Odlična za liječenje mnogih tegoba, a posebice kod tegoba s unutrašnjim organima, organima za disanje i urogenitalne organe.
Majčina dušica se naziva i drugim imenima kao što su babina duša, bakina dušica, bukovica, vrisak, divlji bosiljak, materka, prpriš i čabrac. Njena se ljekovita svojstva mogu koristiti u eteričnim uljima, čajevima te kroz inhalaciju.
Dostupna baš svima
Ova biljka raste kao omanji grm visine od 20-30 centimetara i to na sunčanim područjima, kamenjarima, na suhim šumskim rubovima i livadama. Voli sunce i potrebno joj je puno svjetla. Posebno voli toplu zemlju. Raste u obliku grma s odrvenjenim podankom iz kojeg rastu mnoga mala stabalca na kojima se nalaze tamnoružičasti ili grimizni cvjetovi. Listići su uski, slični obliku elipse i sivo – zelene boje, a peteljke su im kratke. Cvjetovi su jakog ugodnog mirisa. Iz tog razloga se majčina dušica često sadi pored ruža i drugih biljaka koje su osjetljive na uši – svojim intenzivnim mirisom ih tjera. Kada se bere ne smije se čupati, već škarama rezati gornja polovica lisnatih grančica u cvijetu. Bere se u svibnju, lipnju, srpnju, kolovozu i rujnu.
Ljekovitost majčine dušice
Na ovoj biljci se ljekoviti sastojci nalaze u listu i cvijetu majčine dušice. Pomaže kod mnogih tegoba radi svojih ljekovitih sastojaka, kao što su:
eterična ulja
timol
gorke tvari
flavonoidi
karvakrol
Pomoći će kod psihičkih i fizičkih funkcija organizma, a neke od njih su:
neurološki problemi
depresija
alkoholizam
stimuliranje seksualne želje
plućnih bolesti – bronhitis, astma, tuberkuloza
poticanje iskašljavanja
ženske bolesti
infekcije
migrene
bolesti bubrega
bolesti probavnog sustava
anemija
nesanica
Kako bi koristili sva njena pozitivna svojstva, može se pripremati kao čaj, ulje, oblozi ili koristiti za inhalaciju.
Pripremanje čaja od majčine dušice
Priprema je vrlo jednostavna, a uključuje prelijevanje jedne jušne žlice majčine dušice s 200 ml ključale vode. Ovako trebate ostaviti da poklopljeno odstoji oko 30 minuta. Procijedite i zasladite medom od maslačka. Ovaj pripravak možete piti do 3 puta na dan. Bilo bi odlično kada bi jutarnju kavu zamijenili čajem od majčine dušice.
Pri pripremi čaja od majčine dušice pazite da nikada ne kuhate u otvorenoj posudi te da koristite dovoljno biljke. Ako se kuhaju u otvorenoj posudi, sva ljekovita svojstva će ispariti. Ako stavite premalu količinu biljke, neće imati dobra ljekovita svojstva.
Čaj možete koristiti i kao obloge za lice i ublažavanje boli mišića lica. U tom slučaju pomiješajte u čaj kamilicu i stolisnik.
Jedan od načina korištenja čaja je i za teške plućne bolesti. U šalicu vruće vode stavite krišku limuna i čajnu žličicu mješavine majčine dušice i trputca. Ostavite da tako odstoji oko pola minute. Ovaj čaj trebate piti dok je jako vruć i to u malim gutljajima. Njega trebate piti isključivo svježeg pa ga možete raditi do 4 puta na dan. Odličan je za prevenciju upale pluća.
Inhaliranje za lakše iskašljavanje
Inhaliranje majčine dušice imat će bolji učinak od pijenja čaja. Na ovaj način ćete olakšati iskašljavanje i brže se riješiti bolesti. Inhaliranje je dobra hidratacija organizma vodenom parom koja sadržava sastojke majčine dušice.
Uje ili sirup od vriska
Kako bi izradili ulje ili sirup od majčine dušice potrebni su vam cvjetovi koji su svježe ubrani sa sunca. Napunite staklenu posudu do vrha cvjetovima, tako da ostane jedva mjesta za dva prsta te tako ostavite 10 dana u hladnom maslinovom ulju. Staklenku držite na suncu ili toploj prostoriji.
Ulje majčine dušice je djelotvorno kod problema s cirkulacijom, kod moždanog udara, multiple skleroze, atrofije mišića te reume. Uz to će djelovati na cijeli kardiovaskularni sistem, poboljšavati raspoloženje i regulirati rad srca. Kod žena će pomoći kod menstruacijskih grčeva.
Biljni jastučići
U slučaju želučanih i menstruacijiskih problema i bolova, preporučuje se izrađivati zamotuljke od majčine dušice. U njih se mogu staviti cvjetovi i stabljike. Prije spavanjamožete ugrijati jastučić u mikrovalnoj pećnici pa stavite na trbuh ili želudac. Biljni jastučići mogu pomoći i kod reume.