ponedjeljak, 10. listopada 2016.

skupa hrana

Šafran, pinjoli, kavijar ili kokosovo ulje, neke su od najskupljih namirnica koje se koriste u ljudskoj ishrani. Iako je njihova cijena daleko iznad prosjeka, stručnjaci kažu da je ovu hranu dovoljno koristiti i u malim količinama, da bismo unosili dovoljno zdravih sastojaka.

Svakako, najskuplja je organski proizvedena hrana, ali i daleko kvalitetnija. U prodavnici zdrave hrane ističu da naši sugrađani, od hrane čija je prodajna cijena jako visoka, najčešće kupuju razne vrste začina, ulja, sušeno voće i orašaste polodove.

Najtraženiji je đumbir, kurkuma, cimet, kumin mljeveni, šafran takođe, unazad, on je jedan od tih najskupljih začina, koji jedan gram košta desetak maraka. Najtraženija su lanena ulja, koja potpomažu pražnjenju crijeva, probavu, bogato je omega masnim kiselinama, kokosovo ulje, neprikosnoveno. Istaknuću čija sjemenke, istaknuću košpice kajsije, inkan, indijske trešnje, godži voće.

Još jedna vrsta hrane čije su cijene i do nekoliko stotina maraka su razni plodovi mora. U Bosnu i Hercegovinu se godišnje uveze nekoliko desetina miliona maraka vrijednosti jastoga, kamenica, sipa, hobotnica i kavijara. Tu su i skupocijeni sirevi, ali i različite vrste mlijeka, biljnog i životinjskog porijekla. Gljive su takođe hrana koja, zavisno od vrste, može da ima visoku prodajnu cijenu. Najskuplji su svakako tartufi, čija cijena dostiže i nekoliko hiljada evra po kilogramu. Druge vrste jestivih gljiva imaju pristupačniju cijenu, ali opet visoku za prosječna primanja. Jedni od njih i sušeni vrganji.

Vrganj ove godine nije silazio ispod deset maraka, prva klasa naravno. Cijena suvog vrganja se kreće po klasama, ali on je uglavnom uvijek tu i kreće se od 50 do 100 KM. Ljudima na prvi pogled to izgleda skupo, i zaista jeste skupo ako bi uzimao kilogram, ali u kilogramu suvog vrhanja vi imate od 8 do 10 kilograma svježeg.

I kuvari u restoranima, za pripremu raznih vrsta jela, koriste skupe namirnice. Često se koriste skupocjena ulja, ali i razne vrste začina. Hrana koju najviše spremaju, a čija je cijena veća, su svakako riblji specijaliteti, ali i pojedine vrste čokoladnih poslastica. Ističu i da gosti u restoranima sve više traže proizvode od tartufa i pinjola, ali i skupocjene vrste sireva.

Ima ulje od tartufa koje se, znači, koristi, bifteci, ramsteci se peku na tom ulju da dobiju aromu da se upotpuni ta neka nota ukusa. Imamo pinjole koji se isto teško nabavljaju, ima ih za kupiti, ali su dosta skupi. Dosta se koriste sada kod nas u ovoj modernijoj kuhinji.

A građani koje smo sreli kažu da ne kupuju pretjerano skupe namirnice, jer za to većina građana nema novca. Ono što mogu da izdvoje kao nešto što je na njihovoj trpezi skuplje od prosjeka, su neke vrste gljiva, morskih i orašastih plodova. Najbitnije je, kažu, da je hrana dobrog kvaliteta.

Bez obzira da li je hrana skuplja ili jeftinija, važno je da je zdrava. Posebno treba obratiti pažnju na količinu hranljivih sastojaka i koristi koje donosi svaka namirnica.