Seme bundeve je bogato cinkom koji povoljno utiče na funkciju prostate. S druge strane, stariji muškarci bi trebalo da uzimaju hranu bogatu cinkom i zbog toga što ona pozitivno deluje na kosti...
Cink iz bundeve štiti kosti
Iako se osteoporoza najčešće vezuje za žene u postmenopauzi, ona predstavlja rizik i za starije muškarce: 1 od 8 muškaraca starijih od 50 godina doživi prelom usled osteporoze.
Istraživanje u kojem je učestvovalo 400 muškaraca starosti od 45 do 92 godine, objavljeno u Američkom časopisu za kliničku ishranu, otkriva jasnu vezu između malog unosa cinka putem hrane i osteoporoze (najugroženiji su kukovi i kičma).
Pored cinka (17,1% dnevnih potreba), četvrt šolje semena bundeve sadrži 46,1% dnevnih potreba za magnezijumom, 28,7% za gvožđem, 52% za manganom, 24% za bakrom i 16,9% proteina.
Susam protiv holesterola
Fitosteroli su sastojci koji imaju hemijsku strukturu sličnu holesterolu, a kada su u dovoljnoj meri prisutni u ishrani, veruje se da mogu da redukuju nivo holesterola, poboljšaju imunitet i smanje rizik od određenih vrsta raka. U Časopisu za poljoprivrednu hemiju i hemiju hrane objavljeno je koliko fitosterola sadrže semenke. Najviše fitosterola se nalazi u suncokretovom (270-289mg/100g) i semenu bundeve (265mg/100g).
Susam ima najviši ukupni nivo fitosterola (400-413mg/100g) od svih semenki.
Laneno seme skida pritisak
Laneno seme snižava holesterol, štiti od srčanih bolesti i kontroliše visok pritisak. Zbog visoke koncentracije rastvorljivih vlakana, mleveno laneno seme smanjuje probleme sa konstipacijom, hemoroidima, divertikulama. Takođe, laneno seme snižava rizik od raka dojke, debelog creva, prostate, za šta su zaslužni fitosteroli.
Suncokret da usporite starenje
Suncokretovo seme je najbolji izvor vitamina E, antioksidanta važnog za zdravlje, piše u USDA bazi podataka o hranljivim sastojcima namirnica: 28g na ulju pečenog suncokretovog semena obezbeđuje 76% preporučene dnevne doze vitamina E.
Smatra se da tokoferoli, glavni elementi vitamina E, imaju važnu ulogu u sprečavanju bolesti koje su u vezi sa starenjem, kao što su kancer i bolesti srca.
Grickajte susam da očistite arterije
Susam štiti žene u postmenopauzi od srčanih bolesti koje ugrožavaju žene starije od 50 godina, rezultati su novih istraživanja.
Pečeni susam je popularni deo tradicionalne azijske kuhinje. U azijskim zemljama se smatra da susam deluje protiv starenja.Susam (i susamovo ulje) su odličan izvor nezasićenih masti, vitamina E i fitosterola.
Novo istraživanje objavljeno u Časopisu za ishranu otkriva da mleveno prženo seme susama snižava holesterol kod žena u postmenopauzi.
U istraživanju su žene uzimale 50g (malo više od 3 kašike) mlevenog susama svakog dana tokom pet nedelja. Rezultat: za 5% snižen nivo holesterola, a za 10% LDL (lošeg) holesterola, povećan nivo vitamina E u krvi i usporena oksidacija LDL holesterola (proces koji se vezuje za zakrečenje arterija, ili aterosklerozu). Ovo otkriće ukazuje da susam može da spreči srčana oboljenja na najmanje dva načina.
Crni je ipak bolji
Japanski naučnik Kikuči, profesor iz Laboratorije za hranu u Cukubi, smatra da je seme crnog susama bolje od svetlog.
On smatra da crni susam blagotvorno deluje kod bolesti bubrega i jetre, te da predstavlja odličan izvor kalcijuma (1g crnog susama sadrži 85mg kalcijuma, dva puta više od belog susama). Crni susam, takođe, ima visok nivo proteina, gvožđa, magnezijuma i esencijalnih masnih kiselina.