srijeda, 6. veljače 2019.

aronija - recepti

ARONIJA: Sok trpke biljke koji će izliječiti gotovo sve probleme u organizmu

Trpki i kiseli okus biljke koja izgledom podsjeća na ribizl potpuno je podnošljiv kada shvatite koliko dobroga nosi.
Aronija je biljka koja raste u kontinentalnoj hrvatskoj krajem proljeća, a sazrijeva početkom jeseni. Otporna je na hladnoću čak do -47°stupnjeva, kao i na razne štetočine radi čega se za nju ne koriste nikakvi pesticidi. Aronija sok jedan je od najljekovitijih koji možete piti za gotovo sve probleme u organizmu.

Ljekovita svojstva aronije

Kao skoro sve voće i povrće, aroniju je najbolje konzumirati sirovu jer se tako najmanje gube njena ljekovita svojstva. Koristi se za izradu soka, marmelada i džemova, pa čak i čaja i kompota. Kiselkasta je i ostavlja trpki okus u ustima, a izgledom podsjeća na ribizl.
U mnogim dijelovima svijeta ovo voće zbog svojih ljekovitih svojstava svrstava se u ljekovito bilje. Cijeđeni sok od aronije bogat je:

antioksidansima
flavonoidima
mineralima
folnom kiselinom
vitaminima B, E i C

Kako ima visok udio antioksidansa i vitamina, odlična je za vrijeme prehlada i upala jer djeluje antiupalno, antibakterijski i antivirusno. Radi antioksidansa antocijana jačat će imunitet, smanjiti rizik od raka i usporiti starenje. U probavi će također dobro djelovati smirujući grčeve i bolove, kao i smanjiti upalu sluznice i proljev. Zato će se ona naći u raznim proizvodima za mršljavljenje jer pomaže održavanju težine. Aronija sok je poznat po tome da spušta nizak tlak i loš kolesterol pa će tako pomoći ljudima koji imaju problema s kardiovaskularnim bolestima. Poticat će i stimulirati rad jetre, mjehura i bubrega.

Aronija – sok, čaj i desert na domaći način

Kako bi napravili domaći sok od aronije, bit će vam potrebno:

2 kilograma aronije
1 litra vode
500 grama šećera
sok od 1 ili 2 limuna

Priprema:
Vodu pomiješajte sa šećerom i stavite na vatru da zavrije. Bitno je da ovu smjesu miješate sve dok je na vatri kako ne bi zagorjela. Kada zavrije u nju ulijte 2 kilograma očišćenih bobica aronije. Miješajte cijelo vrijeme dok i ta voda ne zavrije. Dok miješate, pokušajte što više pritiskati bobice kako bi što više soka izašlo iz njih. Ostavite da se ohladi.
Procijedite smjesu i stavite ponovno na vatru da zavrije. Kada je gotovo ubacite sok od limuna, pomiješajte i stavite u staklene bočice. Ovaj sok treba držati na hladnom mjestu. Pije se razrijeđen s malo vode.

Čaj od aronije
Kako bi radili čaj od aronije trebat će vam njeni osušeni listovi. Kao i kod drugih čajeva, suhe listove prelijte s vrućom vodom, ocijedite i ostavite da stoji do 10 minuta. Pijte ga u malim gutljajima.

Palačinke s aronijom

Potrebni sastojci:
(3 jaja)
1/3 šalice mlijeka
1/3 šalice zobene kaše
1/3 sušenih bobica aronije
1/2 čajne žlice cimeta
1 čajna žlica ulja

Priprema:
Prvo pomiješajte jaja da se dobro zapjene pa dodajte ostale sastojke. Ako je potrebno, dodajte malo više mlijeka kako bi smjesa bila više kompaktna. Ispecite palačinke na malo ulja. Pri završetku palačinke možete poslužiti s džemom od aronije ili svježim aronija bobicama.