoj se nalazi tekućina zvana „kokosovo mlijeko“.
Kokos se konzumira u nekoliko oblika – sirov, mlijeko, voda i ulje.
Kod kokosovog ulja iako je riječ o zasićenoj masnoći (koja je ustvari laurinska kiselina), ona nije loša za srce. Djevičansko kokosovo ulje, za razliku od drugih zasićenih masnoća, ne sadrži nikakav holesterol niti utječe na povećanje razine holesterola u vašoj krvi. aurinska kiselina koja se nalazi u kokosovom ulju, spada u onaj tip masti koju ljudsko tijelo brzo upija i pretvara je u energiju. Ovo ulje također sadrži minerale poput željeza i cinka, zbog svog sastava ulje je vrlo stabilno, sporo oksidira pa mu je rok trajanja duži od ostalih biljnih ulja koja sadrže veliku količinu nezasićenih masnih kiselina. Ulje kokosa je bogato laurinskom kiselinom koja je srednji lanac masnih kiselina i smatra se da je baš ova kiselina zaslužna za većinu pozitivnih efekata kokosovog ulja. U ulju kokosa je sadržano 50% laurinske kiseline, koju također nalazimo i u majčinom mlijeku. Sama usporedba kokosovog ulja sa majčinim mlijekom nam daje predodžbu koliko je ustvari to ulje zdravo.
Kokosovo ulje posjeduje također i antibakterijska svojstva, laurinska kiselina koja je prisutna u kokosovom ulju, prema nekim studijama pokazuje značajno djelovanje na gram-pozitivne i gram-negativne bakterije, kao što su Staphylococcus aureus, Streptococcus spp. i Enterobacter spp.
Dokazano je da kokosovo ulje sadrži fitosterole, koji su navodno zaslužni za protuupalno i regenerativno svojstvo ulja, te ga stanovnici tropskih područja koriste za iscjeljivanje od opekotina od sunca ili kod oštećenih i popucalih bradavica kod dojilja.
Djevičansko kokosovo ulje je bogat izvor laurinske kiseline koja se ako je biosintetizirana u tijelu pretvara u monolaurin, tvar koja djeluje protiv lipidnih virusa, bakterija gljivica. Ovo ulje se smatra „najzdravijim uljem na svijetu“. Također je jedno je od najboljih ulja za kuhanje i prženje i to zbog svoje jedinstvene molekulske strukture. Pri visokom zagrijavanju kokosovo ulje za razliku od maslinovog ulja zadržava sve svoje pozitivnosti te hrana ostaje ukusna. Kokosovo ulje također pomaže radu štitnjače, te ga možemo koristiti za liječenje ili ublažavanje različitih zdravstvenih tegoba, kao što je primjerice hipoglikemija, bolovi u zglobovima, imunitet, niska tjelesna temperatura, prekomjerna težina, PMS, zadržavanje tekućine/nadutost, netolerancija na toplinu/hladnoću, lomljivi nokti, hladne ruke/noge, depresija, razdražljivost, nepravilna menstruacija, umor, oslabljena seksualna želja itd.
Ulje kokosa može da potakne funkciju štitnjače i pojača je i do 20%, tako da dolazi do ubrzavanja metabolizma što rezultira gubitak kilograma. Dokazano je da kokos ima i antikancerogena svojstva koja naročito pomažu u borbi protiv raka debelog crijeva i raka dojke. Sve to zbog ulja koje zahvaljujući svojim svojstvima, kroz samo čišćenje sustava čisti tijelo od infekcija.
Kokosova voda je postala nova sportska voda. Kokosova voda se nalazi unutar kokosa koji je još zelen, i ne treba je miješati sa onom tekućinom koja se nalazi unutar jednog zrelog kokosa jer ona tekućina u zrelom kokosu je voda koja se apsorbirala u „meso“ od kokosa i tako je došlo do pojave kokosovog mlijeka. U konzumiranju kokosove vode imamo razne prednosti, pored što je prirodna sadrži nisku količinu ugljikohidrata, masti i šećera. Kokosova voda pomaže u detoksikaciji, u borbi protiv virusa, čisti probavni trakt, smanjuje rizik od raka, kontrolira dijabetes podiže metabolizam i podstiče proces mršavljenja itd. To je prirodni izotonični napitak, koji sadrži istu razinu elektrolita kao i naša krv. Sadrži više hranjivih sastojaka od punomasnog mlijeka a ima manje masnoće i nema holesterola, zdravija je od narančinog soka a ima mnogo manje kalorija,bolja od prerađenog mlijeka za bebe jer sadrži laurinsku kiselinu, koja je prisutna u majčinom mlijeku, univerzalni je donator jer je identična ljudskoj krvnoj plazmi. Ova voda vjerojatno spada i u najbolju prevenciju mamurluka, te je najbolje nakon što popijete čašicu ili dvije previše poželjno popiti jednu čašu kokosove vode pred spavanje.
Kokosovo ulje možete da koristite općenito za regulaciju tjelesne težine i zatvor, uzmite jednu kašičicu (15ml) tri puta dnevno pola sata prije obroka. U ostalim slučajevima možete da ga koristite u bilo koje doba dana, možete ga nanijeti na kožu ili kosu. Nemojte da pijete djevičansko kokosovo ulje koje označeno kao masažno jer sadrži esencijalna ulja koja su dodana radi mirisa. Kokosovo ulje možete da koristite dok kuhate ili pržite jaja ili meso, a također možete dodati jednu kašičicu u kafu ili čaj.