srijeda, 2. siječnja 2019.

nadutost

Riješite se nadutosti u trbuhu uz ove savjete

Nadutost u stomaku je problem koji u jednakoj mjeri pogađa i muškarce i žene. Kod nadutosti imamo stalan osjećaj zasićenosti u trbuhu, a uzroci mogu biti različiti, poput zadržavanja zraka, nakupljanja tekućine ili višak masti na trbuhu.

Najčešći uzrok nadutosti u stomaku je prepunjenost želuca i crijeva. Pretjerana konzumacija hrane, a osobito one koja sadrži velike količine rafiniranih ugljikohidrata i masnoća (torte, biskviti, pite) može uzrokovati pojavu vjetrova. Nadutost crijeva većinom je posljedica pretjeranog konzumiranja nezdravih namirnica, međutim može se pojaviti i kao posljedica pretjerane konzumacije vlakana.

Nadutost želuca većinom je posljedica konzumiranja masnih namirnica koje se teško probavljaju a samim time i  duže zadržavaju u želucu. Drugi uzroci nadutosti trbuha su:

Zadržavanje velikih količina tekućine u organizmu
Gastroenteritis
Preosjetljivost na određenu hranu
Zatvor
Sindrom iritabilnog crijeva
Celijakija
Intolerancija na laktozu
Čir na želucu
Zaraza kandidom
Velik broj žena od nadutosti u trbuhu može patiti neposredno prije ili tijekom mjesečnice. Radi se o hormonalnim promjenama koje potpomažu zadržavanje tekućine. U nekim situacijama nadutost mogu uzrokovati i bolesti srca, bubrega, jetre ili pak ciste na jajnicima,

Prevencija u slučaju nadutosti

Za rješavanje problema nadutosti potrebno je prije svega poštivati mjere prevencije koje će vam pomoći ne samo kod suzbijanja nadutosti već i kod cjelokupnog utjecaja na zdravlje.

Velik broj industrijski proizvedenih jela sadrži mnogo soli ali i drugih izvora natrija – stoga nastojte uvijek pripaziti na sadržaj namirnica koje konzumirate.
Izbjegavajte mesne prerađevine (šunka, slanina, kobasica, usoljena govedina, kockice za juhu, ekstrakte kvasca te slane štapiće).
Uvijek kupujte namirnice s niskim udjelom soli. S niskim udjelom soli možete potražiti namirnice koje ste i prije svakodnevno koristili: kruh, žitarice, konzervirano i zaleđeno povrće, maslac i razne namaze.
Nemojte kuhati povrće u slanoj vodi.
Nemojte dodavati sol i druge slane proizvode kada kuhate kod kuće ili namirnicama koje su vam već na tanjuru.
Nastojte jesti nekoliko manjih obroka dnevno.
Svaki zalogaj dobro prožvačite i nastojte ne pričati dok jedete, kako se ne biste nagutali zraka.
Izbjegavajte gazirane napitke.
Nikada tijekom obroka nemojte piti, jer tekućina razrjeđuje želučanu kiselinu i probavne enzime pa se prolaz hrane kroz organizam znatno usporava.
Izbjegavajte namirnice s mnogo škroba kao što su krumpir i razne tjestenine u istom obroku u kojem jedete bjelančevine ili voće.
Izbjegavajte veće količine mahunarki, masne hrane te sirovog povrćamogu povećati količinu plinova u crijevima.
Ako sumnjate da ste preosjetljivi na neke namirnice, nastojte smanjiti njihovu upotrebu ili ih prestanite u potpunosti konzumirati.
Hranite se namirnicama laktobacile primjerice jogurti acidofil.
Hranite se namirnicama koje su bogate vitaminima B6 i E, magnezijem, esencijalnim masnim kiselinama.
Nastojte ne žvakati gume za žvakanje jer prilikom žvakanja gutate i zrak što povećava rizik od nadutosti.
Više o nadutosti doznajte u našem tekstu: Vjetrovi u crijevima i nadutost – što ih uzrokuje i jesu li razlog za brigu?

Nadutost crijeva – prirodni lijek

Donosimo vam niz prirodnih metoda i lijekova koje možete upotrijebiti u borbi protiv nadutosti.

Lezite na leđa i stavite jednu ruku (desna ruka za žene, lijeva ruka za muškarce) iznad pupka. Stavite drugu ruku preko prve. Zatim raditekružne pokrete oko pupka. Učinite to 100 puta. Zatim ponovite još 100 puta, ali u suprotnom smjeru.
Čaj od metvice oslobađa osjećaja nadutosti i uklanja neugodne plinove iz vašeg probavnog sustava. Neka ispijanje ovog čaja postane dio vašesvakodnevne rutine i u vrlo kratkom roku riješit ćete se ovog neugodnog osjećaja.
Pokušajte u prehranu ubaciti što više namirnica koje su bogate vlaknima. Od voća najviše bi trebali konzumirati jabuke, banane, naranče i jagode, a od povrća jedite što više mrkve i brokule. Nekad nadutost može biti uzrokovana zadržavanjem tekućine te iako zvuči kontradiktorno, ispijanjem više vode se zapravo možete boriti protiv toga! Kad pijete više vode, vaše tijelo otpušta tekućinu, što bi moglo dovesti do manje nadutosti.
Peršin pomaže u regulaciji probave i umiruje grčeve i plinove. Možete ispijati čaj od svježeg ili sušenog peršina ili ga jednostavno koristiti kaozačin u prehrani.
Đumbir sadrži protuupalna i antibakterijska svojstva, tako da je odličan zaublaživanje bolova u trbuhu i nadutost.
Kako biste spriječili nastajanje vjetrova, u prehrani koristite začine poputkajenskog papra, kardamoma, đumbira i kima.
Opustite se u toploj kupki kojoj ste dodali tri kapi ulja crnog kima i tri kapi ulja komorača.