Uživanje u hrani je uživanje u životu. U nastavku
otkrivamo zašto su neke od kuhinja svijeta dobile epitet najboljih i
najegzotičnijih.
Japan: Uspijete li spetljati jezik i izgovoriti riječ jelovnik, japanska kuhinja otkrit će vam se kao jedna od najzahvalnijih na svijetu. Mnogi japanski restorani usredotočili su se na specijalizirana jela kao što su yakitori – ražnjići od piletine ili povrća, sushi i sashimi (sirova riba), tempura (lagano prženi sastojci) i rezanci. Vrhunac japanske prehrane, kaiseki, izveden je kao dodatak ceremoniji čaja, a sastoji se od pripreme, posluživanja i ceremonije u sklopu koje se u nekoliko sljedova hrane slavi cijenjena umjetnost njena konzumiranja.
Indonezija i Malezija: Kuhinje u te dvije zemlje velika su mješavina raznih utjecaja, od kineskog i portugalskog do indijskog. Razni kolonizatori sa sobom su donosili sastojke i kulinarske recepte, a kao posljedica je ostala jednostavna kuhinja, čiji okusi ostaju jasni i odvojeni. Obilje riže podsjeća da je riječ o zemlji na čijim platoima raste mnoštvo te biljke, začini na vrijeme trgovine i kolonizacije, dok vatreni čili u ljudima budi gurmansku strast.
Meksiko: Osjećaj za miješanje raznih prehrambenih navika u meksičkoj kuhinji najbolje dolazi do izražaja na proslavama. Od svih utjecaja najjači je ipak španjolski, no zahvaljujući historiji osjete se i primjese francuske i afričkih kuhinja. Konstanta su, međutim, jela na bazi kukuruza i graha te tortilje poslužene pod imenima tacos, enchiladas, questadillas…Nemojte zaboraviti ni crva na dnu boce tekile.
Italija: Hrana je talijanski najpoznatiji izvozni proizvod, i to s razlogom. Unatoč brojnim razlikama koje postoje među regijama, postoje neke poveznice koje tu kuhinju čine jedinstvenom. Sjetite se tanke kore talijanskih pizza, al dente tjestenine i raznih vrsta rižota. A od pića? Dovoljno je spomenuti samo kafu, čiju su pripremu Talijani usavršili i doveli do perfekcije.
Francuska: Od sira i šampanjca do puževa i baguettea, Francuzi su diljem svijeta poznati po svojim prehrambenim navikama. Francuska kuhinja dugo se isticala po velikoj raznovrsnosti jela i namirnica, a svaka regija, ovisno o geografskim i klimatskim karakteristikama, ima drugačije specijalitete. Mnogi u Francuskoj i danas ručak smatraju glavnim obrokom, no dvosatnog maratonskog uživanja sve je manje. Krunskim obrokom sve se češće smatra pažljivo pripravljena večera s čak šest sljedova.
Španija: Španska, a posebno katalonska kuhinja, koja je, naravno, najbolja u Barceloni, sve češće dobiva priznanja gurmana iz cijelog svijeta. Poput ostalih regionalnih kuhinja u Španiji i katalonska obiluje začinima kao što su šafran i kumin te kao med slatkim kolačima raznih vrsta. Specifičnost te kuhinje u odnosu na ostale evropske zemlje je kombinacija plodova mora i mesa uz bogat izbor raznih umaka. Večera je glavni gurmanski doživljaj, no nikad prije 21 sat.
Kina: Od uličnih štandova s rezancima i knedlama do najelitnijih restorana i sala za bankete, kineska je kuhinja jedna od najboljih na svijetu. Civilizacijsko shvaćanje jina i janga, odnosno ravnoteže i harmonije, vidljivo je i na tanjiru – od hrane za hlađenje poput povrća i voća do zagrijavajućih začina i mesa. Kinezi cijene rižu, ali se uz gotovo svaki obrok nude i rezanci, dok regionalni specijaliteti ovise o geografskom položaju i historiji.
Grčka: Od maslina do hobotnice, prava grčka kuhinja ovisi o svježim, jednostavnim i prirodnim namirnicama. Maskiranje ili komplikovanje originalnog okusa nije preporučljivo, posebno ako pred sobom imate topli hljeb, domaći paradajz ili svježu mediteransku ribu. Glavni dnevni događaj je ručak koji je zapravo procesija hrane donesene na stol neposredno nakon pripremanja. Srijeda i petak tradicionalno su bezmesni dani, pa i vegetarijanci mogu doći na svoje.
Indija: Indijska gastronomija mijenja oblik kako se krećete između gradova i regija te ogromne zemlje. Temelj svih jela je riža na jugu i hljeb roti na sjeveru zemlje. Uz to obično ide mahunarka dhal, povrće i umak chutney, kao i riba. Bez obzira na sastojke, ovo, kao i mnoga druga jela, sadrži egzotične začine zbog kojih će vaše nepce poželjeti zaplesati od uzbuđenja.
Tajland: Zemlja na raskrsnici Indije, Kine i Oceanije pokupila je najbolje kulinarske tehnike, ali i sastojke od svih svojih komšija. Hrana obično obiluje jakim okusima poput bijelog luka i čilija, dok mnoga jela sadrže sok od limete, korijander i limunsku travu koji jelima daju karakterističan ukus, kao i legendarni riblji umak te krema od račića.