Da, nedavno istraživanje pokazalo je da su zdravi obroci triput skuplji od uobičajene brze prehrane, a brojevi ne lažu. Ipak, to isto istraživanje bio je jednostavan način dokazivanja nečeg poprilično kompliciranog. Primjerice, jedemo li smrznutu pizzu svake večeri, možda i hoćemo uštediti na novcu, ali ćemo isto otplaćivati debljinom, dijabetesom i drugim opasnim bolestima. Taj dio nije uključen u istraživanje.
Naravno, bitno je zdravo se hraniti, a gdje ima volje ima i načina. Iako zahtjeva nešto više vremena od tri minute u mikrovalnoj pećnici, zdravi obroci će vas držati sitima više, zdravijima dulje, a njihov bogat okus ne može se mjeriti s nijednom smrznutom kopijom.
Zato, donosimo šest načina kako se hraniti zdravo, bez obzira na to koliko imate u novčaniku:
1. Mislite na sezonu
Jedemo li sezonski, svakog ćemo mjeseca u sebe unositi raznovrsno voće i povrće u najboljim izdanjima i po najjeftinijim cijenama. Ponekad je teško odrediti kojem je voću ili povrću sezona (budući da većinu namirnica uvozimo iz država diljem svijeta), ali stranice poput ove mogu uvelike pomoći da unaprijed planirate svoju kupnju. Također, nastojite kupovati na lokalnim tržnicama, voćarnama i sličnim mjestima gdje ćete podržati lokalnu proizvodnju i uštedjeti novac.
2. Ne zaboravite na odjel zamrznute hrane
I to ne samo za smrznutu pizzu ili sladoled! Ljudi nerijetko žive u uvjerenju kako smrznuto voće ili povrće ne sadrži onoliko nutrijenata koliko svježe. No, budući da je smrznuto voće i povrće obično zamrznuto trenutke nakon ubiranja, oni u najviše slučajeva sadrže i VIŠE nutrijenata od svježih proizvoda koji u skladištu znaju stajati tjednima (čak i mjesecima) prije dolaska u supermarkete. Osim što su uvelike jeftiniji, smrznute proizvode možete koristiti u bilo koje doba i neće se pokvariti, što znači i manja količina bačenih namirnica.
3. Konzervirana hrana
Konzerve s grahom, ribom, rajčicom i slično, baza su za niz zdravih i bogatih obroka. Osim toga su puni vlakana, proteina i B vitamina koji podižu energiju.
4. Izbjegavajte brze markete u centru grada
Marketi za brzinsku kupnju u centru grada ili u susjedstvu imaju znatno veće cijene od supermarketa! Iako je praktičnije svratiti u obližnji market prije večere, potrudite se bar jednom tjedno obaviti veću kupnju u supermarketu i uštedite svoj novac.
5. Ne brinite za trend „superhrane“
Iako su namirnice poput spiruline ili matche gotovo čarobne, „povrće za smrtnike“, poput kelja, kupusa ili špinata, poprilično su velika doza zdravlja koju ne bi trebali zanemariti!
6. Jednostavne zamjene
Da, neprestano slušamo o tome kako su orašasti plodovi odlična super hrana, grickalica i međuobrok, ali su i jako skupi. Umjesto toga, zamijenite bademe i orahe sjemenkama (poput suncokretovih ili bučinih). Jednako su bogate vitaminima i mineralima, a cijena im je upola manja.