Pazite na ishranu, vježbajte i budite pozitivni!
Šta je fizička aktivnost? Da pojednostavimo i prilagodimo teške i nerazumljive definicije – fizička aktivnost je neki fizički radi koji nas oznoji, digne otkucaje srca preko 100, te traje barem pola sata sa mogućim kratkim prekidima, te u kojem radi čitavo tijelo ili njegov veći dio. Dakle, uslov je da se oznojite, da osjetite da ste intenzivno radili i da osjetite svoje tijelo kako se pokrenulo. Tu je razlika između stavljanja 3 mašine veša i fitnessa.
Zašto nam treba vježba ako sa kontrolom hrane možemo regulisati težinu? To je dobro pitanje, koje ima smisla. Istina, hrana je ključna za održavanje tjelesne težine, no vježbanje će vas učiniti zdravijima i olakšati vam održavanje težine. Neki sistemi u našem tijelu su gotovo zavisni o našem kretanju. Da nabrojimo neke: krvotok, limfna, čak i probava (ljudi koji puno sjede često imaju problema sa probavom), čitav sistem zglobova, kosti i mišića. Prema našoj fiziologiji je vidljivo da smo dizajnirani za kretanje i aktivnost. Ako postupamo suprotno tome, čeka nas niz poteškoća, pa možda i bolesti. Dakle, fizički rad i kretanje je naša POTREBA, a ne luksuz bogatih i dokonih ljudi. U kontekstu održavanja težine tijela, to je alat da sagorimo višak kalorija koje ćemo unijeti hranom.
Zima nam ne ide na ruku. Kako? Prema istočnjačkim filozofijama i medicini, zima predstavlja vrijeme odmora tijela i gomilanja zaliha za mirnije razdoblje. Mogli bismo govoriti o usporavanju metabolizma, iako to možda nije naučni pristup, no mnogi su primjetili da se zimi brže debljaju. Možda je kriva vanjska temperatura, pa je metabolizam brži i znojimo se, možda se malo više krećemo, tko zna u čemu je razlog, no zima gotovo uvijek donosi neke dodatne kilograme. Takva je i priroda oko nas, sprema se za san i gomila energiju potrebnu za prezimljavanje i buđenje na proljeće. Pošto smo dio prirode, možda su istočnjaci bili u pravu – i naše se tijelo tako ponaša. Zato treba preduzeti dodatne napore putem fizičkog rada – da preduhitrimo gomilanje kilograma i ostanemo približno težini koju smo imali tokom ljeta. Da li se to može? Može!
Eto, pravilna ishrana i sport su dvije osnove za zadržavanje dobre figure, kondicije i uravnotežene tjelesne težine nakon ljeta. Žene trebaju izbjegavati velike oscilacije težine, to nije dobro za hormonalni sistem, a niti za lokomotoriku, pa bi bilo dobro da se pripazi na to.
Ne nasjedajte na one izjave tipa "Ja bez problema skinem 15 kilograma i poslije opet dobijem, pa skinem i ništa mi nije…", jer mi nismo isti i neka slična situacija nekome neće naštetiti, a drugima hoće.
Pazite na ishranu, vježbajte i budite pozitivni. Često se gledajte u ogledalo i primjećujte promjene na sebi, to vas još više motivira da održite trenutnu situaciju.