utorak, 11. listopada 2016.

psihologija ishrane

Kada bismo zaključke donosili samo na osnovu naslova i tekstova koji kruže društvenim mrežama, logično bi bilo da od hrane zavisi sve. Da postoji hrana koja leči. I hrana koja razboljeva. Toliko čudotvornih namirnica i pristupa ishrani, da meni uopšte nije jasno kako uopšte ima ljudi koji imaju bilo kakav zdravstveni ili estetski problem.

Da zdrav život nije zagarantovan ako pazite šta jedete, može svojim dramatičnim iskustvom da posvedoči Anita Murđani, žena koja je obolela od raka, doživela kliničku smrt i vratila se u život, ozdravila i donela poruku o tome koliko je važno voleti sebe i zaista živeti život. Ona u svojoj knjizi „Potpuno isceljenje“ kaže sledeće:

“Pa, ishrana mi se jeste promenila nakon IBS-a (iskustva bliske smrti), ali ne onako kako mi se čini da mislite! Ranije sam bila paranoična u vezi sa onim što jedem. Bila sam strogi vegetarijanac. Jela sam samo organsku hranu i bila obuzeta makrobiotikom, vitaminskim dodacima i sokom od pirevine- pre nego što sam se razbolela. Mislila sam da sve prouzrokuje rak, od mikrotalasnih rerni do konzervanasa. Hranila sam se veoma zdravo, ali isključivo usled straha.

Sad jedem šta god mi se sviđa. Uživam u čokoladi i dobrom vinu ili šampanjcu s vremena na vreme. Dajem sve od sebe da uživam u hrani i životu! Smatram da je ubedljivo najvažnije od svega da budete srećni!

Nema nikakve radosti u tome da svu takozvanu zdravu hranu jedete iz straha od bolesti, i da ste nesrećni zbog toga. Anksioznost uzrokuje čitavu gomilu problema. U suštini, naša tela su mnogo otpornija nego što smatramo, naročito ako smo srećni i oslobođeni stresa.

Kad jedem zdravu hranu, jedem je zato što je volim, a ne iz straha. Tu metodu primenjujem u svakom segmentu života, i preporučujem vam i da vi živite na isti način.”

U videu „Radiš sve zdrave stvari a još uvek boluješ?“ ona govori o tome koliko je pogrešan motiv za „zdravu ishranu“ zapravo štetan i koliko je njoj naškodio: „Hranila sam se veoma zdravo, ali isključivo usled straha.